Když se řekne vinobraní, spoustě lidí se vybaví především slavnosti a akce, které se pořádají na podzim, nejčastěji v září, takřka ve všech koutech naší republiky. Na jižní Moravě jsou nejznámější vinobraní ve Znojmě a Mikulově, v Čechách především v Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Mělníku nebo ve Velkých Žernosekách.
Pro vinaře však pojem vinobraní znamená sklizeň vinné révy a až následně zmiňované akce, na kterých se od nepaměti slavilo na počest úrody a plodnosti. Pokud zabrousíme trošku do historie, tak podobné oslavy měl dle řeckých bájí a pověstí pořádat již bůh vína Dionýsos, jehož bujaré oslavy byly proslulé. V českých luzích a hájích se v dobách českého království jednalo především o výsadu bohatších vrstev a vinobraní jak ho známe dnes se začalo objevovat až v poválečné éře.
K našim Českým a Moravským vinobraním neodmyslitelně patří nejen degustace vín jako takových, ale i těch speciálních, jako je burčák. Pokud si myslíte, že se burčák pije všude na světě, tak vás nyní vyvedeme z omylu. Jedná se o výhradní nápoj v našem regionu, konkrétně Čechy, Morava, Slovensko a nějaké výkřiky do tmy najdeme i v Rakousku nebo Maďarsku. Burčák je totiž jen jednou z fází výroby klasického vína, a proto se ve světových vinařstvích jedná pouze o proces, jak docílit ke kýženému produktu. V našem regionu se však díky podnikavým hlavám vinařů tento produkt ujal a každoročně se na něj těší desetitisíce lidí. Pro některé menší vinaře se jedná dokonce o hlavní část příjmů, jelikož je jeho výroba ekonomicky nejvýhodnější (logicky, jelikož se jedná o ranou část procesu vývoje vína). Podrobně o burčáku však napíšeme někdy jindy, v jiném článku.
O vinobraní
Celkově je toto období, kdy vinaři sklízejí ovoce své celoroční práce, tím nejzásadnějším, tedy vrcholem celého roku. Oproti dobám, kdy byly za sklizeň zodpovědné JZD, kterým šlo především o kvantitu než o kvalitu, se dnes již doba zásadně mění. Samotný sběr hroznů je posledním možným procesem na vinici, kdy je možné ještě ovlivnit kvalitu suroviny. Tím, jak dlouho necháme hrozny na vinici, ovlivňujeme jejich cukernatost. Za dob zmiňovaných JZD se často sklízelo i při 15°NM, což by dnes již jistě nestačilo a to se značně projevovalo na kvalitě. Dnes chceme cukernatost kolem 21°NM.
Nastavení harmonogramu však není jednoduchá záležitost a záleží na mnoha faktorech jako jsou:
- Odrůda
- Zdravotní stav hroznů (Pozor se musí dát především na plíseň šedou)
- Obsah kyseliny jablečné a vinné (V rámci procesu zrání se mění jablečná kyselina na jemnější kyselinu vinnou. Tím se vytváří nezaměnitelná chuť hrozný a následně i vína. Mělo by se pohybovat mezi 5-12 g/l, záleží na odrůdě.)
- Zralost
- Hodnota pH
- Počasí
- Obsah asimilovatelného dusíku
- Pracovní síla
- nebo například termíny výkupů hroznů atp.
Hlavní však zůstává právě zmiňovaná cukernatost, která se zároveň dá kontrolovat poměrně snadno, jelikož na to existují speciální nástroje – moštoměr a refraktometr.
Sběr hroznů
Tady je to poměrně jednoduché. Ještě než se rozhodne vinař sklízet plody své práce, musí se rozhodnout, zda půjde o ruční či mechanizovaný sběr. Samozřejmě z logiky věci, tím kvalitnějším je sběr ruční. Zde se bohužel však naráží na časovou náročnost a nedostatek pracovní síly. Zároveň důležitým faktorem, který ovlivňuje kvalitu vína je i rychlost, jakou se hrozny dostanou do sklepa, jelikož se hrozny ohřívají. Z ekonomických důvodů se tedy především na velkých vinicích dnes setkáváme s mechanizovaným způsobem sběru. Pomocí techniky je totiž možné sklidit jeden hektar vinice i za 2-4 hodiny. Vázne však třídění hroznů, podíl listů a jiných příměsí a zároveň šetrnost k surovině. Vždy záleží na finančních, lidských a logistických zdrojích.
Slavnosti vinobraní
Jak jsme již zmiňovali výše, každoročně se na počest sběru vinné révy pořádají desítky akcí. Pojďme si nyní představit 10 těch nejvyhledávanějších.
Znojemské vinobraní
Nikoho jistě nepřekvapí, že začneme na jižní Moravě. Akce se pravidelně koná v půlce září a těšit se můžete na velkolepí historické slavnosti, tržnice, řemesla, rytířské turnaje a další kulturní program, který je samozřejmě provázen všudypřítomnými degustacemi vína. Základem je vždy průvod krále Jana Lucemburského.
Mělnické vinobraní
Tento seznam by nemohl být úplný, kdybychom nezmínili kolébku této vinařské tradice v Čechách, Mělník. Tradiční slavnosti jsou o to poutavější, že se nacházejí v historickém městě, které leží na soutoku nejvýznamnějších českých řek – Labe a Vltavy. Vždy se můžete těšit na bohatý kulturní program, v rámci kterého vystoupí řada hudebníků a divadelníků. Těšit se také můžete na každoroční ohňostroj, průvod Karla IV nebo pouť.
Vinobraní Mikulov
Tradiční festival gastronomie, vín a kultury v Mikulově, Pálavské vinobraní, je nedílnou součástí oslav sklizně vína na Moravě. Vystoupení hvězdných hostů, gastronomické speciality, vína a burčáky, řízené degustace, vinařské městečko, to jsou hlavní taháky akce.
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek – Uherské hradiště
Další z jedinečných akcí, která snoubí jak lidové tradice a kulturu, tak samozřejmě oslavuje víno. Nejedná se pouze o městské slavnosti, ale oslavuje se takřka celý region a jeho historie. Součástí je i Národní soutěž vín slovácké vinařské oblasti.
Valtické vinobraní
I tato slavnost se vede v duchu oslav dobrého vína, jídla, burčáku a samozřejmě nesmí chybět ani klasická cimbálová muzika. Jedná se o jednu z nejočekávanějších akcí Lednicko-valtického areálu. Pokud jste milovníci folklóru, určitě si přijde na své při sledování krojovaných, dětských, ženských i mužských souborů. Stejně tak si na své přijdou i milovníci moderní hudby. Těšit se můžete i na krojovaný průvod městem.
Vinobraní Litoměřice
Cimbálovka, rytířské turnaje, hvězdy hudební scény, ochutnávky, gastronomické lahůdky, to vše můžete zažít i v Litoměřicích. Oslavy jsou tradičně ozdobeny slavnostním průvodem, v jehož čele stojí český král a císař Karel IV.
Vinobraní Kuks
Pokud jste z regionu východních Čech nebo jej plánujete navštívit, určitě si poznamenejte na mapě Hospital Kuks, který každoročně hostí různé akce a včetně nich i vinobraní. Příští rok (2020) připadá na termín 12.9.. Malebné prostředí, obecní kaskády, ze kterých se schází do údolí, nad kterým se ční samotný Hospital, a ve kterém se nachází řada stánkařů s dobrým jídlem a pitím. Na akci se můžete dopravit jak autem, tak vlakem.
Vinobraní v Praze
Ano, ani hlavní město se nevyhne oslavám vinobraní. Těchto slavností zde naleznete hned několik. Nejznámějšími jsou vinobraní ve Vinohradech (Grébovka), na Karlštejně, na Pražském hradě, Trojské nebo na Vypichu. Oslavy dobrého vína se tak nevyhnout ani Pražanům.
Roudnické vinobraní
Jako u ostatních vinobraní se můžete těšit jak na tradiční tak populární hudební vystoupení a množství jídla a vína. Festival je vhodný pro všechny věkové kategorie. O tom jak vypadalo jedno z předchozích vinobraní se můžete přesvědčit ve videu.
Vinobraní Velké Pavlovice
Velkopavlovické vinobraní již zná i termín pro příští rok, tedy pro rok 2020, který připadá na 18. – 19. září. Tradičně se tato akce koná právě v polovině září a trvá vždy dva dny a dvě noci, v rámci kterých se můžete těšit na velkou řadu tradičních i netradičních zážitků. Hudba, divadlo, tanec, dětské hry, ochutnávky vín a burčáků od místních vinařů, jarmark, kolotoče a mnoho dalšího.