3. díl – Portugalsko, země vinařství zaslíbená

3. díl – Portugalsko, země vinařství zaslíbená

A je tu třetí díl ze série Portugalsko, země vinařství zaslíbená. Veškeré informace pocházejí z vlastní zkušenosti autorky. Přejeme hezké čtení! (1. díl / 2. díl)

Amarante a tamní vinařství

Amarante je krásné městečko v regionu Vinho Verde. Tato vinařská oblast se nazývá také Minho a nachází se v severozápadní částí Portugalska. Sahá od řeky Minho až po řeku Douro. Oblast okolo městečka Amarante je jednou z devíti menších krajů, na které se region rozděluje. Počasí je zde typické silnými větry a srážkami. Slunce tu není tak silné. Vytvořily se zde velmi specifické podmínky, kde se vinné révě neskutečně daří. Víno je zde výjimečné, stejně jako sama oblast a lidé, kteří zde žijí.

Nejčastěji se zde setkáte s vínem vinho verde, což znamená zelené či mladé víno. Ve skutečnosti ale bývá bílé, málokdy červené či růžové. Je typické jemnou perlinkou, svěžestí a nižším obsahem alkoholu. Chuť bývá ovocovitá s květinovými tóny. Vinho verde by se nemělo doslazovat a pořídíte ho tedy především jako suché.

Pokud někdy budete mít cestu do Portugalska, zajeďte si i do Amarante. To bývá často ve stínu větších měst jako Porto či Lisabon, ale nenechte se zmást turistickými letáky. Právě proto, že není tak vyhledávané návštěvníky Portugalska, si to více užijete. Nehrozí vám davy lidí a vy můžete nerušeně nasávat atmosféru.

Jméno města Amarante pochází z portugalského amar, což znamená „milovat“. A skutečně, do toho místa se zamilujete, ani nebudete vědět jak. Má totiž něco do sebe. Přátelská atmosféra pod teplým portugalským sluncem, voňavé pekárny, smích, úžasné víno. Co víc si přát. Historické centrum dodává městu svébytný ráz a v noci se stává tajuplným.

Nachází se nedaleko města Porta a rozhodně stojí za to. Najdete zde restaurace, kde vám připraví výborná portugalská jídla, místní obchůdky, nádherné historické památky a výhled na okolní přírodu. Amarante obklopuje horské pásmo Marao a počasí je tu díky tomu stále velmi příjemné, o malinko chladnější než třeba v Portu. V historickém centru města najdete kostel svatého Goncala, po kterém je pojmenovaný i most. Jde o oblíbeného světce. Každoroční oslavy na jeho počest geniálně propojují jak katolickou, tak lidovou tradici, která sahá do předkřesťanských dob. Městem líně protéká řeka Tamega, na které se v noci krásně zrcadlí most svatého Goncala a ve svitu lamp se spojují v jeden celek.

Amarante vás uchvátí svou gastronomií. Portugalci milují jídlo, jedí dlouho a rádi, výborně vaří a pečou skvělé dezerty. Jeden dezert je velmi specifický. Místní nám tvrdili, že ho chlapci nosí jako dárek rodičům své nastávající. Čím větší je, tím větší bude mít dívka štěstí. Přišlo nám, že si z nás dělají srandu, ale možná na tom něco bude.

Místní kuchyně je směsicí různých kulturních vlivů. Pokud jste v Portugalsku, musíte ochutnat tresku – portugalsky bacalhau. V každém regionu ji připravují trochu jinak a je to gastronomický zážitek. Skvěle se k ní hodí sklenka perlivého vinha verde. Výborné jsou i všemožně upravené houby, hovězí, skopové a zelenina.

Kam na víno v Amarante

S kamarádkami jsme se rozhodly využít situaci a když jedna z nás měla narozeniny, vyrazily jsme prozkoumat vinný sklípek, která patřil vinařství da Calcada. Stejná rodina provozuje i hotel, který byl hned vedle naší organizace, Casa da Calcada. Vždy jsme hladově koukali na krásný bazén, který u hotelu je. Sklep byl založen v roce 1917. Vila Casa da Calcada pochází z 16.st. a v jejím okolí je vysázená vinná réva. Přímo v srdci města tak najdete malý vinohrad. Zbytek vinic a místo, kde vína zpracovávají, najdete kousek za městem. Rodina da Caldaca jsou jedni z nejstarších výrobců vína vinho verde. Zdejší víno je skutečně úžasné, lehké, osvěžující a lahodné. Vyzkoušeli jsme lahev Calcada Loureiro/Alvarinho. Ta se výborně hodila k mořským plodům, které jsme si objednali.

Pokud rádi navštěvujete vinice, pak doporučuji navštívit Quinta de Silvoso. Zde je výhodou, že jde o menší podnik a váš zážitek bude o to intimnější. Majitelé budou mít čas jen na vás a budou se vám věnovat na 100 %.  Jde o menší vinařství, o které se s láskou stará jedna rodina. Ti dohlíží na celý výrobní proces. Vinho verde, které zde ochutnáte, je zcela výjimečné svou lehkostí a svěžestí. Můžete si zarezervovat prohlídku, ale pokud na to zapomenete, i tak se na vás pravděpodobně dostane. Prohlídka je komentovaná a doprovází ji ochutnávka vína. Nadšení pro věc z majitelů přímo sálá. O to větší radost je někoho takového poslouchat. Poznáte to i z jejich produkce. Zde rozhodně neupřednostňují kvantitu nad kvalitou. Můžu vám garantovat, že budete spokojení. Můžete zde pořídit i vzácné červené vinho verde.

Pokud jste fanoušky aktivního odpočinku, na řece Tameze můžete zkusit kajaky nebo si jen tak zaplavat. Voda je totiž málokdy opravdu studená a ani neteče kdo ví jak rychle. V září v ní nebylo tolik vody, a tak se dalo po lávce dojít na malý ostrůvek uprostřed, kde si můžete udělat odpolední piknik. Dá se zde i v klidu rybařit. Dále je možnost zapůjčit horská kola, zahrát si golf nebo domluvit lezení na skály. V Amarante jsou na turisty připravení a rádi vás uvítají. Pokud mohu doporučit, ubytujte se v Casa da Calcada. K hotelu patří i přilehlý sklípek, o kterém jsem již psala a kde můžete ochutnat skvělé vinho verde.

Pobyt v Amarante nám rychle utekl. Městečko je jako malá rajská zahrada ukrytá v horách. Ačkoliv mám čas strávený zde spojený především s prací, nikdy na něj nezapomenu. Rozhodně se sem plánuji vrátit. Atmosféra tohoto místa už vás nikdy neopustí. Zde přestanete myslet na všechny starosti a jen si budete vychutnávat daný okamžik. Třeba v útulné restauraci na břehu řeky Tamagy se sklenkou bílého v ruce.

Další, již 4., díl opět za týden!

Autorka: Anna Macurová

Vystudovala Obchodní akademii Hovorčovická v Praze, obor Cestovní ruch. V současnosti studuje Historické vědy na Karlově Univerzitě. Živí se psaním textů, článků, popisků. Věnuje se také ghostwritingu a překládá z angličtiny a perštiny. Najdete ji na copywriteri.cz.

Další články