5. díl – Portugalsko, země vinařství zaslíbená

5. díl – Portugalsko, země vinařství zaslíbená

A je tu poslední díl ze série Portugalsko, země vinařství zaslíbená. Veškeré informace pocházejí z vlastní zkušenosti autorky. Přejeme hezké čtení! (1. díl / 2. díl / 3. díl / 4. díl)

Guimarães a Bragha

Poslední volné dny jsme využili k návštěve města Guimaraes a Bragha. Obě se nachází poblíž Amarante v regionu Vinho Verde. Jsou také nedaleko Porta. Pokud zrovna budete v oblasti, vyhraďte si den dva navíc a navštivte i tato místa.

Guimarães

O tomto městě se mluví jako o kolébce Portugalska. Pravdou ale je, že to vám řeknou i lidé v Portu. Znáte to, v každé zemi najdete alespoň jedno nejstarší město na světě a přinejmenším dvě až tři první hlavní města, které země měla. Dohady stranou, prvenství tohoto města je zřejmě zasloužené. Guimarães se stalo hlavní městem ve 12.st. Je také místem, kde se narodil první portugalský král Alfons I. V roce 2001 bylo město zapsáno na seznam UNESCO.

Aqui Nasceu Portugal

Tento nápis najdete na spoustě místech. A co že to znamená? Zde se zrodilo Portugalsko! Tak, Guimarães je na své prvenství hrdé. Pokud se rádi procházíte mezi památkami a jste fanoušci historie, přijdete si na své. Nenechte si ujít

  • náměstí Largo da Olivieira
  • hrad Guimarães
  • palác vévody z Braganzy
  • kapucínský klášter sv. Antónia
  • Citânia de Briteiros

Městečko není moc velké, a tak vše zvládnete projít během jednoho dne. Náměstí Largo da Olivieira je obklobené historickými budovami a příjemnými restauracemi a kavárnami, kde si můžete odpočinout. Většina budov se dochovala ještě ze středověku, budete si připadat jako v pohádce. Na náměstí najdete krásný kostel Nossa Senhora da Oliveira. Nachází se zde i radnice ze 14.st. zdobená lomenými oblouky.

Na náměstí můžete navštívit bar Rolhas & Rótulos. Zde můžete ochutnat vynikající vína, především lokální vinho verde, a samozřejmě tradiční uzeniny a sýr. Bar je dobře umístěný a má balkónek, ze kterého budete mít pěkný výhled na náměstí. Doporučuji k jídlu ochutnat svěží, lehce trpké a chutné víno Quinta de Linhares Avesso. Je specifické svou nižší kyselostí a vyšším podílem alkoholu (13 %). Na jazyku se vám po ochutnání rozvine vůně hrušky a jablka.

Místní hrad byl postaven už v 11.st. Zde se také narodil první portugalský král. Hrad je skvěle zachovalý a tvoří dominantu města. Je považován za národní symbol Portugalska. Pokud mohu doporučit, nechte ho nakonec. Uvidíte jeden z nejkrásnějších západů slunce.

Palác vévody z Braganzy je postaven po způsobu francouzských a vlámských rezidencí. Najdete zde výstavu děsivých zbraní středověku, tapisérii a inventáře smetánky. Interiér je přístupný veřejnosti. Palác byl postaven na počátku 15.st. Ve 20.st. v něm sídlil nechvalně známý diktátor António Salazar.

Guimarães toho má hodně co nabídnout. Ne nadarmo bylo v roce 2012 vyhlášeno městem kultury. Až si prohlédnete město, můžete vyrazit na prohlídku vinařství Candoso De Cima. Nachází se na periferii města v ulici Rua de Sao Martinho. S majiteli můžete domluvit ochutnávku vín v jejich útulném sklípku a komentovanou prohlídku vinice i s vinařstvím. Ukáží vám, jak se zde víno po dekády vyrábí od sklizně až po plnění lahví. Nabídnou vám i drobné občerstvení ve formě tapas.

Braga

Stejně jako Guimarães i toto město se nachází nedaleko Porta. Pyšní se titulem nejstaršího portugalského města. Založili ho Keltové před dvěma tisíci lety. Jde o třetí největší město v zemi. A má toho hodně co nabídnout. Braga se považuje za jedno z nejstarších křesťanských měst na světě. Najdete zde tedy hodně památek, turistických lákadel, míst lákajících k odpočinku, a především spoustu podniků, kde můžete ochutnat výborné víno.

zdroj: europeanbestdestinations.com

Na každém kroku najdete starověké budovy a kostely. Město se honosí krásnou barokní architekturou a nejstarší portugalskou katedrálou Sé de Braga. Říká se, že právě zde je pravé centrum tradice a katolictví v Portugalsku. Nedejte se zmást, zdaleka nejde o město zastydlé ve středověku. Najdete zde největší univerzitu v zemi, University do Minho, bohatý noční život a zábavu na každém kroku. V Braze se každoročně pořádá několik festivalů, které oslavují kulturu a tradici. Možná budete mít štěstí a trefíte se do jednoho z nich.

zdroj: europeanbestdestinations.com

Kam na oběd?

Braga je slavná tím, že zde prý vaří tu nejlepší tresku. Jmenuje se bacalhau á Braga. Kuchaři si své tajemství střeží, ale základ je ryba opečená na kvalitním olivovém oleji a jako příloha křupavé brambory nebo hranolky. Rozhodně doporučuji restauraci Cruz Sobral v ulici Campo das Hortas. Tu vlastní jedna rodina již po několik generací. Ochutnáte autentickou portugalskou kuchyni a výborné víno. Personál se o vás postará jako o vlastní. My si objednali tresku a k ní lahev Vale dos Ares Alvarinho. Jde o suché víno, které má příjemné aroma meruněk a exotického ananasu a mučenky. Má jemnou a dlouhotrvající chuť. Skvěle se hodí k salátu, mořským plodům nebo třeba slavné portugalské tresce.

Pokud jste v Braze, doporučuji pít především vinho verde, jelikož jste v přímo v regionu, kde se vyrábí. Vyplatí se navštívit vinotéku Bracara Wine v ulici Rua da Cruz de Pedra. Personál je zde velmi vstřícný, poradí vám a pomohou s výběrem. My jsme zde zakoupili červené Tinto da Ânfora. To pochází z jižního regionu Alentejo. Má specifickou třešňovou a ostružinovou vůni, kterou si zamilujete.

Po návratu z Bragy nás už čekala jen poslední noc v Amarante. Loučení bývá smutné, ale s některými z ostatních dobrovolníků jsem neustále v kontaktu. Pokud vám ještě nebylo 30 let, určitě doporučuji si dobrovolnictví vyzkoušet. Člověk pozná věci, které by ho za normálního provozu možná ani nenapadly. A odnesete si vzpomínky na celý život.

Doufáme, že se vám „Portugalský speciál“ líbil. V budoucnu máme v plánu pokračovat v podobných článcích, které se zabývají toulkami po vinicích světa 🙂 

Autorka: Anna Macurová

Vystudovala Obchodní akademii Hovorčovická v Praze, obor Cestovní ruch. V současnosti studuje Historické vědy na Karlově Univerzitě. Živí se psaním textů, článků, popisků. Věnuje se také ghostwritingu a překládá z angličtiny a perštiny. Najdete ji na copywriteri.cz.

Další články