5 zajímavých cyklo tras, které pojí aktivní dovolenou s výborným vínem

5 zajímavých cyklo tras, které pojí aktivní dovolenou s výborným vínem

Jste-li vyznavači aktivního životního stylu a rádi si pojíte sport s něčím příjemným, seřiďte kolo, vezměte přilbu a vyrazte letos na cyklo dovolenou po Moravských vinařských stezkách. 

1. Chřibské podhůří a část Bzenecka

  • 65 km dlouhá trasa
  • střední obtížnost
  • trasa: Bzenec – Těmice – Ořechov – Vážany – Polešovice – Smraďavka – Žeravice – Skalky – Hýsly – Vlkoš – Bzenec

Trasa začíná v městě Bzenec, kde se můžete ještě zastavit u místního zámku s lípou, která je opředena mnoha legendami. Zvláštní pozornost se věnuje především rozsáhlým zámeckým sklepům. Z Bzence se vydáte na sever, druhou zastávkou je obec Těmice, malebná vesnička s kostelíkem a s pár domy se žudrem. 3. zastávkou je Ořechov, kde stojí renesanční zámek. Pár minut cesty je pak malebná vesnička Vážany, u které stojí rozhledna Doubí. Vylezete-li nahoru, naskytne se krásný výhled na Chřiby a svahy s vinicemi. 5. bod po trase jsou Polešovice. V Polešovicích je Šlechtitelská stanice vinařská, kde je možné zařídit si exkurzi. Ze stanice se pak vydáte do areálu U sklepů, který je poblíž polešovického kostela. Unikátní jsou zde zemní sklepy, takzvané sklepnice. Po prohlídce a decentní degustaci si můžete jet odpočinout na Smraďavku, kde vyvěrají sirné prameny. Z „lázní“ je to co by kamenem dohodil do Buchlovic, malým městem s překrásným barokním zámkem. Pokud ale máte raději hrady, ani na hrad Buchlov to není daleko. Můžete ale ze Smraďavky pokračovat dále bzeneckou stezkou pod Chřibskými kopci zase na jih, až dojedete do obce Žeravice, kde nějakou dobu pobýval Učitel národa Jan Ámos Komenský, jehož památník zde naleznete. Po takové projížďce už máte zase chuť na víno a tak můžete pokračovat do Skalky, kde je sklepní ulička Drahy. Někteří vinaři zde stále vyrábějí víno podle tradičních metod, na dřevěných a kamenných lisech. Poté se vydáte do obce Hýsly. Nejdříve navštívíte rozhlednu Johanka a poté se můžete jet podívat na unikátní sluneční hodiny. I v Hýslech najdete sklepní kolonii, která čítá asi 30 sklepů. Poslední zastávka na trase je obec Vlkoš s nejkrásnější sklepní kolonií na Slovácku. Je zde asi 110 sklepů. Sklep č. 21 je dokonce prohlášen jako chráněná kulturní památka.

2. Přes podhůří Bílých Karpat a Slovensko

  • 72 km dlouhá trasa
  • střední obtížnost
  • Trasa: Strážnice – Tvarožná Lhota – Sudoměřice – Skalica – Holíč – Kopčany – Petrov – Strážnice

Začíná se ve Strážnici, po prohlídce místního zámku a zámeckých sklepů. Zajímavá je také expozice v Průžkově mlýně,který byl funkční od poloviny 16. století až do roku 1975. Další zastávka je Tvarožná Lhota, kde můžete navštívit Selský dům s expozicí života na venkově. Lhota se již nachází v CHKO Bílé Karpaty. Vylezete-li na rozhlednu Travičná, která je součástí obce, naskytne se Vám dechberoucí pohled na nenarušené lesy. Pak pokračujte na kole do Sudoměřic, kde se můžete zastavit a občerstvit ve sklepní uličce na Starém potoku. Sklepy jsou unikátní i z architektonického hlediska. Pak se vydáte do města Skalica, kde naleznete rotundu svatého Juraja z počátku 13. století, malebné historické město. Ve Skalici pak můžete navštívit například muzeum, ale zvláštní pozornost věnujte vinohradům, které Skalicu obklopují. Ve vinicích je více než 500 sklepů. Po ochutnávce Saklického rubínu pokračuje stezka do Holíče, s majestátním zámkem. Pokračujte do Kopčan, kde rozhodně musíte navštívit místní hřebčín s muzeem. Poslední zastávkou je obec Petrov, kde naleznete unikátní Plže, zapsané na seznamu UNESCO.

3. Velkopavlovická podoblast

  • 34 km dlouhá trasa
  • střední obtížnost
  • Trasa: Velké Pavlovice – Vrbice – Kobylí – Bořetice – Velké Pavlovice

Vyjíždí se z Velkých Pavlovic, města vína a meruněk. Zde stojí za návštěvu sklepní kolonie Pod starou horou, s „opilými domky“. Druhá zastávka je ve Velkých Bílovicích a hlavně Belegrady, místní sklepní městečko s naučnou stezkou o vinařství. Z Bílovic se vydáte do obce Vrbice s kamennými sklepy, které mohou připomínat severské sýpky. Jsou porostlé travinami, a to i na střeše. Další zastávka je v Kobylí. Zde si můžete projít turistickou trasu vedoucí od radnice, přes muzeum, sklepy až na vyhlídku nad obcí. Z Kobylí vede cesta do Bořetic, malebné vesničky s unikátní Svobodnou republikou Kraví hora, lokalitou s velikým zástupem vinných sklepů. Když vystoupáte Kraví horou až k místní rozhledně, při dobré viditelnosti se Vám naskytne krásný pohled na Pálavské vrchy.

4. Kyjovská stezka

  • 61 km dlouhá trasa
  • mírná obtížnost
  • Trasa: Kyjov – Vlkoš – Skoronice – Milotice – Dubňany – Hovorany – Šardice – Svatobořice-Mistřín – Kyjov

Po procházce v Kyjově nasednete na kolo a vydáte se směr Vlkoš. Zde navštívit sklepní kolonii, která patří k nejkrásnějším na Moravě. Další zastávkou je vesnice Skoronice, která je proslulá slavnou Jízdou králů. Expozici k tomuto unikátu najdete v muzeu Slovácká izba. Z mnoha pohádek a celovečerních filmů jistě poznáte zámek v Miloticích, po Skoronicích další zastávka na trase. Po prohlídce zámku a návštěvě Šidlen, místních sklepů se vydáte do Dubňan. V okolí Dubňan se kdysi těžil lignit. Tomu je v Dubňanech věnováno muzeum. Nesmíte minout areál Pod Dubňanskú Horú, kde je asi 210 sklepů. Z Dubňan se vydáváme do přírodní rezervace Hovoranské louky u obce Hovorany.  Odtud se vydáte do Šardic. Za návštěvu zde stojí rezidence z počátku 18. století se zachovalými selskými dekoracemi. Residence ve své době sloužila jako sýpka pro velkostatkáře. A na konci této cyklotrasy navštívíte archivní vinařství ve Svatobořicích – Mistříně. Vinařství Dufek se pyšní sklepem z počátku 16. století.

5. Moravská Nová Ves a okolí

  • 40 km dlouhá trasa
  • mírná obtížnost
  • Trasa: Moravská Nová Ves – Mikulčice – Lužice – Dolní Bojanovice – Starý Poddvorov – Nový Poddvorov

Moravská Nová Ves se pyšní nádhernou sklepní kolonií U trati, odkud se dostanete do dalších místních uliček, Zátiší a Výmol. V Nové Vsi byla také vyšlechtěna odrůda Cabernet Moravia. Chcete-li se zde zdržet déle, můžete si projít i stezku, kterou zde vinaři vytvořili v okolí města. Poté se vydejte do Mikulčic, zde je totiž rozsáhlé archeologické naleziště. Když přišli slované na Moravu, na území Mikulčic si postavili hradiště. Pokračujte po trase do Lužic, kde můžete kromě historických sklepů navštívit muzeum Starý kvartýr, kde se dozvíte něco o místní historii, tradicích, či řemeslech. Pak opět šlápnete do pedálů, až dojedete do Dolních Bojanovic, kde disponují takovým malým skanzenem v podobě Slovácké chalupy. Tamní expozice ukazuje, jak lidé kdysi žili. Ve folklorním centru zde také najdete nejstarší dochovaný lis na Moravě. Poté pokračujete do Starého Poddvorova. Na kopci tam stojí mlýn z 19. století. Interiér teď slouží jako takové menší muzeum. Z kopce je pěkný výhled na okolí až dojíte svačinu, můžete vyjet směr Nový Poddvorov, kde vyšplháte na rozhlednu z železné konstrukce. Za dobrého počasí a viditelnosti si vychutnáte pohled na Pálavu, Chříby, Bílé Karpaty a celý Dolnomoravský úval.

Jižní Morava obecně je velice přívětivý region pro cyklisty a cyklistických tras je zde opravdu spousta. Na své si zde přijdou zkušenější sportovci, ale i rodiny s malými dětmi. Trasu s mírnou obtížností zvládnou děti bez problémů, i kdyby jsou trochu delší. Středně obtížné trasy jsou více kopcovité, ale žádná opravdu obtížná trasa zde není.

Další články