André

André

Modrá moštová odrůda André vznikla křížením odrůd Frankovka a Svatovavřinecké. Do státní odrůdové knihy se dostala v roce 1980. Vyšlechtěna byla ve známe šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích, konkrétně šlechtitelem Ing. Jaroslavem Horákem cca o 20 let dříve.

I díky lokalitě, ve které byla odrůda vyšlechtěna, není divu, že největší oblibu má pěstování právě na Moravě. Nyní ji však nalezneme i u našich Slovenských „bratrů“ nebo v Německu.

Jméno André bylo zvoleno na počest německého vědce Christiana Karla Andrého, který působil v České republice na pozici ředitele Brněnské školy evangelicko-luteránské obce a zároveň zastával pozici sekretáře Moravskoslezké společnosti pro zvelebování orby, přírodoznalectví a vlastivědy. Velké zásluhy nese i na založení zemského muzea na Moravě.

Další informace je možné získat v článku – André, odrůda s českými kořeny.

Charakteristika vína

Víno se velice dobře hodí pro dlouhodobou archivaci v dubových sudech a kvalitní víno musí být vyrobeno z vyzrálých hroznů. Pokud má vinař štěstí na dobrý rok, může být André využito i pro výrobu slámových či ledových vín.

Barva vína je typicky velice tmavá (intenzivní granátově červená). Potěší každého milovníka harmonických vín. André svou plností a celkovým charakterem může připomínat vína z jihu Evropy. Pokud bychom však narazili na mladá vína této odrůdy (případně vína vyrobená z nedostatečně zralých hroznů), můžeme v chuti rozpoznat kyselé až hrubé chutě. Vyzrálé víno je naopak plné, aromatické a s tříslovinkou.

Jak jsme již zmiňovali, víno této odrůdy je vhodné k archivaci, která je nejčastěji realizována v délce 12-18 měsíců.

Odrůda je vysoce plodící, což paradoxně může svádět řadu vinařů k tomu, aby zvyšovali produkci a často tak vznikají vína světlejší, tvrdá.

Ve vůni můžeme rozpoznat peckovité ovoce, borůvky nebo dokonce povidla.

André je určitě výbornou volbou k letním grilovačkám či k tučnějším sýrům.

Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice

Pokud byste chtěli poznat místo, kde odrůda vznikla, musíte vystoupat nad známou obec Velké Pavlovice, kde vás uchvátí krásný areál, rozlehlé vinice a možnost ochutnat různorodá výborná vína z tamější produkce.

Další články