Určitě jste již zaznamenali ve vinařském světě termín barikové víno. Pokud stále tápete a nevíte přesně, o jaký typ vína se jedná, pojďte si doplnit informace o jednom z nejchutnějších vín. Drahocenné aroma a svěží příchuť získává díky speciálnímu zrání.
Kolébka barikového vína
Kde jinde se mohl zrodit tak výtečný mok, než ve Francii. Již v minulém století se zrodila myšlenka na výrobu těchto vín. Vinaři z Bordeaux měli tu báječnou myšlenku, kterou přivedli k dokonalosti a dali „život“ novému fenoménu mezi milovníky vína. Původně se jednalo o barikování pouze těžkých červených vín, ta po zrání v dubových sudech dosáhla skvostné chuti a aroma. Zázrak vinařský byl na světě. Po další léta „dotáhli“ vinaři tento skvost k ideálu. Jak sami zjistili, každá odrůda dubu dává vínu jiné aroma.
Zázrak jménem dubové dřevo
Termín „barrique“ pochází z francouzského jazyka, konkrétně barik označuje sud, ve kterém víno dozrává. Od toho se odvozuje i sám název barikové, nebo barikované víno. Primárním účelem při výrobě tohoto vína je jeho uložení do speciálních dubových sudů. Tam po určitou dobu dozrává a získává příjemné aroma a chuť. Výroba barikových sudů tedy při výrobě vína hraje hlavní úlohu. Používá se především vyzrálé dubové dřevo letního, nebo zimního dubu, dále amerického bílého, nebo i kavkazského.
Americký dub neboli dub bílý
Obsahuje více aromatických látek, než evropský dub. Díky tomu je tento druh více využíván pro své specifické vlastnosti. Sudy z amerického dubu zajišťují plnost vína a intenzivní aroma.
Kavkazský dub neboli dub zimní
Skýtá podobné vlastnosti jako francouzský dub. Sudy z tohoto druhu dřeva jsou vhodné pro uchování zemitého typu vína. Také se používají pro bílá vína, u nichž zajišťují svěžest a zachovávají jejich vlastní aroma.
Francouzský dub neboli dub zimní
Je takovou stálicí, která zajistí komplexní a plnou chuť barikovaného vína. Dub se může pyšnit vysokým obsahem látek s plným aromatem. Sudy jsou vhodné pro bílá i červená vína.
Příprava a následná výroba toho správného sudu si skutečně dává na čas. Čerstvě pořezané dřevo si žádá určitou dobu zrání. Teprve poté z něj mohou být vyrobeny ony skvělé nádoby na barikové víno. Mnohdy tento proces trvá i několik let. Tato doba čekání se ale v plné míře vyplatí. Pouze kvalitní dubové sudy mohou poskytnout to nejlepší prostředí pro zrání a předání oné specifické vůně. Příprava sudů je vlastně takovým výrobním tajemstvím každého výrobce. Je známo, že se vypaluje dřevěným uhlím.
Důležitým faktem zůstává to, že pro jedinečné barikové víno se smí použít speciální sud pouze třikrát. Při první „várce“ barikového vína získává mok tu nejintenzivnější vůni, která s dalším použitím klesá. Oblíbená bariková vína tedy oplývají mnohdy kouřovou vůní, s nádechem čokolády, kávy, ale i karamelu, nebo vanilky. Škála chutí se liší od výrobce, každý doušek může být tedy nenapodobitelný.
Jedinečnost vzrostlých dubů
Jak už bylo avizováno, pro výrobu barikových sudů jsou vinaři ochotni sáhnout i hlouběji do kapsy. Není tedy výjimkou, že si objednávají duby z velice atraktivních lokalit, kde se na tyto vzrostlé a ušlechtilé stromy specializují. Například ve Francii je několik oblíbených lokalit jako například Nevers, Limousin, nebo Vosges. Zde byly porosty vysázeny již v 17. století. Původně však měly tyto stromy posloužit jako materiál pro výstavbu lodí. Ludvík XIV. by se asi nyní podivil, k čemu jsou duby používány v těchto dobách.
Každá lokalita je charakteristická jiným typem dřeva, což ve výsledku znamená i jinou chuť a aroma následného produktu. Barikované víno je tedy vždy nesrovnatelné a výtečné. Však si také vinaři pečlivě vybírají „své duby“ pro neopakovatelnou chuť barikového vína. Jeden sud může ve finále dosáhnout hodnoty až 4 000 dolarů. Nejen tedy v Evropě, ale i v Americe se těží vzrostlé duby s velkou oblibou.
Nejoblíbenější odrůdy vína pro barikování
V našich zeměpisných šířkách se nejvíce barikují červené odrůdy vína jako například Cabernet Sauvignon a Merlot. Tyto odrůdy jsou ve vinotékách zřejmě ty nejfrekventovanější a nejoblíbenější. Jelikož se jedná o velice nákladný technologický postup i vína označovaná jako barikovaná jsou dražší. Mistr vinař si rád vybírá ty nejlepší dodavatele sudů a pečlivě vybírá nejvhodnější odrůdy révy. O to větší můžete mít radost z povedeného lahodného moku, který byl vyroben dle přísných pravidel, ale i s láskou.
Bílá vína jsou v tomto směru lehce ochuzená, ale najdou si i takoví nadšenci, kteří této výrobě dávají šanci. Sice se vyrábějí v menší míře, ale i tak můžete vyzkoušet bílé barikové víno. Z technologického hlediska je tak trochu kumšt zachovat svěžet bílého vína a zároveň mu dodat aroma z dřevěného sudu. Je to tak trochu tenký led, ale i tak je stále co zdokonalovat. Jen si představte jemné svěží víno s vůní tropického ovoce protkané tóny bariku. Jedná se skutečně o zajímavý zážitek a ochutnávka obohatí vaše chuťové pohárky.
Podle pravidel
Každý výrobce barikových vín se musí držet určitého technologického postupu. Ať už se jedná o správný výběr sudu, uchování vína, až po střídání nových sudů. Takové víno má právo být hrdě označováno jako barikové, nebo barikované víno.
Samozřejmě i zde platí výjimka – můžeme se setkat i s takzvaným cuvée barikovým vínem. Jedná se o směs vína, kdy třetina zrála pečlivě dle pravidel v novém sudu a další dva díly dozrávaly ve starších sudech. Hodnota vína neztrácí na kvalitě, ale na ceně se takové víno již příjemněji odrazí. Skutečnost o směsi vína musí být vyznačena na etiketě.
Alternativy barikového vína
Tak jako v každém odvětví se i ve vinařství hledají levnější varianty a alternativy dražších produktů. Nejinak je to v případě barikovaného vína. Považte, kolik dubových sudů, respektive dubů by muselo přijít o své kořeny kvůli zhýčkaným jazýčkům spotřebitelů. Jelikož se jedná o velice finančně nákladnou technologii, máme na výběr atraktivní a neméně chutné vinné alternativy.
Jednou z variant je použití spirál z opáleného dubového dřeva, které se vkládají do sudů a dodávají výslednému vínu chuť a vůni. Spirály zajistí obdobnou práci jako kvalitní sudy a chuť se velice přibližuje klasickému barikovému vínu. Tato vína, ač jsou výtečná, se samozřejmě nemohou deklarovat jako barikovaná. Nicméně neztrácí nic ze své chuti a vůně a navíc ušetříte svou kapsu.
Jsou i tací vinaři, kteří pro svá vína používali náhražky v podobě sudů z borovice, nebo dokonce sekvoje. Bohužel ale tento alternativní produkt nedává vínu tak skvělou chuť kvůli rušivým „elementům“, aroma z těchto sudů tak trochu neguje to správné zrání vína.
Jak už bylo zmiňováno, barikový sud může být použit pouze třikrát. Byla by ovšem škoda takový sud nechat ladem. Naštěstí se dá využit pro zrání lihovin. Dalším bonusem jsou stopy vína, které dodají dalšímu moku skvělé vlastnosti a jedinečné vůně.
Barikové víno ve zkratce
- Barrique – typ sudu, který se původně používal ve Francii při přepravě pálenky, vína, nebo i oleje. Roku 1885 byl ustanoven dekret, podle něhož musí mít sud na výrobu barikovaného vína 225 litrů.
- Pro výrobu sudů na barikované víno se primárně používá dub. Sudy se vypalují dřevěným uhlím, které později dodává vínu specifickou vůni.
- Barikované víno je typické svou vůní od vanilky, karamelu, kávy, až přes smetanu a čokoládu.
- Zejména se barikují červéné odrůdy vína. Bílá vína se připravují v sudech jen ojediněle.