Cabernet Dorsa

Cabernet Dorsa

Jedná se o moštovou odrůdu, která vznikla ve Státním vinařském ústavu v Německu, konkrétně ve Weinsbergu. Cabernet Dorsa je křížencem odrůd Dornfelder a Frankovka a stojí za ní šlechtitel Dr. Helmut Schleip.

Vzhledově se rostlina podobá spíše Dornfelderu. Zároveň je typická spíše většími hrozny se střední hustotou. Bobule jsou také spíše větší a mají výraznou tmavě modrou barvu. Jedná se o kabernetové víno, ve kterém je možné rozpoznat charakteristiky lesních červených plodů.

Dříve se uvádělo, že se jednalo o křížence odrůd Dornfelder a Cabernet Sauvignon. Analýzou DNA však bylo prokázáno, že druhou odrůdou byla právě Frankovka. V Německu byla odrůda registrována do Státní odrůdové knihy v roce 2003, u nás v roce 2011. Zajímavé může být, že ze stejného křížence pocházejí i sesterské odrůdy Cabernet Dorio či Acolon.

Nejznámějšími oblastmi, kde se odrůda pěstuje jsou německé regiony Falcko, Bádensko a Rheinhessen. Pěstování této odrůdy má mírně stoupající tendenci.

Jak jste již z textu výše jistě pochopili, jedná se o odrůdu používající se pro výrobu červených vín. Ty mají většinou svou hodnotu, jsou plné a rozeznat v nich můžeme zmiňované kabernetové či merlotové tóny. Jsou to vína velice tmavá a vhodná pro školení v barriqových sudech či zrání v dřevěných sudech. Dlouhodobě také mohou zrát v lahvi.

Co se pěstování týče, jedná se spíše o odrůdu, která dozrává spíše pozdně, na přelomu září/říjen. Nejlépe odolává plísni šedé, naopak plíseň révová či padlí révové může rostlině způsobit větší problémy (je na ně méně odolná).

Další články