Chladničky na víno – sklep kdekoliv chcete

Chladničky na víno – sklep kdekoliv chcete

Jak každý skutečný milovník dobrého vína ví, mezi koupí lahve v obchodě a jeho konzumací nezeje prázdný prostor. Aby se víno dokázalo prezentovat ve své maximální kvalitě, nezbytná je v tomto období správná starost o něj. Ta spočívá především v odizolování vína od nepříznivých vnějších podmínek, především je třeba uchovávat jej při správných teplotách. Naplnění této podmínky je nicméně v případě, kdy je k dispozici na výběr pouze mezi pokojovou teplotou a standardní chladničkou, poměrně obtížné. Naštěstí jsou v dnešní době dostupné specializované chladničky na víno, které vám tento problém pomohou snadno vyřešit. Jak ale vybrat tu, která bude nejvhodnější právě pro vás?

Vinotéka pro každého?

V posledních letech se z chladniček na víno stal doslova fenomén, což se rychle projevilo i na počtu výrobců a prodejců tohoto užitečného zařízení. Na trhu je tak opravdu velké množství nejrůznějších typů, které se navzájem předhánějí ve svých funkčních i estetických parametrech.

Široká nabídka může však nejednoho zákazníka zmást, nákupu domácí vinotéky je proto třeba věnovat dostatečnou pozornost a dobře si rozmyslet, co od zařízení vlastně požadujeme či očekáváme. A protože každý zákazník má trochu jiné preference, nelze jednoznačně určit, která z chladniček je ta jediná pravá. Namísto toho je potřeba ujasnit si nejdůležitější parametry, kterými se chladničky navzájem odlišují, a s jejich pomocí vybrat model, který bude v maximální míře odpovídat právě našim požadavkům.

Jak chladničky na víno dělit?

Parametrů, podle kterých lze chladničky dělit, je celá řada. V následujícím textu jsou shrnuty ty, které jsou pro většinu zájemců při výběru prioritní.

Kapacita chladničky

Je zřejmé, že jinou kapacitu chladničky bude vyžadovat někdo, kdo si víno dopřává jednou týdně a není ani sběratelem, jinou člověk, který si bez vína neumí představit večer, a ještě jinou majitel restaurace. I když někteří výrobci uvádějí občas kapacitu vinotéky po vzoru klasických chladniček v litrech, vzhledem k jasně danému účelu zařízení je logické ptát se spíše po tom, kolik lahví se do chladničky vejde.

Na trhu existují malé chladničky pro několik málo lahví, stejně jako velké boxy, do kterých se vejde až 200 vinných lahví. První otázka, kterou by si měl zákazník klást tedy souvisí s tím, kolik lahví bude chtít v chladničce skladovat. Samozřejmě se vždycky vyplatí nechat si jistou rezervu a nákup trochu předimenzovat, jeden nikdy neví a lze se tak vyhnout nutnosti měnit chladničku již po krátké době z důvodu nevyhovující kapacity. Tomuto přístupu nahrává i fakt, že vyšší kapacita chladničky nemusí vždy zvyšovat její spotřebu energie.

Umístění vinotéky

Vše chvíli, kdy má zákazník jasno v tom, jakou kapacitu by jeho nová chladnička na víno měla mít, je čas přemýšlet nad jejím umístěním. Volit lze v zásadě mezi volně stojící vinotékou a spotřebičem vestavným. Výhody a nevýhody obou verzí jsou zřejmé. Volně stojící chladnička umožňuje manipulaci, ta vestavná je zase většinou lepší z hlediska celkového designu interiéru.

U vestavných chladniček lze také volit mezi umístěním pod kuchyňskou linkou a ve výklenku ve zdi. V tomto ohledu nicméně vše záleží na prostorových možnostech zákazníka a jeho vkusu.

Počet chladících zón

Velmi důležitým parametrem je počet u domácí vinotéky počet chladících zón. Jednozónové chladničky jsou vhodné pro zákazníky, kteří si oblíbili jeden typ vína a nemají tak potřebu skladovat lahve vyžadující rozdílné klima. V opačném případě je třeba sáhnout po chladničce s více chladícími zónami. Samozřejmostí by přitom mělo být samostatné ovládání jednotlivých zón.

Je také třeba vzít v potaz fakt, že u dělených chladniček zabírá určité místo přepážka a vícezónová vinotéka tak „pobere“ o něco méně lahví, než odpovídající vinotéka jednozónová. Rozhodovat bude ale v tomto případě především počet druhů vína, které hodlá zákazník v chladničce skladovat.

Způsob chlazení

Při výběru vinotéky se zákazník setká se dvěma druhy chladící jednotky. Chlazení může zajišťovat buď kompresor, anebo termoelektrický článek. V prvním případě – tj. kompresorem – dosáhne chladnička vyššího výkonu, přitom bude mít nižší spotřebu. Nevýhodou kompresoru je však o něco vyšší hlučnost (byť v dnešní době skutečně není hlučnost chladniček nikterak dramatická a pro většinu zákazníků nebude tento parametr představovat výraznější problém) a také vyšší pořizovací cena.

Chlazení prostřednictvím termoelektrického článku zajistí nižší hlučnost, současně ale nedosahuje takových výkonů jako chlazení kompresorové. Výhodou je jistě nižší pořizovací cena vinotéky s termoelektrickým článkem.

Vlhkost

Tento parametr je při výběru chladničky na víno poměrně často opomíjený, přesto se jedná o parametr důležitý. Hodnoty, které se odchylují od optimální vlhkosti, která činí něco okolo 75%, mohou mít negativní vliv na kvalitu vína. Příliš suché prostředí způsobí vysoušení korku a následné okyselení vína, příliš vysoká vlhkost zase hrozí tvorbou plísně na korkové zátce a tím pádem také znehodnocením vína v lahvi. Vždy se proto po hodnotách vlhkosti, které uvnitř vinotéky panují u prodejce informujte.

Další užitečné funkce

Dnešní vinotéky mohou mít i řadu užitečných doplňkových funkcí, se kterými se stojí za to seznámit.

Jako první zmíníme UV filtr. Ten zabraňuje UV záření pronikat do interiéru chladničky, potažmo vinných lahví a jejich obsah tak znehodnocovat.
Automatické opatrné zavírání zase zajistí, že omylem nedojde k příliš prudkému zavření dveří, které by mohlo poškodit jak samotnou chladničku, tak lahve, které jsou v ní skladované.

Informační a ovládací prvky jsou dnes většinou realizovány ve formě LED panelů a jsou rozhodně užitečnou pomůckou při kontrole stavu lahví a nastavování parametrů, které jsou pro ně ideální. V neposlední řadě se jedná i o prvek estetický. Podobně lze popsat i LED osvětlení, které – pokud jej chladnička umožňuje – může osvětlovat interiér vinotéky i ve chvíli, kdy je zavřená.

Designové prvky

Samostatnou kapitolu tvoří design chladniček na víno. I v tomto ohledu je na trhu dostatek modelů, aby si z nich vybral skutečně každý. Nejrůznější podoba povrchové úpravy jednotlivých částí či barvy umožňují dokonale sladit vinotéku se zbytkem interiéru.

Důležitým designovým prvkem jsou např. police, které lze sehnat jak v klasické kovové, tak designově velmi zajímavé dřevěné podobě.

Z uvedeného je patrné, že výběr chladničky na víno není triviální záležitost, současně ale i to, že na trhu je skutečně dostatek možností k tomu, aby uspokojil opravdu každého zákazníka. Věnujte proto ujasnění si klíčových požadavků na vinotéku dostatek času a pozornosti, současně svůj výběr zkonzultujte s odborníkem. Parametrů, které je třeba vzít v potaz může být totiž ještě více. Pokud bude chladnička stát na jiném kusu nábytku, unese ji? Jakou má vinotéka hmotnost? Bude mít na místě, které jsem jí vybral dostatečný odvod tepla ze své zadní části? Jaké jsou její přesné rozměry? Vejde se do prostoru, který jsem jí vybral?

Na výběru chladničky na víno je ale nejlepší to, že vše, co do něj investujete, se vám vrátí v podobě funkční vinotéky, díky které si budete moci vychutnávat své oblíbené víno přesně v takovém stavu, v jakém se to očekává. A to za to stojí!

Další články