Kam za vínem do konce léta

Kam za vínem do konce léta

Srpen je již v plném proudu a spolu s tím souvisí i blížící se konec letních prázdnin a potažmo také ideální sezóny pro letní dovolenou. Chcete-li poslední týdny léta využít naplno, a přitom si například vychutnat dobré víno, máme pro vás několik tipů a akcí, které ještě můžete stihnout vyzkoušet!

Nemusíte nutně na Moravu

Ačkoliv je region zejména jižní Moravy neodmyslitelně spjat s pěstováním a výrobou vína, není pravidlem, že za zážitkem spojeným s tímto lahodným nápojem musíte cestovat až na Břeclavsko či Znojemsko. Spousta akcí se konává také ve větších městech v Čechách a na severu Moravy. Stejně tak pak jsou v nabídce i různé lokální akce na obecních úrovních. Je jen na vás, jaké prostředí pro svůj vinařský zážitek na sklonku léta zvolíte.

Degustace a ochutnávky vín

Velmi oblíbeným druhem událostí, které probíhají po celé ČR prakticky ve všech ročních obdobích, jsou řízené degustace či komentované ochutnávky vína. Tyto akce jsou velmi oblíbené prakticky u všech milovníků nápoje z révy vinné, jelikož nabízí často velmi pestrý doprovodný program, který bývá tematicky spjat právě s vinařstvím. O těchto akcích se pak často dozvíte z informačních zdrojů konkrétního města či obce.

Přednášky a kurzy

Obdobně jako u degustací vín jsou tematické přednášky a vinařské či sommelierské kurzy výsadou všech možných oblastí v Čechách i na Moravě.

Z plánovaných akcí můžeme vypíchnout například akce probíhající v obci Kurdějov nedaleko Hustopečí. Zde můžete poslední víkend v srpnu využít hned oba dny, tedy sobotu i neděli, k návštěvě kurzů pořádaných Vinařským institutem. V sobotu 27. 8. můžete absolvovat školu základů sommelierství a historického vývoje vinařství v ČR, v neděli 28. 8. je pak k dispozici kurz věnovaný přímo vinné révě a vínu jako takovému, přičemž je doporučeno navštívit oba kurzy pro komplexní zážitek. Můžete tak strávit příjemný víkend v kolébce vína a jako bonus si rozšířit své znalosti a vědomosti.

Otevřené sklepy

Zatímco výše zmiňované akce nejsou nijak regionálně omezeny, v případně návštěvy vinařských sklepů už jednoznačně více pochodíte ve vinařských regionech právě jižní Moravy. Zde pak najdete desítky vinařství, které v rámci otevřených sklepů nabízí mimo ochutnávek a degustací také přednášky spojené s lokálním pěstováním a výrobou vína či technologickou stránkou celého procesu.

Hromadnými akcemi na větší regionální úrovni jsou pak tzv. letní otevřené sklepy, během nichž můžete navštívit spoustu rodinných sklepů, které byste při jiných příležitostech neměli možnost vidět.

Letní otevřené sklepy jsou populární například v Mutěnicích, kde probíhají v termínu od 8. do 21. srpna a zaštiťují celkem 9 místních vinařství.

Otevřené sklepy organizuje také obec Mikulčice, a to konkrétně 27. srpna, kde můžete navštívit hned několik lokalit proslulých malebnými vinnými sklípky a ochutnat tak plody práce místních vinařů. Zpestřením pro návštěvníky pak může být specifická místní doprava v podobě koňských povozů.

Akce Léto otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích pak může být lákavá pro všechny, kteří nechtějí být fixování konkrétním termínem. Probíhá totiž prakticky celé léto, a to již od 4. července až do 28. srpna 2022. V rámci této velkolepé akce pak není návštěvníkům účtováno žádné vstupné, zpoplatněny jsou pouze ochutnávky či další atrakce.

Obdobných akcí pak můžete na programu jednotlivých obcí či měst najít více. Opět záleží jen na vás, kam se rozhodnete cestovat, a podle toho se pak informovat o otevřených sklepech v dané oblasti.

Výstavy vína či soutěže

Poněkud významnějšími akcemi s účastníky z okolních či vzdálenějších vinařství bývají výstavy vín, košty či různé další soutěže. V závislosti na celkové prestiži se pak odvíjí celková koncepce těchto akcí.
V sobotu 20. 8. tak můžete navštívit soutěž Top víno Slovácka 2022, pořádanou pod záštitou Ministerstva zemědělství a hejtmanem Zlínského kraje. Již XIII. ročník této akce si slibuje ocenění zejména regionálních vín z oblasti Slovácka.

Další soutěže se pak konají až v září. Hned první zářijový víkend však můžete využít k návštěvě Ústí nad Labem, kde bude probíhat 12. ročník Slavností vína a burčáku spojený i se soutěží a výstavou produktů z různých koutů ČR.

O něco později, tedy druhý víkend v září, tedy v termínu od 9. do 11. 9., pak doporučujeme zavítat do Mikulova, kde bude probíhat Národní soutěž vín Mikulovské vinařské podoblasti. Po dobu tří dnů se tak můžete zúčastnit degustace téměř 700 vzorků regionálních vín bojujících o medaile Salonu vín ČR ve Valticích. Na programu je také vystoupení cimbálové hudby či další občerstvení.

Vinařské slavnosti

V úzké souvislosti s košty a výstavami pak jdou ruku v ruce vinařské slavnosti. Ty jsou zpravidla vrcholem sezóny a pro návštěvníky akce nabízejí zkrátka to maximum ze svých možností.

Jednou z nejvelkolepějších akcí v rámci těchto oslav jsou bezpochyby Slovácké Slavnosti vína a otevřených památek, které se konají v Uherském Hradišti vždy v průběhu měsíce září. V letošním roce tomu není jinak, a do Hradiště se tak můžete vydat v termínu od 10. do 11. 9. 2022, kdy budou tyto oslavy právě vrcholit. Těšit se pak můžete na unikátní atmosféru a bohatý program spojený s vínem, folklorem a stejně také s historickými památkami v centru Uherského Hradiště.

Pro milovníky vín z Čech je pak k dispozici již 25. ročník Pardubického festivalu vína, který stihnete absolvovat ještě do konce letních prázdnin. Koná se totiž poslední víkend v srpnu, tedy 27. – 28. 8. 2022. Kuriozitou je rozdělení festivalu na vinnou a NEvinnou část, v podobně veselém duchu se pak nese koncept celé akce.

Nemusíte se tedy obávat, že konec prázdnin či potažmo celého léta v sobě skrývá nutně i konec akcí spjatých s vínem. Je jen na vás, kterou část naší země si pro svou návštěvu zvolíte, a zda ji třeba také spojíte s některou z řady akcí, na které vás víno bude provázet na každém kroku.

Další články