Karafy na víno

Karafy na víno

V následujícím článku si povíme, že karafa není jen designovým prvkem, ale také praktickým doplňkem. Vysvětlíme rozdíl v materiálech, které se běžně používají. Poradíme s údržbou i těch nejneobvyklejších tvarů karaf. Porovnáme několik zajímavých produktů a vysvětlíme pojem dekantace vína. Přidáme pár tipů, nad čím se zamyslet při výběru karafy. Nakonec se společně podíváme, kde všude lze karafu koupit a na co před nákupem nezapomenout.

Jaký zvolit materiál karafy?

Karafa může být z olovnatého nebo bezolovnatého křišťálu. Bezolovnatý křišťál se používá na výrobu tenkostěnného stolního nádobí. Vyznačuje se vysokým leskem a tento materiál je odolnější než běžné sklo. Výroba olovnatého křišťálu je náročnější a tedy i dražší, což se promítne do finální ceny produktu. Tyto karafy mají vyšší hmotnost než jejich tenkostěnné verze.

Který tvar karafy je ten nejlepší?

Skleněný materiál skýtá nekonečné množství možností a můžete si tak vybrat design, který se bude hodit do vašeho interiéru. Karafa se podle tvaru rozděluje na nádoby typu loď nebo kachna. Lodní tvar je typický širokým dnem, provedení kachna má celkově užší tvar.

Členitější tvary karaf na víno, jsou náročnější na údržbu. Jednoduché kuželovité tvary se hodí ke klasickému vybavení domácnosti nebo do restaurací. Karafa na víno, může mít i klasický džbánkový tvar. Bude se pěkně vyjímat při venkovním posezení na chalupě. Ručně malovaný dekor nebo broušení je velmi specifická ozdoba, ale přiřadí karafě duši. Zajímavé obohacení karafy je zátka. Může být ve skleněném, kovovém, silikonovém nebo dřevěném provedení.

Specifickou skupinu tvoří dekantační karafy

Dekanter na víno se často zaměňuje s karafou, ale vyznačuje se širokou základnou za účelem promíchání a provzdušnění vína.

Dekantací vína označujeme přelití vína do karafy a slouží například k provzdušnění a zvýraznění chutí a to zvláště červeného vína. Dále slouží k odstranění sedimentu, který se neservíruje. Bílá vína se dekantují jen výjimečně. Tyto karafy se odlišují tvarem. Typické pro ně široká základna, která poslouží při kroužení správné ovínění karafy.

Širší hrdlo zajistí pohodlné přelití vína, při kterém dochází k požadovanému provzdušnění. Mladá vína dekantaci nepotřebují, i tak karafa poslouží k servírování na stůl. Chladící podložka uchová víno v požadované teplotě.

Zásady pro údržbu křišťálového skla

Křišťálové sklo se zásadně myje ve vlažné až teplé vodě. Nikdy ne horké. Mycí prostředek nesmí obsahovat písek, aby se sklo nepoškrábalo. Obě skleněné provedení lze mýt v myčce. Přípravek na mytí, může zanechat na skle stopy kapiček. Doporučujeme sklo po každém umytí ihned vysušit a také vyleštit. Karafa tak bude v perfektním stavu připravená kdykoliv k použití.

Tip na údržbu členitých tvarů karaf

Kuličky z nerezové oceli, trocha vody a mycí prostředek, slouží k vyčištění karafy z vnitřní strany. Stejně můžete použít neuvařená zrníčka rýže s trochou vody, saponátem a opět pár minut krouživým pohybem karafu vyčistíte. Speciální kartáč na čištění karafy seženete v mnoha obchodech pro vinaře. Kartáče jsou flexibilní, ohebné a vyčistí tak každý záhyb karafy. Obzvláště červená vína, zanechávají stopu na skle.

Nad čím se ještě zamyslet při výběru té správné karafy?

Promyslete jaký obsah má karafa mít, aby byl dostatečný pro příjemné posezení, bez neustálého odbíhání víno doplňovat. Dárkové balení produktu je praktický benefit, pokud karafa poslouží jako dárek, dodá mu tak na jedinečnosti. Pouzdro na karafu, také poslouží pro bezpečné skladování. Pokud se ke karafě prodávají ve stejném provedení i skleničky, získáte dokonalou servírovací sadu.

Vytvarovaná nálevková hubička na hrdle nádoby, umožní jednoduché nalití vína i když bude zábava v plném proudu. Je to drobný detail, který je poměrně důležitý. Rozhodně si nechceme pokazit posezení nad sklenkou vína, politým ubrusem. Úchyt zamezí nepěkným otiskům prstů na hrdle karafy. Karafa tak poslouží i v reprezentativním prostředí. Specifické tvary nebo ozdoby jsou originální a je potřeba se důkladně zamyslet, zda se hodí do vašeho interiéru. Dejte pozor na první pohled zajímavé designové provedení, takové provedení se vám může časem okoukat.

Ručně broušené karafy jsou opravdovým šperkem, ale počítejte s trochou času navíc při leštění a čištění všech vrypů. V broušených vzorech se může snadno udržovat nečistota nebo vodní kámen. Nicméně takový produkt, z rukou profesionálního skláře, se stane designovým doplňkem, který může zůstat vystavený na očích. Další specifickou skupinou je karafa na svařené víno. Tato specialita je ideálně doplněna stojánkem na karafu, do kterého vložíte zapálenou čajovou svíčku. Ta bude udržovat víno v požadované teplotě několik hodin. Karafa  na svařené víno, funguje na principu fondue.

Je možné, že nezůstanete jen u jedné karafy na víno. Pokud míváte na návštěvě skupinu přátel, budete potřebovat karafu na víno červené, bílé nebo růžové. Také příležitost, při které víno budete pít, si může vyžádat specifickou karafu. Rozhodně si vybírejte jiný design pro čas oběda, večeře, nebo zvláštní slavnostní příležitosti.

Kde tedy zakoupit karafu podle vašich představ?

V České republice můžete vybírat z nabídky osvědčených tradičních výrobců s dlouholetou historií nebo zajímavých designerských studií. Z těch tradičních prodejců patří Bohemia Crystal, který má již dlouholetou zkušenost v oblastí sklářství. Najdete u nich klasické karafy, ale také produkty s originálním designem. Na webových stránkách se dozvíte mnoho zajímavostí z oblasti sklářství a také články s tipy při výběru.

Vyznačují se širokým výběrem produktů a pravděpodobně u nich budete mít možnost dokoupit doplňky nebo skleničky i později. Přeci jen se může stát, že se některý díl rozbije, nebo si budete potřebovat rozšířit stolní nádobí.

Designérská studia většinou do provedení produktů obtisknou svůj design a zaměření, který společnost má. Může to být logo společnosti nebo prvek, kterým se společnost odlišuje od ostatních prodejců. Nabízejí originální kousky, které se stanou šperkem stolování.

Předem si pro jistotu ověřte, zda je možné později dokoupit například skleničky do sady. Designérská studia často obměňují sortiment nebo nabízí pouze několik kusů od každého produktu. Zeptejte se předem, jaké jsou možnosti pozdějšího dokoupení.

V poslední době se stávají oblíbené různé e-shopy a  kamenné obchody, které se zaměřují na hand made produkty. Nabízí se zde propracované kousky od řemeslníků a nadšenců. Najdete zde originální nápady, jako například upravené nádoby od mléka, kterým řemeslníci vtisknou originalitu a vlastní design.

Rozhodně si zde pořídíte originální produkt, ale pozdější dokoupení už může být problém. Nicméně tito řemeslníci, budou často ochotní, vyrobit na zakázku originální kousek přímo pro vás. Můžete tak získat karafu s vybroušeným vlastním jménem nebo mottem, které vás bude provázet při příjemně trávených večerech nad sklenkou dobrého vína. Od drobných řemeslníků můžete na zakázku získat i další doplňky ve stejném designu a nechat si tak vytvořit reprezentativní servírovací sadu. Jedinečná karafa také bude originálním dárkem pro vaše blízké.

Doufáme, že jsme vám pomohli vybrat tu správnou karafu, přesně podle vašich představ a přejeme krásné chvilky nad výbornou karafou vína.

Další články