Kerner

Kerner

Kerner je aromatická bílá odrůda. Byla vyšlechtěna v roce 1929 Augustem Heroldem. Vznikla křížením Trollingera (červená odrůda známá také jako Schiava Grossa nebo Vernatsch) a Ryzlinku rýnského.

Herold pracoval v rostlinné šlechtitelské stanici v Lauffenu v německém Württembersku. Tato stanice patřila státnímu šlechtitelskému ústavu se sídlem ve Weinsbergu.

Odrůda získala svůj název na počet básníka a lékaře ze Švábska, Justina Kernera, jehož práce zahrnovala písně a poezii o víně. Kerner žil od roku 1818 do své smrti ve Weinsbergu.

V roce 2006 byla odrůda Kerner 8. nejpěstovanější odrůdou v Německu se 4 004 hektary (9 890 akrů), 3,9% celkové plochy vinic. Podobně jako je tomu u odrůd Müller-Thurgau a Bacchus, se i Kerner potýká cca od poloviny 90. let s úbytkem v rámci pěstování.  Největší slávu Kerner zažil v období kolem kolem roku 1990, s asi 8 000 hektarů (20 000 akrů) a 7,5% podílů na německých vinicích. Okolo roku 1995 to byla dokonce třetí nejpěstovanější odrůda v Německu – po Rieslingu a Müller-Thurgau.

Kerner se nejčastěji pěstuje v německých oblastech Palatinate, Rheinhessen, Mosel a Württemberg, ale pěstuje se také v Rakousku (Štýrsko), Švýcarsku, ostrově Hokkaido v Japonsku, poloostrově Old Mission v Michiganu a italské provincii Jižní Tyrolsko. Do Jižního Tyrolska byla odrůda dovežena na počátku 70. let a v roce 1993 získala status Denominazione di origine controllata (DOC).

Další články