Krajem vína – Májové putování okolím Modrých Hor

Krajem vína – Májové putování okolím Modrých Hor

Krajem vína – Májové putování okolím Modrých Hor je již tradiční, cykloturisticky-vinařská květnová akce. Letos proběhne třetí květnovou sobotu. Ať už na kole či pěšky, budete se moci porozhlédnout po nádherné zvlněné vinařské krajině v okolí Velkých Pavlovic. Den bude zakončený ochutnávkou vína a doprovodnou akcí.

Pro koho je akce určena?

Zúčastnit se může kdokoli, akce je otevřena široké veřejnosti. Máte rádi cykloturistiku či pěší výlety? Přijďte se na akci podívat, nemusíte být zdatný sportovec. Můžete vzít i děti a udělat si hezký rodinný výlet. Akce je opravdu pro všechny.

Kdy a kde?

Termín konání je 21. 5. 2022. Přijďte na registrační místo v areálu Ekocentra Trkmanka ve Velkých Pavlovicích (okres Břeclav). Registrace probíhá mezi 9. a 11. hodinou. Poté hned můžete vyrazit na trasu.

Cena

Cena startovního balíčku v předprodeji je 180 Kč. Předprodej na e-shopu končí ve čtvrtek 19. 5. 2022. Poté je ale stejně možné zaplatit startovné přímo na místě konání akce, cena je 250 Kč.

V startovním balíčku obdržíte degustační skleničku na víno s nosičkou, startovní pas s mapou tras, který je slosovatelný v závěrečné tombole o ceny, zajištění doprovodného programu v rámci razítkovacích míst na trasách a v cíli, a 3 vyznačené trasy, z čehož 2 jsou pro cyklisty a 1 pro pěší.

Lze také ušetřit a získat 20% slevu na startovném, a to dokonce 3 způsoby:

  • Stačí přijít na akci v letošním tričku soutěžní výzvy Do práce na kole 2022.
  • Předložit na startu platnou jízdenku Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.
  • Předložit fakturu za celoroční předplatné časopisu Cykloturistika 2022.

Každým z těchto způsobů lze obdržet nejvýše slevu 20 %, slevy se nesčítají.

Jaké jsou trasy?

Delší trasa pro cyklisty je dlouhá 43 kilometrů, kratší měří 31 kilometrů. Trasa pro pěší turisty je dlouhá 14 kilometrů. Značené jsou barevnými značkami a na trasách čeká razítkovací program s místy v tradičních vinařských sklepech nebo u známých turistických cílů.

Okruhy vedou přes obce Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Vrbice, Brumovice, Morkůvky a Boleradice.

Co čeká v cíli?

Cíl je v místě startu, na nádvoří Ekocentra Trkmanka ve Velkých Pavlovicích. Od 13:00 začíná doprovodní program, kde bude k ochutnávání připraveno víno a různé kulinářské speciality. O program se postará Festival vinařů VOC Modré Hory a soutěž 30 vín Modrých Hor.

Certifikovaná soutěž 30 vín Modrých Hor

V VII. ročníku této soutěže se o vítězství utká téměř 250 vzorků vín z mikroregionu Modrých Hor. Hodnotit budou certifikovaní degustátoři vín a další odborníci z řad vinařů. Vyhlášení vítězů proběhne v 15:00 hod.

Festival vinařů VOC Modré Hory 2022

Festival bude probíhat v podobě pikniku, na kterém se sejdou odborníci na víno s laickou veřejností. Samozřejmou součástí bude degustace vín. Navíc se budete moci dozvědět něco o místopise a technikách výroby vína, protože každý vinař na festivalu dostane prostor k přednášce ohledně svých výrobních postupů.

Také bude možné dozvědět se něco o certifikaci VOC (Víno originální certifikace). Získáte tak představu, co výroba takových vín obnáší, a budete moci ochutnávat a srovnávat VOC vína s víny, které tuto certifikaci nemají.

Navíc se osobně setkáte s výrobci VOC vín, a tak bude možné akci využít i k navázání nových obchodních vztahů.

Celou atmosféru akce od 14:30 hodin doplní cimbálová muzika v podání Vinica Velké Pavlovice. Hrát se bude do 18:30. V 17:00 hodin proběhne také slosování o vína z regionu, ubytování, cyklovybavení či další pěkné ceny.

Tipy k výletům po okolí

Nemusíte se omezit pouze na účast na akci, v oblasti lze naplánovat klidně delší dovolenou. Okolí nabízí hned několik možností k zajímavým výletům či pobytům.

Chráněná krajinná oblast Pálava

16 kilometrů od Velkých Pavlovic se nachází obec Pavlov, která je významným výchozím bodem pro turistiku v CHKO Pálava. Ta nabízí jedinečnou floru i faunu a několik možností pro turistiku.

Nachází se zde také světoznámé archeologické naleziště Dolní Věstonice, kde byla nalezena známá Věstonická Venuše. Spatřit zde lze také pozůstatky pradávných ohnišť či sklady mamutích kostí.

Vyskytuje se zde také mnoho velmi vzácných rostlin. Kupříkladu kosatce, písečnice velkokvěté, ovsíř stepní či šalvěj etiopská.

Pokud do oblasti zavítáte, její největší dominanta na vás čeká hned ze začátku nedaleko samotné obce Pavlov. Na příkré skále se tam tyčí zřícenina gotického hradu Děvičky. Ze tří stran je nepřístupná a výstup je náročný. O to čarokrásnější rozhled na vás ale čeká, když se tam vyšplháte. Uvidíte do širokého okolí a Věstonickou vodní nádrž budete mít jako na dlani.

A jen o pár kilometrů dále čeká další velkolepá zřícenina – Sirotčí hrádek. Rozhodně byste jí také neměli minout. Lze se k ní pohodlně dostat stezkou z Klentnice.

Lednicko-valtický areál

Tento významný komplex je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Kromě hlavních zámků v Lednici a ve Valticích nabízí neskutečně krásnou prohlídku staveb jako jsou kaple, kolonády, obelisk či zámecké zahrady.

Čeká zde na vás Janův hrad, Lovecký zámeček, Minaret, Apollonův chrám s vyhlídkou, Rybniční či Hraniční zámeček, barokní Jízdárna a mnoho dalšího. Vyrazit můžete také na komentovanou prohlídku zámecké zahrady se zahradním architektem, který vám vše odborně vysvětlí a dokonce ukáže, jak park různě vypadal v průběhu historie.

Lednicko-valtický areál je opravdovým skvostem Evropy, který tady zůstal po rodu Lichtenštejnů.

Další články