Lednice na víno – jak vybrat vhodnou variantu

Lednice na víno – jak vybrat vhodnou variantu

Jste milovníkem vína a chce pro uskladnění vína tu největší kvalitu? Chtěli byste mít veškerá vína správně vychlazená? V tom případě se určitě stane, že začnete uvažovat o lednici na víno, jinak řečeno „ domácí vinotéku“.  Pokud si koupíte či dostanete kvalitní víno, bylo by nerozumné postavit ho někde na poličku nebo do kouta. Každé víno potřebuje svůj luxus, a čím více pro víno uděláte, tím lépe bude jednou chutnat. Správná teplota vína totiž zaručuje správné stárnutí a vybarví se díky tomu přesné chuťové profily. Nyní si řeknete, že jak vlastně takovou chladničku na víno vybrat. Pojďme se na to podívat trošku podrobněji.

Pokud chceme vybrat správnou vinotéku, je potřeba si uvědomit pár důležitých bodů. A podle toho začít s výběrem.

Klikněte pro výběr

1. Umístění vinotéky

Kam umístit vinotéku může být pro někoho maličký problém. Lednice jsou však ve velkém množství designu a zvolit můžete volně stojící vinotéku.  Pokud ovšem přestavujete, je dobré do rekonstrukce již chladničku zařadit a pořídit si vinotéku vestavěnou.

Vestavěná vinotéka

Jak už z názvu vyplívá, jedná se o vestavěnou ledničku, což je její velká výhoda. Nemusíte řešit, jakou barvu by měla mít, či jaký zvolit její materiál. Bude vás naprosto zajímat pouze to, jakou bude mít výkon, frontální stranu, kolik polic a další funkce ledničky. Nic ostatní nebude vidět a vy si budete muset pouze rozmyslet, zda necháte vinotéku vyniknout a půjde vidět přední strana, nebo ji úplně zakryjete dvířky.

Volně stojící vinotéka

Většina z nás nechce jen tak nějakou vinotéku, kterou postaví někde do rohu. Ano můžou se takový najít, kteří uznávají tento styl, ale drtivá většina bude chtít něco, co prostě bude dobře vypadat a bude to pro oko lahodící. Potom je nejlepší vybrat si stojící ledničku v imitaci dřeva. Klasické chladničky jsou tvořeny z černého plastu či kovu. V tomto případě nesmíte zapomenout, že u tohoto typu vinoték potřebujete vždy myslet na zadní prostor z důvodu chlazení na zadní straně vinotéky. Proto ji nikdy neumísťujte až k samotné zdi, ale vždy nechte malý prostor, aby došlo k dobrému chlazení. Pokud chcete elegantní přední stranu lednice, určitě se vyplatí investovat do tmavého skla přední strany.

2. Objem vinotéky

Vinotéky se prodávají v mnoha různých velikostech, proto je dobré uvědomit si, jak moc budu lednici využívat. Často jsou lednice klasifikovány právě podle počtu lahví, které se do vinotéky vlezou. Je tedy logické, že pokud budu chtít vinotéku o velkém objemu, bude vinotéka zabírat větší prostor.  Zde je tedy důležité si uvědomit, zda potřebuji pár lahví vína pro případnou návštěvu, posezení s přáteli, nebo chci chladničku větší pro uskladnění co nejvíce vína. Pokud se spíše vidíte v první variantě, je rozumné si pořídit chladničku o 4 až 8 lahvích. Jste-li však velký labužník s větším počtem lahví, můžete si ledničku na víno pořídit až na 180 lahví. Ovšem čím větší vinotéka, tím více bude stát peněz. Je také důležité podívat se na police, které jsou možné udělat jak ze dřeva, tak police chromované. Dřevěné police mají jistě elegantní styl a také zajistí dobrou vlhkost. Chromové police jsou ovšem finančně dostupnější řešením.

3. Cena vinotéky

Jak již bylo řečeno, čím větší vinotéka na více lahví, tím se také liší cena. Modely vinoték s pokročilejšími technologiemi, jako je dvoufázové chlazení jsou také cenově trošičku dražší. Většinou se menší volně stojící vinotéky pohybují v cenovém rozmezí 2 500 – 8 000 Kč. Pokud se jedná o vestavěné modely, ty jsou maličko dražší.  Pokud vás zajímají modely větší s více funkcemi, cena se pohybuje okolo 25 000 Kč. Je také potřeba brát na vědomí, že takováto chladnička spotřebuje více energie. Nejlevnější modely z hlediska úspor jsou termoelektrické modely.

4. Hlučnost

Mnoho lidí si myslí, že vinotéky budou obrovsky hlučné. Většina chladniček na víno, však vydává hluk velice podobný běžné kuchyňské lednici. Pokud ovšem hledáte něco ještě klidnějšího, je dobré zvolit termoelektrický model. Je také dobré zjistit recenze dané chladničky a o hlučnosti uvažovat a tento fakt nepodceňovat.
5. Počet chladících zón
Tento parametr je velice důležitý, dá se říci, že nejdůležitější. Každý, kdo do vinotéky investuje, si přeci chce vychutnat své víno co nejvíce. Každé víno je jiné, i když se liší teplota červeného vína a bílého o pár stupňů, je potřeba na to brát ohled. Červené víno potřebuje teplotu kolem 15 – 18 °C, víno bíle je lepší uchovávat v lednici v chladnějších podmínkách 7 – 12  °C.

Bezzónové

Tyto vinotéky fungují na principu snižování teploty. Nahoře je teplota větší, tedy místo pro vína červené a dole je naopak chladněji pro umístění vín bílých či šumivých.

Jednozónové

Vinotéka s jednou zónou postačí v případě, budete-li skladovat jeden druh vína, nastavení teploty bude v celé lednici stejné.

Dvouzónové

Jak je z názvu patrné lednice bude mít dvě zóny, v kterých budete moci navolit teplotu rozdílně. Proto jsou vhodné pro skladování více druhů vín. Zde se můžete setkat s dělením na pravostranné a levostranné, nebo také na horní a spodní zóny.

Vícezónové

Pokud jste velkým labužníkem vína, je rozhodně dobré zvolit vinotéku vícezónovou. Tyto lednice nepatří úplně k běžným a proto je to i vidět na ceně. V tomto případě tedy máte možnost nastavit si více teplot pro jednotlivá vína.

6. Chlazení

V podstatě existují dva způsoby chlazení. Vše se ovšem odráží na hlučnosti vinotéky i její ceně. Jak už jsme zmínili termoelektrické chlazení, je velice ekologické cenově přijatelné a velmi málo hlučné. Má však menší nevýhodu a ta je v spotřebě energie a nižším výkonu. Zatím co druhá volba, která se nabízí v podobě kompresoru, vám nabídne chlazení rychlejší s nižší spotřebou energie. Zde však jsou nevýhody velká hlučnost a větší náklady na pořízení. Proto je důležité místo, kde budete mít vinotéku umístěnou tak, aby vás hluk z kompresoru nerušil.

7. Nadstandardní funkce

Trh s chladícími vinotékami je opravdu velký. Z tohoto důvodu se výrobci přetahují o to, co mohou nabídnout kupujícímu navíc pro nejlepší manipulaci a uskladnění. Zámek, LED osvětlení a displej, neutralizátor zápachu a bakterií, rychlé chlazení či dokonce ovládání vinotéky přes mobilní telefon. Pamatujte ovšem na to, že čím více funkcí lednice na víno má, tím je cena vyšší.

Jak už bylo zmíněno trh je obrovský a proto se pojďme podívat na pár typů a srovnání.

Pokračujte k výběru

Další články