Pod názvem ledové víno se ukrývá vzácná lahůdka, kterou si i přes svou náročnou výrobu oblíbily státy mírného podnebného pásu. Česká republika, Německo, ale i Kanada – to jsou nejznámějšími producenty tohoto typu vína.
Toto speciální víno se vyrábí ze zmrzlých hroznů za důsledného dodržení teploty. Mráz pomáhá při lisování odstranit část vody v podobě ledových krystalků z extrahované tekutiny. Výroba vyžaduje dobré zkušenosti vinařů, protože na pouti k vysněnému lahodnému moku může mnoho okolností vést k nezdaru.
Historie ledového vína
Žádné dlouhé povídání – ledové víno je mladé. V kronikách se první zmínky datují k roku 1794 z oblasti Franconia, kde na vinice dorazil nečekaně prudce mráz. V průběhu 20. století se informace o možnosti nechat víno zmrznout rozšířily do dalších evropských států, především do Německa, Švýcarska, Rakouska a Slovinska. Do Kanady doletěl technologický postup až notně později, a to v roce 1983. To máme to ledové vínko celkem mladé, že?
V Kanadě tuto formu zpracování vína považují za národní poklad a pyšní se jí turistům. Často je pak překvapí, že v Čechách se tomuto umění věnujeme minimálně stejně úspěšně jako oni už poloviny devadesátých let 20. století. V roce 2000 bylo ledové víno zahrnuto do vinařského zákona pod titulem „přívlastkové víno„.
Barva, aroma, chuť
Ledové víno se vyznačuje vysokou cukernatostí a spíše nižším obsahem alkoholu (8 – 9 %). Ve výrazném aroma můžeme rozpoznat exotické ovocné tóny, nejčastěji citrusů a maracuji. V podtónech můžeme nalézt medovou vůnu.
A barva? Ledová vína mohou být nejen bílá, ale i červená a růžová.
Vyšší množství SO2 (oxidu siřičitého)
Oxid siřičitý je dost dráždivý plyn, který také poněkud páchne. Přesto se používá již celá staletí pro jeho schopnost dezinfikovat tekutinu. Zamezuje růstu nežádoucích mléčných, jablečných či octových bakterií, které by svou přítomností zkazily chuť vína. Kromě antibakteriálního účinku má ještě účinky antioxidační. To znamená, že napomáhá vínu uchovat si svou chuť a vůni. Lahvované víno bez něj budete těžko hledat. Ale protože je oxid siřičitý jedovatý, je upraveno zákonem č. 152/05 sbírky množství, které může být na daný typ vína použito. U ledového vína je kvůli jeho vysoké cukernatosti tato hranice posazena nejbenevolentněji, takže může být až 400 mg SO2 v 1 litru vína.
Právě vyšší koncentrace oxidu siřičitého může způsobovat bolení hlavy a kocovinu, není třeba obviňovat ledové víno jako takové. Oxid může též dráždit organismus a vyprovokovat různé druhy migrén. Pokud máte sklony k migrenózním stavům či bolení hlavy, a přesto se chcete nebát pít toto desertní víno, pak je třeba hledat vinaře, který síří co nejméně.
Zásady konzumace
Samozřejmě můžete tekutinu vypít rovnou z lahve, hned po té, co zuby vytrhnete zátku nebo odšroubujete víčko. Ale kdo chce využít potenciál, který nám tak dlouze připravovaný (a patřičně naceněný) mok nabízí, nenechá formu jeho pití bez patřičné pozornosti.
Zásadní je kdy, jak, z čeho a po čem. Tedy při jaké příležitosti, z jaké sklenice a po jakém (či před jakým) pokrmem.
Sklenice a teplota
Nejvíce si ledové víno vychutnáte za teploty 9 – 11 °C. V tomto rozmezí je optimální chuť i vůně. Přestože se jedná o „tekutou formu zákusku“, rozhodně nesahejte po sklenicích na tvrdý alkohol. Ledové víno patří do sklenic na dlouhé nožce, které mají menší objem, třebas jen do 100 ml. Při nalévání do širokých kulatých sklenic na červené víno, které mohou mít objem klidně i půl litru neočekávejte u svých hostů úspěch. Tenkostěnné sklenice jsou příjemnější, protože svou tepelnou kapacitou tolik neovlivní stav vína.
Vzhledem k malému objemu, které se pije, není třeba s dopitím sklenky otálet. V opačném případě hrozí, že víno bude více teplé či naopak více chladné, než je nejlepší.
S jídlem nebo bez?
Tak tedy kdy se do něj můžeme pustit? Ledové víno se pije při zvláštních příležitostech, oslavách, výročích či jiných důležitých životních milnících. Je to lahůdka. Takový vinařský zákusek. A ke sladkým cukrářským výrobkům, moučníkům se šlehačkou, větrníkům nebo jablečnému štrůdlu se hodí dokonale. „Obyčejná“ vína totiž po konzumaci sladkých dezertů působí trpce a kysele. Naše chuťové pohárky prostě vždy hodnotí a vysílají informace do našeho mozku ve vztahu k tomu, co ochutnaly naposled.
Nejen sladké je dobrý společník ledových vín,ale též téměř jakékoli druhy ovoce se k němu hodí. Také plísňové sýry, hermelány, romadůry, zkrátka silně aromatické sýry si v jeho přítomnosti vychutnáte. Nesmíme zapomenout, že jej můžete bez obav pít i ke speciálním masovým jídlům, jakým jsou kachní nebo husí játra. Pokud budou připravená na sladko s ovocnou nebo medovou marinádou, pak bude požitek z obého ještě více umocněn.
Z jaké odrůdy se vyrábí?
Ledové víno se dá vyrobit z hroznů z více odrůd vinné révy. Z bílých je to především Cabernet Sauvignon, ale také určitě Ryzlink Vlašský, Ryzlink Rýnský, Chardonnay nebo Veltlínské zelené. Neváhejte vyzkoušet jak více odrůd, tak více ročníků, každé má trochu jiný chuťový odstín.
Stojí to za to?
Stojí. Tedy pár stovek určitě. Záleží, jak byl zrovna teplotně vyhovující rok a z jak daleké země víno k vám na stůl přiletí. Jako dárek s ním neurazíte ani zapřisáhlé anti-vinaře. Smlsnou si na něm postarší tetičky z maloměsta stejně jako dívky v rozpuku mládí. Zkrátka a dobře všichni, kteří mají mlsný jazýček. Pokud sladké věci nemáte rádi, pak pití ledového vína ani nezkoušejte. Bylo by to na vás prostě moc … sladké.