Letní otevřené sklepy Hustopeče

Letní otevřené sklepy Hustopeče

Letní otevřené sklepy Hustopeče jsou další z řady akcí, která bude v následujících týdnech lákat návštěvníky na Moravu. Na co se můžete těšit, pokud se rozhodnete vyrazit?

Co bude na programu během akce Letní otevřené sklepy Hustopeče

Jde o možnost návštěvy místních vinných sklepů. Budete tak moci ochutnávat vína typická pro tyto kraje.

Řada místních si bez sklenky vína už jednoduše neumí představit léto. A s láskou k poctivému řemeslu se tak snaží tuto radost šířit. Letní otevřené sklepy Hustopeče jsou tradičním festivalem, který má proto v letní sezóně již své nezastupitelné místo.

Uplynulé ročníky kromě vína hosty úspěšně bavily taktéž hudebním doprovodem, který byl slyšet přímo v ulicích. Protože jsme na Moravě, samozřejmě nemohla chybět mimo jiné i pravá cimbálová hudba.

Kde se konají Letní otevřené sklepy Hustopeče

Událost se koná ve vinařském městě Hustopeče. To se nachází v samotném srdci jižní Moravy, v okrese Břeclav. Město s asi 6000 obyvateli je vzdáleno cca 30 km jižně od Brna a v leží národopisné oblasti Hanáckého Slovácka.

Vínem ožívá každoročně. Konkrétně v případě festivalu Letní otevřené sklepy Hustopeče hosty přivítají vinařství v ulicích Na Hradbách či Vinařská. Vždy během této akce otevřou nejméně dva zdejší vinaři.

Kdy se můžeme těšit na Letní otevřené sklepy Hustopeče

Akce proběhne v termínu 1. červen 2022 až 30. září 2022. Vinařství budou v hlavní prázdninové sezóně otevřena denně, v červnu a v září pak pouze během víkendu.

Otevírá se vždy úderem 18.00 hodin. „Večerka“ je plánována na 21:00 hodin, nicméně podle individuální domluvy s majitelem sklípku lze určitě veselí posunout i do pokročilejších nočních hodin. Pozor, individuální domluvu vyžadují i početnější skupiny o 20 nebo více hostech.

O Hustopečích a vinařské tradici ve městě

Dnes historické prameny dokládají, že katastr města patří k nejstarším osídleným oblastem na jihu Moravy.

I samotná historie vinařství v Hustopečích je již dlouhá. Jeho kořeny sahají až do 13. století. Vedle Znojma a Mikulova to bylo právě toto nevelké město, které představovalo důležité centrum tohoto odvětví.

A hustopečští ze své tradice náležitě těžili. Právě víno totiž tomuto místu přinášelo značné bohatství. Za vůbec nejúspěšnější etapu tak považujeme rozmezí let 1323–1600, kdy Hustopeče náležely klášteru Aula Regia. Už v 18. století byly dokonce největší vinařskou obcí na Moravě.

Dnešní vinaři intenzivně navazují na práci svých předků, mnozí z nich pocházejí z rodů, které se vínem zaobírají už po několik generací. Během této doby se zde vyvinul specifický charakter jednotlivých vín, který současné generace uchovává s veškerými specifiky.

Nejpěstovanější odrůdou je zde Veltín, značnou oblibu mají i Ryzlinky vlašský a rýnský. Z modrých odrůd si zmínku zaslouží zejména Modrý Portugal, Rulandské modré i Svatovavřinecké nebo Frankovka.

Sdruženi jsou také místní producenti do spolku, který dostal název jednoduše Vinaři Hustopečska. Zdejší víno tedy poznají znalci nejen dle chuti, ale na první pohled každý uživatel podle známky Víno Hustopečska.

Které další vinařské akce se v Hustopečích pořádají

Víno a vinařství k této lokalitě neodmyslitelně patří. Letní otevřené sklepy Hustopeče zdaleka nejsou jedinou zajímavou vinařskou akcí, kalendář je nabitý celoročně.

K další důležitým událostem lze zařadit například:

Hustopečský slunovrat s vínem

Jedná se o soutěži o trofej slunovratu. Samozřejmě tak nemůže chybět určitá rivalita, avšak v ryze přátelském duchu. Účelem pochopitelně je návštěvníky hlavně pobavit a užít si čas plný pohody a vzájemné pospolitosti. A samozřejmě i jedinečných zdejších vín. V nočních otevřených sklepech vám místní vinaři nabídnou to nejlepší ze své produkce.

Burčákové slavnost

Burčákové slavnosti jsou akcí, která se koná již od roku 1994. Probíhá na Dukelském náměstí. Jak uvádějí sami provozovatelé, jde o novodobou tradici připomínající slavnou minulost Hustopečí jakožto největšího vinohradnického města Moravy, ale i sídla horenského soudu.

Oslava svatomartinských vín a husí

S létem se rozhodně v Hustopečích s popíjením a veselím nekončí. Oslava svatomartinských vín a husí je tradiční připomínkou svátku sv. Martina. Nebude tak chybět svatomartinská husa, dobré víno, ale program doplní rovněž řemeslný jarmark a cimbálová hudba.

Co dělat v Hustopečích mimo kulturní akce

Hustopeče jsou krásným městem i v době, kdy se tu žádná slavnost související s vínem nekoná. Nudit se tak zaručeně nebudete. Kam vyrazit a co určitě musíte vidět?

Kostel sv. Václava a sv. Anežky České

Kostel si většina z nás představí hlavně jako typickou historickou stavbu s věžičkami. Ostatně býval takový i kostel v Hustopečích. Původní gotická stavba však byla v 60. letech minulého století stržena po pádu věže. A byla potřeba nová dominanta. Náhradu v ryze moderním duchu navrhl brněnský architekt Ludvík Kolek.

Mandloňové sady a rozhledna

Jižní Morava je nejen tradičním domovem vína. Dnešní sad je důsledkem socialistického hospodářství, jež usilovalo o soběstačnost a uchýlilo se tak i k poněkud atypické plodině. Její pěstování se však nakonec ukázalo nebýt z ekonomického pohledu rozumné. Sad proto po roce 1989 úspěšně chátral a změnu přinesl až rok 2004, kdy jej odkoupilo město a začala jeho pozvolná obnova.

Jižní Moravou na kole

Cyklistika je na jižní Moravě zvláště rozšířená a dostatek příležitostí najdeme i v lokalitě kolem Hustopečí. Kam se vydat? Vyzkoušejte například známou cyklostezku nazvanou Krajem André. Jde sice o členitější terén vhodný pro o něco zdatnější cyklisty, nicméně se vám tato trasa „odmění“ pohledem na nesmírně malebnou jihomoravskou krajinu.

Další články