Letní otevřené sklepy na Moravě

Letní otevřené sklepy na Moravě

Když se vypravit na Moravu, tak pochopitelně za vínem. Létem nás budou provázet četné vinařské akce. Kam a kdy se vyplatí vydat?

Letní vinné Mutěnice 2022

Na tuto akci zve spolek vinařů Búdy Mutěnice, a to v termínu 8. až 21. srpna. 2022. Sjíždět se v létě milovníci vína budou přímo do Mutěnic, obce v Jihomoravském kraji v okrese Hodonín. Dějištěm slavnosti se stane areál vinných sklepů Pod Búdama.

Tato akce konkrétně zatím tradici nemá, jedná se totiž o první ročník. Není však příliš důvod pochybovat o tom, že zdejší vinaři položili základ vysoce úspěšnému podniku, který si získá oblibu domácích i turistů z dalších koutů republiky.

Čekat tu na vás bude degustace vín i prohlídka sklepů. Účastní se celkem 9 vinařství. Ovšem pozor, do Mutěnic se nemusíte bát vzít i pivaře. Prezentovat se totiž bude i trojice regionálních pivovarů.

Den otevřených sklepů v Pavlově

Letos je tradiční akce s názvem Den otevřených sklepů v Pavlově naplánována na termín 26. listopadu. 2022. V tento den se otevře hned 15 pavlovických sklepů.

Návštěvníkům je doporučeno začít celou pouť v prodejním centru, které se nachází v kulturním domě na ulici Klentnická. Zde dostanete vstupenku, mapu a samozřejmě i nezbytnou skleničku, bez které by nebylo jak degustovat. V každém sklepě čeká konkrétně 8 vzorků.

Ochutnávání vín však není jedinou myšlenkou této akce. Pavlovští vinaři vás ochotně seznámí i s tím, jak to u nich ve sklepích funguje a odhalí něco málo z tajů tohoto jedinečného řemesla.

Otevřené sklepy Mikulčice 2022

Otevřené sklepy proběhnou v Mikulčicích 27. srpna 2022. Půjde konkrétně o sklepní lokality Těšické búdy, Čertovka a sklepní uličky U myslivecké chaty.

V rámci zakoupené vstupenky budete moci získat skleničku a neomezenou možnost degustace. Kromě ochutnávky jedinečných vín se však tato tradiční vinařská obec může pyšnit rovněž zcela specifickou atmosférou. To se rozhodli podtrhnout i organizátoři otevřených sklepů. Stylově a poněkud netradičně tak například budou návštěvníky formou kyvadlové dopravy vozit dokonce koňské povozy.

A dojde i na atraktivní kulturní program. Zahraje totiž Neoveská cimbálová muzika a představí se taktéž Dětská cimbálová muzika z Lužic. Cimbálová muzika doprovodí i večerní zábavu. A večer se můžete těšit ještě na jeden další zajímavý bod programu, kterým je dražba mikuleckých vín.

Léto otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích

Tento vinařský svátek tentokrát zve do vinařství Dolních Dunajovic a Březí. Léto otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích je již tradiční akcí, která se mezi návštěvníky těší velké oblibě.

Aby ne, kvalitní moravská vína totiž doplňuje přátelská atmosféra vinných sklípků, kde si můžete také v klidu posedět a čas zde strávený si skutečně užít. Nezbytné je sledovat rozpis, jednotlivá vinařství se totiž zpřístupní vždy v souladu s ním. Každé vinařství bude vždy otevřeno po dobu týdne. Do akce se zapojí všechna místní vinařství. Termín si pro příjezd vyhraďte rovnou mezi 4. červencem a 28. srpnem 2022.

Návštěvník by měl především vědět, že vstupné se žádnou formou nevybírá, zpoplatněny jsou vždy jednotlivé ochutnávky.

Léto otevřených sklepů v Pavlově

Den otevřených sklepů není jedinou vinařskou akcí, která v Pavlově bude lákat milovníky vín. Chystá se rovnou celé léto. Alespoň tak je přímo nazvaná další zdejší vinařská slavnost.

Jejím cílem je nejen nechat hosty vína ochutnat, ale také umožnit jim to rovnou v autentickém prostředí sklepů, kde se vína „rodí“. Jednoznačně můžeme říci, že k jakémukoli produktu, vína nevyjímaje, má spotřebitel zcela jiný vztah, pokud za ním vidí celý jeho příběh a to, jak vzniká.

Každý týden se v průběhu sezóny otevírá jedno vinařství. Sklepy budou přístupné vždy od pátku do neděle dle rozpisu, většina vinařství však bude mít otevřeno i nad rámec této garantované otevírací doby. K ochutnání je připraveno zpravidla 8 až 10 vzorků.

Otevřené sklepy Bavory

Otevřené sklepy Bavory se budou pořádat 27. srpna 2022, a to v malebné jihomoravské obci Bavory. Ta za sebou má již velmi dlouhou tradici výroby vína.

V rámci otevřených sklepů si budete moci vychutnat velmi pestrou nabídku tohoto lahodného nápoje. Výsledky své práce předvedou nejen vinaři místní, ale někteří hosté. Půjde převážně o rodinné firmy, které se mohou honosit skutečně kvalitní produkcí.

A samozřejmě bude připraveno rovněž občerstvení. Gastronomie bude vycházet především z moravských kořenů. Ochutnat tak budete moci místní sýry, zabíjačkové pochoutky, uzená masa, klobásy nebo guláš.
O doprovodný program se postará cimbálová i taneční hudba. Cílem je zachovat rodinnou atmosféru celé události, proto bude, pozor, limitován počet vstupenek.

Mikulovské sklepy open

Pokud chcete navštívit vinařskou akci nazvanou Mikulovské sklepy open, v kalendáři už si zaškrtávejte datum 2. července 2022. Vše se samozřejmě odehraje přímo v Mikulově.

Zde má tato vinařská akce už svou tradici. Nepřerušila ji dokonce ani koronavirová pandemie. Sklepy se úspěšně otevíraly v roce 2021 i 2020. Základ tohoto vinařského svátku bude i v roce 2022 víceméně tradiční, tedy otevřené vinné sklepy. V minulých letech se otevíralo kolem 15 sklepů, pro letošní ročník zatím přesný rozpis zveřejněn nebyl.

Co již však víme je skutečnost, že půjde o produkci místních vinařů. Komu navíc vyhládne, rozhodně zkrátka nepřijde. Ve sklepích totiž bude nachystáno i občerstvení. A to, pozor, samozřejmě stylově ve formě místních specialit.

K Šidlenám za vinařem – otevřené sklepy v Miloticích

Opravdu dlouhou vinařskou sezónu chystají v Miloticích. Vše odstartuje už 11. června a sezónu završí slavnostní Burčákový pochod, který je v plánu 9. října 2022.

Otevřeny budou vinné sklepy Šidleny, a to během sezóny vždy celý víkend od pátku do neděle. Pravidelně bude otevřen nejméně jeden sklep. Pro přesnější informace je tak nutné sledovat zodpovědně rozpis. Během všedních dní, ale ideálně i v průběhu víkendu je lepší se na návštěvu sklípku vydat po domluvě s konkrétním vinařem.

Prezentovat se bude zejména produkce malovinařů. Tu budete moci ochutnat, případně si vybraná vína také zakoupit. Samozřejmě ale lze vřele doporučit nikam nespěchat, posedět si přímo ve sklípku a ochutnávat vytrvale přímo na místě.

Božické otevřené sklepy

Božice jsou nejstarší obcí jihovýchodní části Znojemska a místem s vinařskou tradicí, kterou stojí za to okusit. Když jet přímo v nejbližší době do Božic, tak jednoznačně 23. července 2022. Ve dvou areálech se zde odehrají další otevřené sklepy.

Jedná se o tradiční akci, která není rozhodně v Božicích novinkou. V letech minulých ji pořádalo Družstvo božických vinařů a obec Božice. Účastnily se téměř dvě desítky vinařů. Úspěch lze předpokládat i během ročníku letošního.

Představí se zde především lokální vína a vinaři z Božic a okolí. Kromě vína se můžete těšit na chvíle strávené i s vynikající gastronomií. Ta bude mít rustikální charakter. Doprovodný program zajistí připravovaná hudební produkce.

Za vínem do sklepa

Za vínem do sklepa můžeme, jak nás nabádá už samotný název této slavnosti, jet konkrétně do Moravské nové vsi.

A pozor, celá slavnost už běží, vše začalo 27. května 2022. Kdo se ale o vinařské akce začal zajímat teprve nyní, určitě nemusí zoufat, že nestíhá. Tento unikátní kout Moravy vítá totiž návštěvníky až do 4. září 2022.

Sklepní uličky Výmol a Zátiší nabídnou během letní sezóny vždy o víkendech ochutnávku vín, po předchozí domluvě pak můžete dorazit i v průběhu týdne. Degustace bude vedena přímo vinařem a návštěvníci se rovněž mohou těšit na občerstvení. Půjde o krajové speciality.

Další články