Město Litoměřice ležící na březích mocného Labe tam, kde se do něj vlévá Ohře, je ideálním výchozím bodem pro poznávání kraje, pro který je typická krásná příroda, vysoká hustota historických památek a v neposlední řadě i dlouhá vinařská tradice, která je však živá i v současnosti. Pro milovníky vína je tak Litoměřicko skvělým tipem pro návštěvu, nejen, že se dozvíte něco nového o svém oblíbeném nápoji, ale získáte i celou řadu dalších zážitků, na které budete ještě dlouho vzpomínat.
Město Litoměřice a Litoměřicko: historie psaná vínem
Historie Litoměřic se začala psát již velice dávno. Vyrostlo totiž okolo přemyslovského hradu, který stál na svém místě již v polovině 11. století. Byl zde i kostel sv. Štěpána, jehož kapitule daroval kníže Spytihněv II. v roce 1057 majetek, do kterého patřily i místní vinice. Jinými slovy, historie Litoměřic byla s pěstováním vína pevně propojena již od samého začátku.
Vinařství v okolí Litoměřic zažilo velký rozmach v době vrcholného středověku. Císař Karel IV. si dobře uvědomoval vinařský potenciál Litoměřicka a svými dekrety jej všemožně podporoval. Vinařství zde má velmi pevné kořeny, a i když v průběhu historie občas přicházela období, která tomuto chvályhodnému konání příliš nepřála – za všechny jmenujme nedávné období komunismu – vždy se dokázalo zvednout a znovu zaujmout své místo na vinařské mapě Evropy.
V současně době je Litoměřicko jednou ze dvou podoblastí vinařského regionu Čechy a v evropském kontextu patří k těm vůbec nejseverněji položeným. Typická jsou pro ni bílá vína z odrůd jako je Ryzlink rýnský, Rulandské bílé i šedé či Müller Thurgau.
Je tak vcelku logické, že řada návštěvníků Litoměřicka hned zamíří do nějaké příjemné vinárny a stráví tam pěkný čas nad skleničkou některého z místních vín. Byla by ale škoda vynechat i ostatní lákadla, která zdejší kraj nabízí. Navíc víno a vinařství jsou zde všudypřítomné a nikdy od nich nebudete příliš daleko.
Víno z Litoměřicka
Celková rozloha litoměřické vinařské podoblasti je něco okolo 300 ha, tedy o něco méně, než je tomu u druhé české vinařské podoblasti, kterou je nedaleká podoblast mělnická. Nachází se zde 35 vinařských obcí, ve kterých působí přes 50 vinařů hospodařících na více než 80 viničních tratích.
Litoměřicko je charakterizováno především čedičovým podložím, které je v nižších částech vystřídáno podložím vápenitým. Zajímavostí jsou vinice zbudované v nedalekém okolí Mostu na výsypkách starých hnědouhelných dolů. Vinná réva zde velmi dobře prosperuje.
Jak již bylo uvedeno, zdejší hrozny jsou velmi vhodné pro výrobu bílých vín. Právě ty jsou pro litoměřickou vinařskou podoblast.
Hrad Litoměřice a Litoměřická vinařská stezka
Kde jinde začít s průzkumem vinařské podoblasti Litoměřice, než přímo v samém jejím srdci: v litoměřickém hradu. Právě tam se totiž nachází výpravná expozice českého vinařství, která rozhodně stojí za návštěvu. Návštěvníci se seznámí s celou historií vinařství v Čechách a budou mít možnost prohlédnout si řadu zajímavých exponátů, fotografií i multimediálních prezentací. Pro větší výpravy je možné si zde zařídit i degustaci místních vín.
Na nádvoří hradu potom začíná velmi zajímavá Litoměřická vinařská stezka. Její celková délka činí 15 km a turisty provede po významných a zajímavých vinicích. Pokud si budou chtít návštěvníci procházku vychutnat skutečně se vším všudy, mohou vinařství, kolem kterých budou procházet, navštívit. Jen je třeba počítat s tím, že v takovém případě je vhodné se u jednotlivých vinařů předem objednat.
V průběhu putování po vinařské stezce se turisté setkají s vrchem Radobýl, který Litoměřicím daroval císař Karel IV. právě za účelem pěstování vinné révy. Další zastávkou budou vinice patřící k litoměřickým Klášterním vinným sklepům. Návštěvníci se seznámí i s obcemi Velké a Malé Žernoseky, kde se nachází některé z nejznámějších vinic celé Litoměřické podoblasti. Řád Cisterciáků zde budoval vinné sklepy již ve 13. století.
Poslední dvě zastavení na Litoměřické vinné stezce tvoří přírodní dominanta kraje, hora Lovoš, a přístav v Lovosicích. Ty si možná většina lidí spojí především s chemickým průmyslem, není ale od věci si uvědomit, že právě v Lovosicích bylo v polovině 19. století vyrobeno první šumivé víno v celých Severních Čechách.
Další památky a zajímavosti Litoměřicka
Litoměřicko je krajem památek. Možná tou nejznámější z nich je nesmírně fotogenická zřícenina hradu Hazmburk. Ta se nachází u obce Klapý a před její návštěvou se vyplatí seznámit se s pověstmi a legendami, které se k hradu vážou, neboť ty vytvoří pro prohlídku zříceniny tu správnou atmosféru.
Dalším zajímavou památkou je vodní hrad Budyně nad Ohří ze začátku 13. století. Ve spojení s památkovou rezervací, která zahrnuje centrum města, tvoří celek, který rozhodně stojí za návštěvu. Vyplatí se navštívit také barokní zámek Libochovice a jeho expozici známého přírodovědce Jana Evangelisty Purkyně, jehož jméno je s Libochovicemi spojeno.
Nikdo, kdo navštíví Litoměřice a jejich okolí, by neměl vynechat pevnostní město Terezín. Její zajímavou vojenskou historii vystřídala v době Druhé světové války velice temné období, kdy terezínská Malá pevnost sloužila jako židovské ghetto, věznice Gestapa a přestupní stanice na cestě do koncentračních táborů. I takovou temnou minulost – a možná především jí – je však třeba si připomínat.
Mnohem uvolněnější atmosféra bude jistě panovat u Žernoseckého jezera, kde se lze v letních měsících zrekreovat po náročné poznávání vinařské i jiné historie Litoměřicka.
Celý vinařský kraj bude potom návštěvníkům ležet jako na dlani, pokud se rozhodnou vyšplhat na některou z řady rozhleden, které jsou v kraji vystavěny. Přímo v Litoměřicích, na Mostné hoře, je rozhledna Mostka, v Lovosicích zase stojí rozhledna U Zámečku. Navštívit lze také rozhlednu na vrchu Varhošť.
Vinařské Litoměřice
O zajímavostech vinařské podoblasti Litoměřice nemůžeme mluvit bez toho, abychom zmínili i tradiční festival Vinařské Litoměřice. Výstava tuzemských i zahraničních vín, soutěže, pěkná hudba a další atrakce dělají z této akce něco, co by si měl do kalendáře poznačit každý milovník vína a vinné kultury.
Velmi oblíbenou akcí jsou i tzv. „Otevřené sklepy“ ve Velkých a Malých Žernosekách. Tato tradice známá i z Moravy spočívá v tom, že jsou během ní otevřeny sklepy místních vinařů a návštěvníci tak mají šanci ochutnat to nejlepší, co mohou místní vinaři a jejich vinice nabídnout.
Festival Vinařské Litoměřice nebo tradiční Otevřené sklepy mohou být také tou pravou záminkou pro to, abyste zde pobyli několik dní a vydali se na průzkum celého Litoměřicka.
České vinařství stojí trochu ve stínu toho moravského, je to sice škoda, nic nám ale nebrání v tom, abychom se vydali české vinařství prozkoumat. Výlet do Litoměřic a jejich okolí lze jen doporučit. Ať již bude víno ve středobodu vaší návštěvy a vše ostatní, co Litoměřicko nabízí, bude k němu doplňkem, anebo tomu bude přesně naopak, Litoměřicko vás nepochybně osloví. Držet skleničku kvalitního českého vína a dívat se přitom na Českou bránu – Porta Bohemica – je vždy velkým zážitkem.
Co je ale nejdůležitější: vinařská podoblast Litoměřice žije a podle všeho má před sebou zářnou budoucnost. Místní malí i větší vinaři se těší zájmu milovníků vína od nás i ze zahraničí. Nezbývá než si přát, aby budoucí vinařská sláva Litoměřicka ještě překonala tu minulou.