Do daleka se táhnoucí pole s vinicemi zalitými sluncem a nádherné barokní i renesanční zámky, městečka a malebné vísky. To je vinařská oblast Mikulovsko, ke které patří rovněž velmi kvalitní víno známých a oceněných značek.
Mikulovsko kraj vína
Mikulovsko je oblast, která se rozkládá na jižní Moravě mezi okresy Břeclav a Brno-venkov. Spadá pod ní 30 vinařských obcí, z čehož se zde nachází 185 viničních tratí a 2395 pěstitelů. Nejvýznamnějšími městy jsou Mikulov, Valtice, Novosedly, Drnholec, Brod nad Dyjí, Sedlec, Popice a Dolní Dunajovice.
Z přírodních krás spatříte Pavlovské vrchy, které vybízejí k mnoha výletům. Nachází se zde hrad Děvín a Dolní Věstonice, kde sídlili lovci mamutů.
Místa k výletům
Nejznámějším a nejvíce navštěvovaným místem je zámek a park Lednice. Lednicko – Valtický areál je střediskem vinařského života na Jižní Moravě. Nachází se zde nádherné stavby, které jsou zapsány ve Světovém dědictví UNESCO.
Lednický zámek je renesančně novogotická stavba, jejíž zdobné světlé stěny září na slunci. K prohlédnutí jsou zde komnaty rodu Lichtenštějnů, s velkou zajímavostí, kterou je vyřezávané dřevěné točité schodiště s velkolepou výzdobou. A stejně tak krásné dřevěné kazetové obložení stěn i stropů.
Součástí zámeckého komplexu je rozlehlý park, kde se můžete projíždět na kole nebo procházet, s vodními prvky a romantickými vrbami včetně prastarých stromů, které zde byly vysazeny, již od dob vzniku parku. Vedle zámku najdete Palmový skleník a naproti přes park proslulý Minaret, na který se dá vystoupat a obhlédnout si celou plochu areálu.
Další památky
Neméně krásný zámek leží také ve Valticích, je to renesančně barokní stavba, v jejímž okolí se konávají pravidelné slavnosti vína s trhy a vinařskými stánky.
Hezkým výletem na kole nebo pěšky je Apollonův chrám. Stavba připomínající antické chrámy, která se rozkládá na vršku kopce nad rybníkem v Lednicko-Valtickém areálu je velmi krásná a je z ní daleký rozhled. Ke chrámu vedou turistické stezky.
Hrad Děvín v Pavlovských vrších je rovněž příjemná procházka se středním stoupáním. Skládá se z komplexu zříceniny Sirotčí hrádek, Děvín a Děvičky, ke kterým se dostanete po hřebenovce.
Na ty, kterým se nechce šplhat po horách, čekají zajímavá muzea. Jistě vás osloví Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny. Dále pak Muzeum Dolní Věstonice, ve kterém si prohlédnete archeologické nálezy z dob lovců mamutů. Nejslavnějším předmětem je soška Věstonická Venuše. Milovníci historie ocení rovněž Archeopark Pavlov s uloženými pravěkými artefakty.
Dominantou města Mikulov, které samotné je velmi pěkné a historicky významné, hlavně v oblasti vinařské je zámek Mikulov. Barokní zámek navazuje na město a konají se zde komentované prohlídky. Ty jsou zakončeny prohlídkou sklepa s obřím sudem na víno. Naproti zámku spatříte Svatý kopeček s kapličkou, ke kterému vede vyhlídková trasa.
Ve městě Mikulov si můžete prohlédnout i Synagogu Mikulov z poloviny 16. století nebo Dietrichsteinskou hrobku, v klasicistním slohu, kde je galerie.
V Mikulovské oblasti je terén s nepříliš vysokým převýšením, proto jsou ve velké oblibě jízdy na kole. Kola si můžete i půjčit a projet se po Naučné vinařské stezce. Vede nádhernou krajinou plnou vinic s mnoha zastávkami, kde se dozvíte více o historii vína.
Vinařských stezek je zde několik, nejdelší má 80 km a vede přes několik významných měst. Začíná v Mikulově a dále pak pokračuje přes města Valtice, Hlohovec, Lednice, Strachotín a končí opět v Mikulově.
Můžete se podívat i do lomu Janičův vrch s čistou vodou nebo na Stolovou horu či se projet kolem Lednických rybníků.
Zajímavosti
Počátky vinařství v oblasti Mikulov stejně jako na celé Jižní Moravě sahají, až do dob starých Římanů, kteří zde dovezli první vinnou révu a započali její pěstování. Naučná stezka Brána do Římské říše vás zavede do míst, kde za období dobývání Jižní Moravy římany stál lázeňský komplex a římský tábor. Díky tomu, že je oblast Mikulov nejteplejší z celé Jižní Moravy, se zde vínu dařilo velmi dobře.
Naučná stezka Bosou nohou je jedinečná trasa, rozkládající se na pěti kilometrech a návštěvníci ji na různých površích mohou projít bez bot.
Jeskyně na Turoldu s mnoha zajímavými chodbami z vápence se vyznačují krápníkovými útvary, jezírky a netopýry zavěšenými za strop.
Ve městě Mikulov a okolí je velké množství sklepů a sklípků, kde se skladuje víno a můžete je rovněž navštívit. Rozsáhlé podzemní chodby plné sudů s vínem se nacházejí pod Kozím hrádkem a sahají přes několik ulic.
Zajímavostí jsou nadsklepní dómy, které pocházejí z 16. století a sloužily jak k uskladnění vína, tak také jako lisovny. I z pozdější doby, v 18. a 19. století zde vznikaly chodby ve vápencové skále s křivolakými tajemnými uličkami, kde se lisovalo i skladovalo víno.
Na mnoha festivalech, jež se zde konají, si užijete nejen dobrého vína a jídla, ale také potěchu pro oči. Vystupující i někteří místní obyvatelé vlastní krásné zdobené kroje, s bohatými výšivkami a nabíranými sukněmi, které nosí v průvodech i jako diváci. Jihomoravské kroje jsou pestrobarevné a s bohatými květinovými ozdobami na čelenkách a kloboucích. V průvodech jsou také koně se zdobnými sedly a kokardami.
Gastronomie
V oblasti Mikulov se pěstují vinné odrůdy Ryzlink vlašský, který je zde vysazen na nejvíce akrech. Ochutnat můžete i Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Chardonnay, Hibernal, Müller Thurgau, Vetlínské červené, Savignon, Ryzlin rýnský, Muškát moravský, Neuburské a Kerner. Známé je také víno Pálava a Aurelius. Pěstují se zde také modré odrůdy vinné révy jako Frankovka, André a Rulandské modré.
Při objevování Mikulovského vína zažijete mnoho chutí a vůní od ovocných tónů, po kořeněné i sladší příchutě. Košty ve vinných sklípcích, kde je příjemně chladno a ta správná atmosféra jsou neopakovatelným zážitkem.
K vínu můžete ochutnat jak pokrmy místní tradiční kuchyně, jako jsou knedlíky, zelí a bramborové speciality, tak také různé druhy sýrů, pečeného či grilovaného masa i vegetariánské pokrmy nebo novinky z regionální produkce.
Jižní Morava je oblastí dobrého vína a jídla, kde si užijete mnoho zábavy.
V posledních letech jsou na vzestupu BIO vína, do kterých se směle pouští na Mikulovsku několik vinařství. Tato vína mají vysokou kvalitu a nejsou ošetřena chemickými hnojivy, ani postřiky. Odrůdy se šlechtí, aby vinař dosáhl hroznů, které jsou odolné proti houbám a škůdcům.
Jižní Morava je také známá velmi dobrými sýry, které se pěstují na místních farmách, které si rovněž můžete prohlédnout a ochutnat jejich výrobky v BIO kvalitě. Na vinobraní i festivalech se prodávají sýry nakládané a velmi dobré.
Kultura
Koná se zde pravidelně několik festivalů, z nich nejznámější je Pálavské vinobraní. Probíhá v polovině září ve městě Mikulov. Součástí akce jsou hudební i folklórní představení, stánky s vínem i pochutinami a nejvíce oblíbeným burčákem.
Jsou zde také gastronomické festivaly jako Svatomartinský Mikulov, Food Festival Mikulov, Festival BIO vín a sýrů Mikulov, Festival Sýr s bohatou nabídkou sýrů nebo zajímavý Burger Street Festival Mikulov.
Ve městě i okolí potkáte spoustu restaurací s bohatou nabídkou vína i jídla.
Zajímavostí je Levandulová farma v obci Starovičky, kde můžete ochutnat levandulové pečivo a další produkty s levandulí. Vyrábí se zde i levandulová kosmetika a to vše v BIO kvalitě.
Milovníky vína zaujme rovněž kosmetika vinná. Tu seženete v oblasti v obchodech se suvenýry nebo prodejnách vína. Stejně jako olej z hroznů vinné révy, který je skvělý jak na pleť, tak také na jídlo.