Mutěnice, obec vínu zaslíbená

Mutěnice, obec vínu zaslíbená

Jednou z největších vinařských obcí na Moravě jsou Mutěnice. Napočítali byste zde přes 500 menších i větších sklípků a vínu zde zasvětily život stovky rodin po několik generací. Pojďte se s malebnými Mutěnicemi blíže seznámit.

Zavítejte do Mutěnic

Menší obec Mutěnice byste našli v Jihomoravském kraji v okrese Hodonín. V republice je ještě jedna obec se stejným názvem a nachází se poblíž jihočeských Strakonic. Za vínem je však třeba vypravit se do té moravské. Do obce lemované vinicemi a sklípky. Až v ní stanete, budete se nacházet v jedné z největších vinařských obcí na Moravě. Mutěnice se rozkládají na ploše větší než 3 tisíce hektarů a mají téměř 4 tisíce obyvatel. V obci je asi tisíc domů a můžete si být jisti, že láhve vína nechybí v žádném z nich.

Historie

První písemná zmínka o Mutěnicích pochází z roku 1367. Mutěnice jsou spjaty s dějinami hodonínského panství a byly několikrát vypáleny a vypleněny. V 15. století byla osada znovu vybudována a připojena k hodonínskému panství Pánů z Lipé. Pozdějšími majiteli byl rod Salmů, ti ale panství prodávají. Další pustošení obce přinesly turecké vpády. Později se rozmohl mor. Ke zvelebení statků dochází až po bitvě na Bílé hoře. Státní silnice se Mutěnice dočkaly až v roce 1835, železnice v roce 1896. Ve stejném roce byla přestavěna i radnice v Mutěnicích, která jistě stojí za shlédnutí.

Mutěnice, obec slavných

Za oborou u chalupy č. 120 pobýval v mládí Tomáš Garrigue Masaryk. Přespával v bývalé staré cihelně, chalupa však byla zničena bouří. V Mutěnicích si dodnes můžete prohlédnout dům generála Šimona Drgáče. Po maturitě na gymnáziu odjel studovat do Říma a toužil se stát knězem. Byl ale odveden na frontu do Srbska. Byl zajat a pobýval v zajateckém táboře, později byl členem cizinecké legie. Účastnil se mnoha bojů na zahraničních frontách. Dokonce byl vojenským attaché v Paříži. Byl mnohokrát vězněn, prošel několika koncentračními tábory a unikl pochodu smrti. V roce 1949 byl povýšen na armádního generála, ale stal se pro režim nepohodlným. Byl odsouzen za velezradu na 24 let, propuštěn byl dříve a vrátil se do Mutěnic kde dožil klidné stáří. Generál Šimon Drgáč je významnou osobností české vojenské historie.

Viniční katastr

Viniční katastr Mutěnice je rozdělen na 13 viničních tratí osázených ušlechtilou vinnou révou. V Mutěnicích jsou výborné půdní a klimatické podmínky, rodí a zpracovává se tu hned několik odrůd. Mutěnická vinařská oblast leží přímo v centru 14 jihomoravských vinařských obcí a tvoří hranici mezi severnějšími vinařskými oblastmi u Kyjova a Strážnice a těmi jižními v Mikulově, Velkých Pavlovicích a ve Znojmě.

Vinné sklípky

V Mutěnicích byste napočítali více než tisíc menších rodinných vinařství. Drobní vinaři produkují především sudová vína pro vlastní potřebu. Menší počet vinařů se věnuje i výrobě přívlastkového vína a je možné si tak zakoupit láhev přímo z Mutěnic.

V Mutěnicích se vyrábí víno tradičními postupy a řemeslo se dědí po generace. Vinařských Búd (malých vinných sklepů) byste zde napočítali přes 500. Jsou nádherně zdobené tradičními slováckými ornamenty i (škrábanými) sgrafity.

Počtem vinných sklepů jsou Mutěnice unikátní v celé ČR.

Ochutnejte mutěnické víno

Vinné sklepy začaly v Mutěnicích zakládat Templáři začátkem 13. století, později se výrobou vína zabýval řád Jezuitů a Habsburkové. Vinařské družstvo vzniklo v Mutěnicích v období první republiky. Jihomoravské vinařsko-ovocnické družstvo hospodařilo v templářských sklepích. Vína z Mutěnic se vždy vyznačovala svěžím charakterem s výraznějšími kyselinami a intenzivním projevem odrůdových aromatických látek. Největším podnikem specializujícím se na výrobu vína je Vinařství Mutěnice s.r.o.. Podnik s více než stoletou historií si může připsat produkci 280 miliónů litrů vína, čímž se řadí mezi největší vinařské podniky v ČR. V Mutěnicích můžete ochutnat Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Chardonnay, Pálavu, Tramín červený, Veltlínské zelené, André, Frankovku, Svatovavřinecké a mnoho dalších odrůd.

Blízké okolí

Malebné Mutěnice ukrývají kromě vína i významný farní kostel z 18. století. Kostel byl několikrát přestavěn a rozšířen. Kamenné schodiště do věže věnoval kostelu T. G. Masaryk. Prohlédněte si především keramický reliéf svaté Kateřina nad hlavním vchodem. Na nejvyšším bodě nad Mutěnicemi můžete navštívit rozhlednu na Vyšicku (název kopce). Rozhledna je vysoká 12 metrů a můžete se těšit na nádherný výhled až k Buchlovu a Pálavě.

Co si prohlédnout cestou

V regionu se nachází mnoho atraktivních turistických cílů. Kousek od Mutěnic je nádherný Skanzen Strážnice, projet se můžete po Baťově kanálu nebo se vypravit na moravskou dominantu, významný hrad Buchlov. Rodinky s dětmi nesmí minout papouščí zoo v Bošovicích či Aqualand Morávia v Pasohlávkách.

Kdy se do Mutěnic vypravit

Kolem Mutěnic vede několik cyklostezek i stezek pro pěší. Proplétají se mezi kopečky vinic a určitě na nich ochutnáte mnoho místních vzorků vína. Klidný pobyt v Mutěnicích vás čeká začátkem léta nebo na podzim. Významnou společenskou událostí je den otevřených sklepů Mutěnice nebo burčákový pochod.

Otevřené Búdy v Mutěnicích

V určený den vedou všechny cesty z Moravy do Mutěnic, připravena je svozová doprava autobusy, posíleny jsou vlakové spoje i ze vzdálenějších moravských měst. Nasednout můžete do několika vlakových speciálů. Tisícům hostů se otevírá více než čtyřicet sklepů, akce je doprovázena bohatým kulturním programem. Okruh je vyznačen turistickými trasami v několika délkách. Kratší vedou jen hlavní částí Mutěnic, ty nejdelší vás vezmou přes vinohrady. Celá trasa je lemována občerstvením, hudbou a samozřejmě vínem. Trasy se nemusí bát ani rodiče s dětmi. Projedete i s kočárkem, když se protlačíte žíznivými davy. Začátkem roku si nezapomeňte poznačit datum akce vyhlášené místním vinařským spolkem.

Další články