Na Vrbicu pro opicu

Na Vrbicu pro opicu

Vrbice

Vinařská obec Vrbice se nachází kousek od od Hustopečí v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji. Obec spadá do Velkopavlovické vinařské podoblasti. Vrbice mají poměrně dlouhou historii, první písemné zmínky o obci sahají až do začátku 13. století. V roce 2014 zvítězila obec Vrbice v krajském kole soutěže Vesnice roku.

Ve Vrbicích najdete několik pamětihodností, až se sem tedy vydáte na ochutnávku vín, můžete si pobyt obohatit prohlídkou obce.

 • Kostel sv. Jiljí: Malý kostel na kopci Stráž byl postaven na začátku 20. století bratrstvem sv. Jiljí. Nachází se hned vedle hřbitova z roku 1790.
 • Mohyla míru: Mohyla míru byla postavena na památku místních občanů a sovětských vojáků, kteří padli při osvobození obce za 2.světové války.
 • Kaple sv. Anny: V dolní části obce se nachází kaple, která připomíná spíše malý kostelík. Kaple byla postavena v roce 1870 a v roce 2004 byla zdařile zrekonstruována do původní podoby.

Vinné sklepy

Tou největší zajímavostí v obci Vrbice je ovšem soubor vinných sklepů. Tyto jedinečné sklepy jsou vybudovány v kopci Stráž, a to hned v sedmi patrech. Spodní dvě patra vznikla již v 17. století a v současnosti jsou součástí vesnické zástavby. Dle legendy byly sklepy propojeny  s čejkovickou tvrzí podzemními chodbami a v dobách nájezdů sloužily místním obyvatelům jako úkryt.

Horních pět pater je novějších. První z nich se začaly budovat koncem 18. století. Sklepy všech pater jsou však tak vzhledově sjednocené a povedené, že jsou památkově chráněné. Na kamenných stěnách sklepů si můžete povšimnout ušlechtilé černé plísně, která se zde vyskytuje kvůli stabilnímu prostředí, které ve sklepech panuje, to je nezbytné pro zrání  vína.

Na své si zde kromě znalců vín přijdou i milovníci architektury, celkově vstupy do sklepů totiž připomínají gotický lomený oblouk. Při čelním pohledu na tuto nevšední ukázku lidové architektury budete mít pocit, že jste se vrátili v čase o pár století zpátky.

Na Vrbicu pro opicu

Tyto unikátní sklepy si můžete prohlédnout každé léto v rámci vinařské akce otevřených sklepů s rozpustilým názvem Na Vrbicu pro opicu. Ale nebojte, nebudou vás ve sklepech držet násilím, dokud nebudete mít příslovečnou alkoholovou opici. Pravda ovšem je, že s opicí odejít skutečně můžete, a to v podobě suvenýru – placky s opičkou Emilkou, maskotem této akce.

Sklepy pro vás budou otevřeny od 3. června do 27. srpna 2022, vždy od 10 do 18 hodin. Službu budou držet vždy alespoň dva vinaři. Jejich rozpis naleznete níže .Vstup do sklepa je za 150,- Kč, v ceně je ochutnávka 6 druhů vín, skleničku vám vinař zapůjčí. Abyste se snáze orientovali mezi jednotlivými sklepy, podívejte se na mapku vinařů.

Červen: v pátek a sobotu od 10:00 do 18:00

 • 3. – 4.6. Buchtovín, Vinařství Vít Sedláček
 • 10. – 11.6. Vinařství Baraque, BMV Vinařství Robin Kadlec
 • 17. – 18.6. Jiljí Herzán, Vinařství Michna
 • 24. – 25.6. Vinařství SYFANY, Vinařství Bočko

Červenec a srpen: otevřeno vždy od úterý do soboty od 10:00 do 18:00

 • 28. 6. – 2.7. Vinařství Michna, BMV Vinařství Robin Kadlec
 • 5. – 9.7. Vinařství Bařina, Nikola Brdečková
 • 12. – 16.7. Zdeněk Svrček, Buchtovín
 • 19. – 22.7. Vinařství Hasík, Vinařství Horák
 • 23. – 24. 7. Sklepy pod hvězdami (noční otevřené sklepy)
 • 26. – 30.7. Vinařství Bočko, Rodinné vinařství Fridrichovi a Trtkovi
 • 2. – 6.8. Vinařství Baraque, Rodinné vinařství Fridrichovi a Trtkovi
 • 9. – 13.8. Zdeněk Svrček, Vinařství Bařina,
 • 16. – 20.8. Vinařství MiToMa, Vinařství Vít Sedláček
 • 23. – 27.8. Zdeněk Svrček, Vinařství Horák

Vína a vinaři

Buchtovín

Rodinné vinařství, vinařská tradice se v této rodině předává již čtvrtou generaci. Na své si tu přijde snad každý, v nabídce mají nejen klasická suchá či sladká, červená nebo bílá vína, ale i víno růžové a oranžové.

Vinařství Vít Sedláček

Toto vinařství je jedním ze zakládajících členů VOC Modré hory. Kromě bohaté nabídky skvělých vín a vinné medoviny nabízejí Sedláčkovi i ubytování v podkroví zrekonstruovaného sklepa, což se vám jistě při výletu do Vrbic (nebo spíše po moravsky na Vrbicu) může hodit.

Vinařství Baraque

Při návštěvě vinařství manželů Machovských rozhodně nezapomeňte ochutnat jejich nepřekonatelný Merlot, pokud jste milovníky spíše bílého vína, uchvátí vás jejich vysoce hodnocený Tramín.

BMV Vinařství Robin Kadlec

Pokud by vás mátla zkratka BMV, nenechte se napálit. Pan Kadlec rozhodně po nocích ‘’nefušuje’’ do výroby žádné automobilce. Zkratka BMV bylo označení vinařství jeho dědečka (Bízova Moravská Vína). Stejně jako on, i pan Kadlec se věnuje vínu se vší láskou a péčí a na chuti jeho vín to rozhodně poznáte.

Jiljí Herzán

Pan Herzán se vínu věnuje již od dětství, kdy tatínkovi pomáhal s prací na vinici, a ve 14 letech se po otcově smrti začal o víno starat sám. Zvládl to skvěle. Léta studia, dřiny a zkušeností jsou na kvalitě jeho vína velmi znát.

Vinařství Michna

Ve Vinařství Michna se můžete těšit na kvalitní svěží vína s ovocnými tóny. Na své si zde přijdou obzvláště milovníci bílého vína, nabídka odrůd je opravdu veliká. Pokud upřednostňujete víno červené či růžové, také se nemusíte bát, že by vaše sklenka zůstala prázdná.

Vinařství SYFANY

Rodinné vinařství a farma SYFANY má dlouholetou tradici. Víno zpracovávají původními postupy bez zbytečných přísad. Můžete se tedy těšit na velmi osobitá naturální a autentická vína.

Vinařství Bočko

Při návštěvě vinařského sklepa Vinařství Bočko si pochutnáte na šesti ze zhruba 15 druhů vín, která zde zrají. Vína jsou vyráběna tradiční metodou bez zbytečných aditiv. Vinařství nabízí také ubytování ve vlastním penzionu, můžete se tedy zdržet déle než jen jedno odpoledne.

Vinařství Bařina

Rodinné vinařství Bařina se zaměřuje na výrobu osobitých vín malých šarží. Rozhodně žádná masová produkce, ale opravdu poctivá vinařská práce. Vína zrají v dubových či akátových sudech, případně v nerezových nádobách. Důraz je kladen na tradiční metodu výroby za použití několika nových technologií.

Vinařství MITOMA

Při návštěvě vinařství MITOMA můžete ochutnat jak moravská zemská vína, speciály jako jsou sekty či Frizzante, tak i vína VOC Modré hory nebo vína tzv. butiková, tedy vyráběná v malém množství.

Toto je jen 10 vinařů z celkem více než 30, které budete moci v rámci otevřených sklepů přes léto navštívit. Ať už si vyberete kteréhokoliv z nich, neuděláte chybu, všichni se tomuto řemeslu věnují již velmi dlouhou dobu (některé rodiny i stovky let a předávají si zkušenosti z generace na generaci) a když jejich vína smícháte s pověstnou moravskou pohostinností, vznikne jedinečný zážitek, díky kterému budete na Vrbicu ještě dlouho vzpomínat.

Další články