Když někdo vysloví to zázračné slovo víno, většině lidí se jako první logicky vybaví námi oblíbený lahodný mok ať už v bílé, růžové či červené barvě. Každopádně jedna z prvních myšlenek padne i na vinné sklepy, které jsou s vinařskou kulturou neodmyslitelně spjaté. Pití vína je samozřejmě i o kultuře stolování, tradici, pohodě nebo autenticitě. A právě autenticitu najdeme ve vinných sklepech konkrétních vinařů.
Nikoho určitě nepřekvapí, že historie budování sklepů pro skladování a výrobu vína sahá stovky let zpět. Výhoda sklepů byla zřejmá, udržovaly se zde konzistentní podmínky, které pomáhali utvořit finální produkt. Je pravda, že dnes již funkci sklepů dokážeme nahradit i moderními technologiemi, tudíž není nutné, aby každý vinař měl i svůj sklep, ale k již zmiňované atmosféře to jistě patří a každý máme zejména Moravu spojenou i se sklepy.
Pokud ještě chvíli zůstaneme u tradičních sklepů, tak ty měli různé podoby a velikosti. Lišit se mohou i umístěním a konstrukcí, což bylo i dáno dobou, ve které byl sklep budován a také oblastí, ve které se vinař nacházel. Sklep jako takový, si nejčastěji představujeme jako podzemní místnost/chodbu nebo síť chodeb a místností, kromě toho je však řada sklepů budována i nad zemí a nebo se hloubí do svahu. Základním stavebním materiálem jsou cihly, beton nebo přírodní materiál jako opracovaný pískovec. Stěny sklepů jsou často pokryty hutnou černou plísní. Slovo plíseň však nevnímejme negativně. Jedná se o tzv. ušlechtilou plíseň Rhacodium cellarae, která je výborným pomocníkem v rámci regulace vlhkosti.
Vinaři dnes sklepy nejčastěji používají pro zrání a uchování vína, pro degustace se následně používají jiné speciálně vybudované prostory, nejčastěji přímo nad sklepem nebo v těsné blízkosti. Vždy samozřejmě záleží na představách a možnostech konkrétního vinaře. Nejdůležitější však je, aby sklep plnil svou funkci a udržoval víno v dobré kondici, ať už se nachází v jakékoli fáze vývoje, či už zraje v dřevěných, plastových či nerezových sudech nebo je již nalahvované.
Templářské sklepy Čejkovice
Jedná se o velmi vyhledávané vinařství a sklepy, které v našich končinách nemají svým rozsahem obdoby. Historie sahá až do dob, kdy do Čejkovic dorazily templářští rytíři (13. století). Ti vybudovali tyto rozsáhlé sklepy a zároveň začali novou epochu pěstování vína v oblasti Čejkovic. Na tuto zajímavou tradici bylo navázáno v roce 1936, kdy bylo založeno první vynařské družstvo „čejkovčtí vinaři„, které dnes čítá přes 360 pěstitelů. Sdružení se proto ne nadarmo označuje jako „největší vinařská rodina“. Pokud máte zájem o prohlídku těchto historických Templářských sklepů, není problém se objednat například na e-mailu info@templarske-sklepy.cz (vždy si domluvte alespoň den předem, v pracovní dny do 15:00 hod).
Habánské sklepy
Tento článek by nemohl být vypublikovaný, kdybychom nezahrnuli zástupce největší vinařské obce u nás – Velké Bílovice. Tradice vinařství Habánské sklepy datujeme již do roku 1614, což byla doba největšího rozmachu vinařství na Moravě. Svůj název nese po reformátorské skupině, která se nazývala Habáni. Ti byli známí pro svou zručnost v oblastech řemesla, stavitelství a zejména právě vinařství. Již před tolika lety zakládaly celé vesnice a přicházeli s novými postupy, jak ošetřovat vlastní vinice. I díky tomu se kvalita vína posouvala rychle dopředu. Logicky v této době bylo postaveno spousty sklepů a v největším z nich sídlí právě zmiňovaná společnost, nesoucí název Habánské sklepy.
Vinné sklepy Valtice
Unikátní labyrint vinných sklepů, které se nachází pod celými Valticemi. Najdete zde řadu propojených sklepů, ve kterých je možné pořádat například i firemní akce. Díky rozsáhlé struktuře zde takových akcí může být hned několik. Jako běžný návštěvník však můžete neopakovatelnou atmosféru zažít ve dvou typech. Buď dorazíte na nějakou z pořádaných akcí, kde v každém sklepě naleznete jiného vinaře a lahodné víno si vychutnáte za zvuku tradičních cimbálovek. Ochutnat víno tak můžete od řady vinařů, v různých cenách, vždy s unikátní atmosférou a to vše na jedné stezce pod Valticemi. Pokud se však termínově trefíte mimo pořádané akce, můžete večer zabrousit do těchto tajemných uliček a vychutnat si kvalitní víno v otevřeném baru, který funguje každý den. Zajímavost ve Valticích je i vinařská pohotovost, kde v CHÂTEAU VALTICE dostanete víno 24/7 🙂
Křížové sklepy Přímětice u Znojma
Speciálním druhem sklepů jsou křížové sklepy, které byly již z logiky věci budovány na půdorysu kříže. Tyto sklepy byly vhodné pro zpracování a uchování většího množství vína. Jednalo se tak o poměrně prostorově rozsáhlé komplexy. Tím vůbec největším u nás (a zároveň jeden z největších na světě) je křížový sklep v obci Přímětice u Znojma (jižní Morava). Hlavní chodba je dlouhá neuvěřitelných 110 m, široká 10 m a vysoká 6,5 m. V minulosti tak bylo možné do takového sklepa zajet i s koňským spřežením. Zajímavostí, kterou můžete při prohlídce vyzkoušet je tzv. jezuitský telefon. Díky zvláštní akustice můžete zašeptat u stěny na jednom konci chodby a na tom druhém vás krásně uslyší. To, že jsou takové sklepy opravdu kvalitní dokládá i to, že se stále využívají.
Malovaný sklep v Šatově
Kousek od Znojma se nachází další zajímavé místo, které byste na svých toulkách po jižní Moravě neměli vynechat. Jedná se o unikátní sklep, ve vinařské obci Šatov. Ten je vyhlouben v pískovcovém svahu a vymalován nádhernými malbami místního lidového umělce Maxmilliana Appeltauera. Historie, pohádkové postavy nebo fantazijní výjevy, to je to, co v malbách naleznete a co vám dodá další neopakovatelný zážitek. Zajímavostí však je, že se zde nikdy nevyrábělo ani neuskladňovalo víno, od svého zřízení toto místo fungovalo jako příjemný prostor pro degustaci. Nyní slouží jako muzeum.
Opilé sklepy
Když jsme již zmiňovali tradiční vinařskou obec Velké Bílovice, určitě nesmíme zapomenout ani na sousední Velké Pavlovice, ve kterých můžete narazit na unikátní Opilé sklepy. Jedná se o avantgardní stavbu, ve které je možné se ubytovat v rámci vinařské turistiky.