Kyjovské sklepy se už po osmé otevřou návštěvníkům

Kyjovské sklepy se už po osmé otevřou návštěvníkům

Taky vás to letní počasí tahá někam ven? Co takhle víkend na Moravě? Spojte sport s poznáváním a přidejte gastronomický zážitek. Už 11. června se totiž opět otevřou kyjovské sklepy a na své s přijde skutečně každý.

Co si pro nás chystají v Kyjově

Město Kyjov svým programem pro druhou červnovou sobotu láka návštěvníky ze všech koutů republiky, aby si malé moravské městečko užili všemi doušky. Kromě přehlídky 29 vinařství z oblasti je připraven hudební program, dokonce i povoz s koňmi pro projížďku po městě. Program oficiálně startuje ve 13:00 a končit má ve 20:00.

Bohatá nabídka v ceně vstupného

Do 3.6. bylo možné zakoupit vstupenky zvýhodněně v předprodej za 700 Kč. Nezoufejte pokud se chystáte do Kyjova zavítat a vstupenku stále nemáte. Také od 4.6. budou vstupenky k dispozici, jen za cenu 800 Kč. V ceně tohoto vstupného je pak volná degustace nabízených vín na stáncích jednotlivých prezentujících vinařů, katalog vinařů z oblasti, degustační skleničku, která poslouží i jako pěkná vzpomínka na hezké odpoledne a také dva kupóny v hodnotě 100 Kč na nákup libovolných dvou lahví vína od vinařů.

Pokud nestihnete zakoupit vstupenku v předprodeji, dá se pořídit ještě v Kyjově, a to do 12:00 v pokladně naproti kyjovského muzea.

Pěšky nebo na povozu

Všichni vinaři budou mít své stánky buď v centru města, nebo přímo v lokalitě sklepů Pod Šistónem. Pokud budete na cestu z náměstí ke sklepům už příliš unavení, zdarma vás tam převeze koňský povoz a na město se tak podíváte i z vyvýšené bryčky.

Ke skleničce dobrou muziku

Na náměstí i u sklepů Pod Šistónem na vás budou čekat nejen vinaři, ale i ostatní, kteří se postarají o doprovodný hudební program. Můžete si poslechnout cimbálovou muziku, mužské soubory z Kyjova, Sobůlek, Nětčic a Želetic, ženský soubor z Tragačnice a další.

Kde se ubytovat?

Po celodenním degustování skvělých vín určitě není úplně rozumné vydávat se na cestu domů po vlastní ose. V Kyjově je ale možné využít širokých ubytovacích služeb. Řada pensionů a jiných zařízení má stále v termínu kyjovských sklepů volné kapacity a rezervovat ubytování lze přes různé ubytovací portály.

Co jiného Kyjov nabízí?

Pokud se stane, že během víkendu budete mít vína už dost, ačkoliv je to nepravděpodobné, můžete zavítat třeba do kyjovského pivovaru. Můžete si zde vychutnat prémiový kyjovský ležák, nebo desítkovou Kateřinu. K pivovaru náleží i restaurace a spa hotel, který nabízí například i pivní lázně.

Zatoužíte-li po troše sebevzdělávání, určitě zavítejte do místního vlastivědného muzea na zámku. Zámek, který poskytl útočiště pro dané muzeum byl postaven v 16. století a jeho exteriér stále tvoří renesanční perlu malého města. Samotné náměstíčko ale stojí za pozornost, zvláště pak kvůli původním kupeckým domkům ve stylu selského baroka.

Vyrazte také do okolí

Kyjovská oblast má plno atrakcí a pamětihodností, které stojí za to navštívit. V okruhu desíti kilometrů naleznete rozhledny, zámky, mlýny, koupaliště a různá sportoviště.

Pohádkový zámek v Miloticích je od Kyjova vzdálen asi 6 kilometrů a pro návštěvníky je již několik týdnů otevřen. Barokní perla s rozsáhlými zahradami se těší obrovské oblibě, často se zde pořádají koncerty a počet prohlídek je v sezóně značně posílen. Na všechny návštěvníky se tak dostane.

Pakliže cestujete s dětmi, doporučujeme zavítat například do Bukovan. Dominantou malebné vesničky mlýn s vyhlídkou do širokého okolí. Pod mlýnem je také minigolfové hřiště, připravené postarat se o pořádnou rodinnou zábavu.

Toužíte-li po pohybu v přírodě, nabízí se procházka po naučné stezce Ždánickým lesem. Hustý dubo-bukový les je protkaný cestičkami, pokud ale půjdete po naučné stezce, dozvíte se něco například o harmonii lesa a člověka. Celá stezka je dlouhá necelých 11 kilometrů a celkově je zde 18 informačních tabulí, které podávají plno informací o geologii, ekologii a o mnohém dalším. Po cestě se můžete občerstvit u pramene Jordánku, vykoupat se v rybníce, nebo se kochat pohledem z vyhlídkového místa. Pokud nemáte auto a přemýšlíte, jak se k lesu dostat, trn z paty vám vytrhne pravidelná autobusová linka. Celá naučná stezka navíc začíná právě u autobusového nádraží ve Ždánicích.

Pokud Vám ve Ždánicích zbyde trochu času, určitě nevynechejte Vrbasovo muzeum. To najdete v přízemí místního zámečku. Muzeum je pojmenováno po učiteli a sběrateli místních lidových povídej, koled a pohádek. Muzeum se zaměřuje na místní artefakty, k vidění je tak nábytek, sochy, ukázky dobových obrazů nebo třeba keramiky. Součásti vstupu do muzea je také prohlídka zámecké kaple a sálu.

Kdo by nemiloval romantické zříceniny. Jednou z takových je také Cimburk, který leží asi 4 kilometry od Koryčan. K Cimburku vede příjemná lesní cestička, na konci které leží rozbořený, ale zachovalý hrad. Místní kaplan se snaží o revitalizaci hradu, často se zde konají kulturní akce a hrad se daří opravovat.

Pokud bude počasí přát, vydejte se z Koryčan ještě na Skalní kazatelnu. Jedná se o zajímavý skalní útvar v Chřibech. Podle pověsti zde kázal také Metoděj poté, co s Konstantinem dorazili na Velkou moravu. Na základě této pověsti zde byl umístěn také dvouramenný kříž.

Rozhodnete-li se pro víkend v Kyjově a jeho okolí, rozhodně se nebudete nudit. Program se zde dá poskládat pro jakoukoliv formu počasí. Kombinace dobrého vína, jídla a muziky z osmého ročníku otevřených kyjovských sklepů a případný výlet nejen po městských pamětihodnostech ale i po okolí města, to zní přece jako fajn víkend.

Další články