Pálavské vinobraní 2020

Pálavské vinobraní 2020

Pálavské vinobraní je tradiční vinařskou akcí. Konat se bude i letos. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit?

Tradice a historie Pálavského vinobraní

Chráněná krajinná oblast Pálava ležící v Jihomoravském kraji. Vinařství zde má již dlouhou tradici a jméno této oblasti taktéž nosí odrůda vinné révy. Pozdní moštová odrůda je křížencem odrůd Tramín červený a Müller Thurgau.

Ve Státní odrůdové knize je oficiálně zaznamenána od roku 1977. Vyšlechtěna byla Ing. Josefem Veverkou. Pěstuje se především na Mikulovsku. Pálava si získala popularitu a není tak divu, že tato oblast je s vínem pevně spjata a dodnes se tu pořádá řada událostí s vínem zásadním způsobem spojených.
První ročník vinobraní se konal v roce 1947. Původním místem konání byl Sirotčí hrádek v Klentnici, vesnici, která se nachází cca čtyři kilometry od Mikulova. Již zhruba čtyři desítky let se však slavnosti konají přímo v Mikulově.

Tradiční oslavy si navíc až do dnešních dnů uchovaly taktéž historický přesah. Stále si díky nim připomínáme zásadní historickou událost z dějin města. Odehrála se během podzimních dní roku 1403. Tehdy jednotka těžkooděnců z mikulovského hradu vysvobodila samotného krále Václava IV., uvrženého do vídeňského vězení.

Pálavské vinobraní dnes

Současná podoba vinobraní je velmi rozmanitá. Pravidelně se celá slavnost pořádá druhý víkend v září a trvá celkem tři dny. Letos to bude konkrétně v termínu od 11. 9. 2020. Oficiálním pořadatelem je společnost Mikulovská rozvojová, s. r. o..

V průběhu Pálavského vinobraní se představí stovky vzorků vín a samozřejmě také burčák. Slavnosti jsou určené nejen milovníkům vína, ale i všem, kteří se chtějí pobavit. Tři dny jsou tak spjaty s lidovým folklórem a hudbou (jak tradiční cimbálová, tak oblíbená hudba dechová, ale i populární interpreti) i stánkovým prodejem.

V programu se dnes již vytvořily také další stabilní body, na které se návštěvníci těší rok co rok. Tradicí se už stal nedělní výstup na Svatý kopeček, případně Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně, při kterém změří své síly ti největší znalci.

Ročník 2020

Jednotlivé body budou rozloženy hned na několika místech. Dobrá nálada a především víno ovládnou centrum města, zámek i amfiteátr.

Vaši pozornost si letos bezesporu doboví kejklíři a další postavy ve stylových kostýmech. Ve městě vyroste historická tržnice a dojde i na průvod. Za vrchol programu lze určitě považovat královský průvod Václava IV. s královnou, který se bude konat v sobotu.

Prvními potvrzenými hvězdami z oblasti populární hudby se v nadcházejících letošních slavnostech stali zpěvák Marek Ztracený, Xindl X. Mezi další interprety, o kterých už víme, že se na ně mohou posluchači těšit, se zařadila i skupina Olympic nebo Lucie Bílá.

Seznam těch, kteří se sejdu na pódiu v Mikulově, však v této chvíli ještě není kompletní, organizátoři slibují představit další zvučná jména.

To nejzajímavější z letošního programu aneb kam určitě vyrazit

Výstava vín

Výstava Národní soutěže vín mikulovské vinařské podoblasti se koná v prostorách zámku. Prestižní soutěž se těší zájmu odborné i laické veřejnosti. Akce je pořádána pod záštitou Sdružení vinařů mikulovské podoblasti a Národního vinařského centra. Vítěze vybere odborná komise Národní soutěže vín mikulovské podoblasti. Ta určí šampiona, dále toho nejlepšího napříč jednotlivými kategoriemi a nejlepší kolekci. Podle počtu bodů nakonec dojde i na udílení zlatých, stříbrných a bronzových medailí.

Jak se vyrábí víno?

Ukázka výroby vína je založena na praktickém předvedení manipulace s ručním mlýnkem a mechanickým lisem. Návštěvníci si mohou výrobu i sami vyzkoušet. Součástí programu je předvede jednotlivých hroznových odrůd a jejich listů, aby si návštěvníci mohli prohlédnout nejen vlastní výrobu vína, ale také to, co jí na vinohradech předchází.

Ochutnávka vín

Vinařské slavnosti by samozřejmě nebyly kompletní bez možnosti víno ochutnat. To se vám poštěstí ve vinařském městečku. Čeká na vás ochutnávka burčáku, vinařských specialit, ale také moravské gastronomie.

Pálava dětem

Ačkoli by se mohlo zdát, že vinobraní je primárně akcí určenou dospělým, v plánech bylo pamatováno také na ty nejmenší.

Program pro děti je celodenní a je pojat formou vzdělávací i zábavnou. I děti se mohou seznámit s vinařskou kulturou díky vzdělávacímu konceptu Po stopách vinaře. Tato část vinobraní se bude konat na místním známku. Velké množství atrakcí je však určených čistě pro zábavu těch nejmenších návštěvníků. Například se jedná o výstavu drobného zvířectva v amfiteátru.

Hry a soutěže jsou koncipovány vesměs tak, aby byly do celkového ladění programu vhodně začleněny. Proto většina z nich souvisí s historií tohoto kraje. Děti tak mají možnost zblízka vidět výcvik dravců nebo šermířské souboje. Samy si pak v rámci didaktických dílen budou moci vyzkoušet tradiční řemesla, například hrnčířství.

Pálavské vinobraní tak lze bezesporu pojmout i jako rodinný víkend, kde si každá věková skupina najde tu pravou zábavu.

Praktické informace aneb hodí se vědět

Kde si koupit vstupenky

Permanentky na celou dobou trvání si můžete pořídit v síti TICKETSTREAM. Dostupné také v rámci cestovních kanceláří ČEDOK a FIRO-tour. Předprodej probíhá rovněž online.

Za permanentku zaplatíte 500 Kč. Vstupenka platí vždy na tři dny, zakoupit lze i degustační vstupné, které je dražší, stojí 1000 Kč. Vstupné je také vhodný dárkem. Pozor, permanentky s degustací byly vydány pouze jakožto limitovaná edice.

Přímo na vinobraní pak každý návštěvník, který se platnou vstupenkou prokáže, obdrží identifikační pásku. Bez ní se nelze dostat do uzavřených částí areálu. Pásku nemusí mít pouze místní obyvatele, kteří však budou místo bydliště prokazovat na základě dokladu.

Kde se ubytovat?

Pokud příliš nezaváháte a zajistíte si ubytování včas, volné kapacity budou mít ještě hotely a penziony přímo v Mikulově. Využít můžete také ubytovací služby v dalších městech, případně stanová městečka.

Prostor pro stany vznikne jednak v areálu Gymnázia a střední odborné školy Mikulov, dále také v kempu ATC Merkur Pasohlávky. Vzhledem ke kapacitě 1300 míst ve zdejším kempu byste měli se stanem najít ubytování bez problémů.

Doprava

Kromě veřejné dopravy lze také využít bezplatnou dopravu kyvadlovou. Kvalitní dopravní obslužnost je zajištěna posílením spojů. Kyvadlovou dopravu lze využít zdarma. Pořadatelé upozorňují, že jízdní řády je vhodné si hledat přes web IDSJMK. Na IDOS nenajdete všechny posílené spoje.

Vlastní doprava a parkování

Parkování pro návštěvníky, kteří se budou dopravovat vlastním vozem, je zajištěno na čtyřech záchytných parkovištích.

Potřeba je počítat s částečnou uzavírkou v centru města. Hlavní dopravní spojení zde bude zajišťovat kyvadlová doprava. Je proto nutné svoje vozidlo zanechat právě na odstavném parkovišti. Ta budou umístěna následovně:

  • v ulici K Vápence (za hotelem Maroli)
  • v ulici Brněnská
  • v ulici 28. října u Casina Admiral
  • v ulici Gagarinova

Je nezbytné automobily parkovat výhradně na k tomu určených místech. Nesprávně zaparkovaná vozidla budou odtažena.

Kde sledovat aktuální informace

Některé informace ještě v čase budou upřesněny. Aktuality tak naleznete zejména na sociálních sítích. Vše potřebné včetně navoleného vlastního programu můžete mít také ve svém mobilním telefonu. Stačí si stáhnout aplikaci Pálavské vinobraní.

Další články