Pálavské vinobraní 2022

Pálavské vinobraní 2022

Pálava je oblastí zaslíbenou vínu. Ani tady proto nemůže chybět tradiční vinobraní. Jak bude vypadat ročník 2022?

Kdy a kde proběhne Pálavské vinobraní

Pálavské vinobraní je tradiční akcí, která se koná v Mikulově. Letošní ročník je plánováno na termín od 9. do 11. září 2022.

Druhý zářijový víkend je již zavedeným termínem konání akce, která trvá plné tři dny. Letos se tak návštěvníci mohou těšit na již 75. ročník. Jako pořadatel je pod akcí podepsána společnost Mikulovská rozvojová, s. r. o.

Jak a kde si pořídit vstupenky

Nejoblíbenější variantou vstupenek je třídenní permanentka na celou dobu konání. Tu si můžete zakoupit za cenu 800 Kč, pokud stihnete nákup do 30. 6. 2022. Od léta pak bude permanentka o 1 000 Kč dražší. Denní vstupenka stojí 750 Kč (pátek, sobota) nebo 300 Kč (neděle).

Vstupenky lze zakoupit online přes portál Ticketstream, případně na prodejních místech Ticketstream. Pořizování vstupenek až na místě organizátoři nedoporučují, neboť jejich množství může být omezeno s ohledem na povolený počet účastníků vlivem možných protikoronavirových omezení.

V online předprodeji je také limitovaný počet vstupenek s degustací vína, které stojí 1 500 Kč. Pro občany města Mikulov jsou v nabídce permanentky za zvýhodněnou cenu.

Z historie Pálavského vinobraní

První ročník festivalu se uskutečnil v roce 1947. Šlo však více než o událost oslavující vinařskou tradici o akci politického ražení. Uspořádali ji totiž členové mikulovské KSČ s cílem sjednotit nové obyvatele regionu.

Slavnosti vína se však ještě nekonaly v samotném Mikulově, nýbrž v areálu Sirotčího hrádku v Klentnici. Program tvořila výstava zemědělských plodin a na pódiu bylo možné sledovat vystoupení folklórních souborů.

Šlo o úspěšný počin, který hned v prvním ročníku stihl přilákat několik tisíc lidí. V 50. letech se pak postupně měnila ideologická náplň celé události a vinobraní se stalo hodnocením budovatelské činnosti a nástupem do plnění dílčích plánů pětiletky tehdejšího prezidenta Gottwalda.

Svátek všech vinařů nakonec však našel zázemí právě v Mikulově, kam se přesunul počínaje ročníkem 1952. Zpočátku se program soustředil na náměstí a do areálu zámku. Po vybudování amfiteátru pohltily oslavy prakticky celé město Mikulov. Ostatně k vinobraní v současném pojetí se dodnes váže připomínka spjatá právě s dějinami tohoto města.

K památné události došlo roku 1403, když jednotka těžkooděnců z mikulovského hradu vysvobodila z vídeňského vězení krále Václava IV.

Na paměť těchto událostí tak vždy během pátečního večera vyrazí z náměstí jednotka těžkooděnců v čele s rytířem Janem z Lichtenštejna do Vídně, aby v sobotu přímo v pravé poledne mohli všichni uvítat na náměstí českého krále Václava IV. s doprovodem. Na tento historický sobotní průvod navazuje krojovaný průvod, na němž nechybí ani bůh vína Bakchus.

Krátké ohlédnutí za loňským ročníkem

Doslova rekordní byl jubilejní 70. ročník v roce 2017. Do Mikulova tehdy přijelo 65 000 návštěvníků.

Značný zájem doprovázel i loňský rok. Vstupenky organizátorům doslova mizely pod rukama. Tradici tak na dlouho nepřerušila ani koronavirová pandemie, ročník 2021 se uskutečnil v původně plánovaném termínu.

Poznamenán sice byl povinnými hygienickými opatřeními a netypickou součástí „programu“ se stalo i testování návštěvníků, nicméně organizátoři se rozhodli vydat se těžší cestou a akci i v omezených podmínkách uskutečnit. A to i vzhledem k tomu, že již ročník 2020 být zrušen musel.

Diváky kromě vína potěšil kulturní program. Koncertovala kapela Olympic, na pódiu se objevili slovenští No Name, MIG 21, Wohnout, The Tap Tap, z dalších interpretů se do Mikulova přijela podívat i Marta Jandová a Ben Cristovao.

Došlo na tradiční zábavu v podobě cimbálek, konala se divadelní představení a živé obrazy a představili se i umělci žánru stand-up comedy.

Na vinobraní se ocitly i osobnosti, které nemají na první pohled se světem vinařů až tolik společného. Organizační tým nicméně připravil diskusi témata víno a smysly, etiketa, zdraví a víra. Do ní se zapojili sekretářka pěti amerických prezidentů Eliška Hašková Coolidge, kardiochirurg Jan Pirk, farář Zbigniew Jan Czendlik a profesor Josef Balík.

Jak bude vypadat ročník 2022

Vinobraní je tradičním svátkem vína, gastronomie a kultury, s prestižní vinařskou soutěží a exkluzivním hudebním programem.

Pro ročník 2022 již organizátoři potvrdili konání Národní soutěže vín mikulovské vinařské podoblasti. V jejím rámci bude možné ochutnat více než 500 vzorků bílých, růžových a červených vín z Mikulovské vinařské podoblasti. Chybět nebude ani Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně, což je další každoroční součást programu. Neodmyslitelnou součástí vinobraní se stalo i vinařské městečko. Vinobraní celkově má podle aktuálních zpráv doprovázet skutečně úctyhodné množství dobrého vína i burčáku.

Svou účast přislíbily na doprovodném programu folklórní a taneční soubory. Avizována byla tradiční cimbálová muzika i celá řada koncertů. Na upřesnění programu pro letošek se nicméně teprve pracuje. Konkrétní jména tak budou doplněna v čase.

Pomyslným zlatým hřebem programu je každoročně královský průvod krále Václava IV. s královnou. V úloze královny se tradičně představí charismatická herečka Chantal Poullain. Průvod se bude konat v sobotu a kromě „královského“ páru se ho zúčastní i řada krojovaných souborů. Během nedělního poledne si navíc královna projde křížovou cestou na oblíbené turistické a poutní místo Mikulova.

Pamatováno by mělo být i na děti. Ačkoli jde o vinobraní, jedná se o rodinnou akci. Nejen na Kozím hrádku se tak nejmenší návštěvníci budou moci těšit na hrané i loutkové pohádky, hry, soutěže, atrakce a vystoupení různých kejklířů.

Jak se dostat na místo konání

Využít je možné veřejnou i kyvadlovou dopravu. Bezplatná autobusová doprava propojuje všechna místa konání, a to po trase:

P7 – BORS, Jiráskova 1 | Hotel Marcinčák – ul. K Vápence č. 69 | P2 – Hotel Maroli, ulice k Vápence č. 609 | P3 – křižovatka u. Brněnská a ulice K Vápence, naproti Vinařství Volařík | P4 – nad areálem Amfiteátru, ul. Gagarinova | ul. Bezručova č. 30 | ulice Žižkova, autobusová zastávka | P4 – Nad areálem Amfiteátru, ulice Gagarinova | Autobusová zastávka – 22. dubna | Stanové městečko č. 1 – ulice Vídeňská č. 50 | P7 – BORS, Jiráskova 1

Posílené autobusové spoje lze využít na trasách:

 • Doprava Brno – Mikulov
 • Doprava Mikulov – Dolní Dunajovice – Brod nad Dyjí – Pasohlávky – ATC Merkur
 • Doprava Mikulov – Bavory – Perná – Horní Věstonice – Dolní Věstonice
 • Doprava Mikulov – Klentnice – Pavlov – Milovice
 • Doprava Mikulov – Březí – Novosedly
 • Doprava Mikulov – Sedlec – Valtice – Břeclav

Využít můžete i dopravu po vlastní ose, město má k dispozici několik parkovišť, přičemž na P1 – Casino Admiral lze automobil ponechat zaparkovaný i zdarma.

Další záchytná parkoviště:

 • P2 – Hotel Maroli, ulice K Vápence
 • P3 – Vinařství Volařík, křižovatka ulice Brněnská a K Vápence
 • P4 – ulice Gagarinova
 • P5 – ulice 28. října
 • P6 – ulice Na Hradbách, za sportovní halou
 • P7 – ulice Jiráskova 1, bývalý areál Borsu

Ubytování

Zejména v případě, že si chcete Pálavské vinobraní užít plné tři dny, určitě využijete možnost ubytování v některém z mikulovských hotelů a penzionů. Hlavním úskalím je však exponovanost tohoto termínu, místa bývají zamluvena i s ročním předstihem.

 

Další články