Druhý zářijový víkend již v Mikulově tradičně patří Pálavskému vinobraní. Jeho program je každoročně plný ochutnávek výborného moravského vína, vybraných kulinářských lahůdek, hudebních hvězd, folklorních a dalších dobových vystoupení. Kromě folkloru se návštěvníci mohou těšit také na koncerty populárních hvězd a kapel československé hudební scény. Na své si na události přijdou jak jednotlivci, tak rodiny s dětmi. Speciálně pro malé návštěvníky je připraveno množství soutěží, her či atrakcí.
Z historie
Starobylé město s mnoha pamětihodnostmi, Mikulov, leží na jižním okraji Pavlovských vrchů. Jeho dominantou je zámek ležící na skále západně od náměstí. Na východě se nachází přírodní rezervace Svatý kopeček. Mezi ním a severním vrchem Turoldem ční vápencový pahorek se zříceninou, Kozí hrádek, který nabízí kruhový rozhled na celé město. Podle města je pojmenována Mikulovská vinařská oblast. V tomto jihomoravském městě mají kořeny tradiční slavnosti vína, Pálavské vinobraní. První ročník Pálavského vinobraní se konal v roce 1947 a původně se slavilo v areálu Sirotčího hrádku v Klentnici, ale nyní již více jak 40 let probíhá vinobraní v historickém Mikulově. Postupem let se oslavy z areálu zámku přesunuly do celého města, kde se dodnes vzdává hodl výbornému vínu. Pro většinu vinařů je právě vinobraní (sběr hroznů, lisování, výrobu burčáku) ta nejkrásnější práce ve vinohradu.
Pozůstatek Římanů
Vinařskou tradici přitom přinesli na Mikulovsko již Římané, kteří tábořili v místech dnešního vodního díla Nové Mlýny. Pěstování hroznů se po jejich odchodu rozvíjelo hlavně v období Velkomoravské říše, kdy vinná réva získala přední místo v zemědělské produkce v oblasti Mikulovska. Díky výborné viniční poloze se Mikulov stal v období středověku významným vinařským střediskem.
K Pálavskému vinobraní se ovšem významně váže historická událost z roku 1403. Na podzim tohoto roku vysvobodila jednotka těžkooděnců z mikulovského hradu krále Václava IV. z vídeňského vězení. Na počet této události vždy v pátečních večerních hodinách z mikulovského náměstí vyrazí jednotka těžkooděnců vedena rytířem Janem z Lichtenštejna do Vídně, ať mohou v sobotu v poledne všichni přivítat krále Václava IV. i s doprovodem. Na tento historický průvod navazuje také krojový průvod, na kterém nechybí bůh vína Bakchus.
Pálavské vinobraní 2021
I letos se centrum Mikulova se na tři dny, od 10. do 12. září, promění v historickou tržnici. Na mnoha místech se budou konat ochutnávky tradičních moravských vín, burčáku – přírodního energetického drinku a vybraných gastronomických specialit. To vše bude doprovázeno moravskou lidovou hudbou a zpěvem, který se rozezní po všech zákoutích Mikulova. O hudební program se postarají dechové a cimbálové muziky, pěvecké sbory a folklorní skupiny. Součástí programu jsou také koncerty hvězd české i slovenské hudební scény.
V průběhu celého vinobraní se v hlavním sále zámku koná veřejná výstava Národní soutěže vín mikulovské podoblasti. Tato soutěž patří do systému Národní soutěže vín, nejvyšší soutěže vín v České republice, která spojuje oblastní soutěže ze všech vinařských oblastí v Česku. Návštěvníci zde mohou ochutnat víc jak 500 druhů bílých, růžových a červených vín ze zdejších Mikulovských vinic. Výstavu doprovází zábavně vzdělávací akce Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně, ze které si zúčastění milovníci vín mohou odnést mnoho zajímavých informací. Odborná komise Národní soutěže vín mikulovské podoblasti nakonec vybere šampiona soutěže, vítěze kategorií, nejlepší kolekci a také dle dosažených bodů soutěžících udělí zlaté, stříbrné a bronzové medaile.
Všechny milovníky vína budou určitě zajímat také ukázky klasického zpracování hroznů. Od pátku až do neděle bude na zámecké terase U Udírenské věže probíhat prezentace tradičního zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického listu. Návštěvníci se mohou do celého procesu zpracování zapojit a čerstvě vylisovaný hroznový mošt si poté ochutnat a koupit. Tento bod programu bude také spojen s prezentací jednotlivých odrůd hrozen a listů. Návštěvníci tak uvidí rozdíly mezi jednotlivými odrůdami.
Vhodné pro děti
Pro rodiny s dětmi je připraveno velké množství her, atrakcí, pohádek a soutěží. Děti si v didaktických dílnách mohou vyzkoušet základy řemesel, a to třeba v hrnčířské a mincovní dílně na Horním nádvoří zámku. V rámci nového vzdělávacího programu Po stopách vinaře se i děti mohou seznámit s vinařstvím a degustování. Děti se budou moci zúčastnit soutěže složené z interaktivních her, ve které se dozví o práci na vinohradech, místním folkloru a výrobě vína. Tento program se bude konat v sobotu a v neděli v Gajdošově sále zámku. Celodenní program pro děti i dospělé bude připraven také na Kozím hrádku, kde se budou konat historické hry, netradiční soutěže, hrané i loutkové pohádky a vystoupení různých kejklířů.
Slavnostním okamžikem bude sobotní královský průvod Václava IV. s královnou a s krojovanými soubory. V neděli potom královna podstoupí výpravu křížovou cestou na oblíbené poutní místo v Mikulově.
Další informace a tipy
Ubytování
Využít můžete mikulovských penzionů a hotelů, ale zde hrozí dřívější vyčerpání kapacit. Dále je k dispozici ubytování v okolních obcích a stanových městečkách. Stanové městečka v okolí vyrostou celkem tři. První dvě se nachází v oploceném areálu Gymnázia a střední odborné školy Mikulov a třetí vznikne v kempu ATC Merkur. Pro zde ubytované návštěvníky bude zajištěna autobusová doprava do Mikulova a zpět.
Doprava a parkování
Při akci je účastníkům je v rámci města k dispozici bezplatná autobusová doprava, který propojuje všechna místa dění. Posíleny budou také všechny spoje veřejné dopravy na i z vinobraní. Ti z vás, kteří vyrazíte na vinobraní autem, budou připravena čtyři záchytná parkoviště, jelikož část města bude uzavřena a místa konání budou propojeny kyvadlovou autobusovou dopravou. Parkoviště jsou k dispozici na ulici K Vápence (za hotelem Maroli), další parkoviště na ulici Brněnské, dále na ul. 28. října u Casina Admiral a bude zpřístupněn prostor i na ulici Gagarinova.
Mobilní aplikace
Jako průvodce vinobraním je k dispozici nová verze aplikace Pálavské vinobraní. Najdete v ní program na celé 3 dny podle jednotlivých míst vinobraní, základní informace o dopravě, záchytných parkovištích a můžete se těšit na novou sekci “Víno”, “Aktuality” nebo “Doprovodný program”. Aplikace je k dostání jak v AppStore, tak v GooglePlay.
Zájemci o možnost Stánkového prodeje na Pálavské vinobraní 2021 se mohou hlásit již od 16.2. a závazné vyplnění elektronické přihlášky můžete provést až do 31. 5. 2021. Pokud se chcete stát partnerem Pálavského vinobraní, tak si budete muset ještě chvíli počkat, jelikož program pro vás je momentálně v přípravě.
Prodej lístků je již aktuálně spuštěn a cena za třídenní permanentku je momentálně 500 Kč. Pokud jste si zakoupili lístky na loňské Pálavské vinobraní, které bohužel bylo kvůli epidemii koronaviru zrušeno, tak nezoufejte, můžete je bez nutnosti výměny použít i letos.
Mnoho částí programu Pálavského vinobraní 2021 je stále v procesu přípravy.