Když se řekne pěstování vína, většina lidí si představí lány dlouhých vinic. Malebná vinařská města nám nabízejí nádherný pohled na nekonečné do dáli táhnoucí se vinice. Na každém stonku několik trsů krásných šťavnatých hroznů. Když se procházíme mezi nimi, cítíme tu přitažlivou vůni, která nás láká. Už si představujeme jaké vynikající víno z nich bude. Mnoho lidí si každý rok vyhradí dny na to, aby se mohli za vínem vypravit a strávit několik dní ve vinařských obcích. Tam moc rádi nasáváme tu pravou atmosféru, která je s vínem spojena. Pravdou ale je, že za tím vším je mnoho práce. Sázení vinic, pěstování, sklízení a výroba vína.
Na vše je potřeba věnovat hodně času a úsilí. Navíc ne každý má možnost bydlet tam kde se víno pěstuje a mít svou vlastní vinici. Přesto pro nás milovníky vína není nereálné vypěstovat si víno třeba na své zahradě. Sice nebudeme mít ve sklepě sudy plné tohoto dobrého moku, ale není třeba se úplně vzdát.
Můžeme si udělat radost i v malém měřítku. Réva se totiž řadí mezi popínavé rostliny. Takže nám může nádherně obrůst například pergolu, nebo v horším klimatu se dá pěstovat i ve skleníku. No a není to nádherná představa, sedět si pod pergolou a mít na dosah ruky šťavnaté plody, které jsou výsledkem naší práce? Pojďme se tedy podívat na několik věcí, které nás navnadí se do toho pustit a staňme se malými zdejšími vinaři.
Pro pěstování na zahradě jsou vhodné takzvané stolní odrůdy. To je označení pro druhy révy určené především k přímé spotřebě. Ale i z nich se dají vyrábět lehká vína. Tak nejdřív se podíváme na to, jak si vybrat to správné místo.
Kam révu zasadit?
Patří mezi teplomilné rostliny. Musíme pro ni vybrat dobře osluněné místo. Jedině tak se jí bude dobře dařit. Když ji budeme sadit na zahradě je potřeba ji dát na jižní nebo jihovýchodní stranu zdi. Nebo taky plotu. Tam bude mít dostatek slunce a tepla a bude chráněná před studeným severním větrem. Pokud ji budeme chtít nechat pnout podél pergoly nebo dělící stěny, aby nám vytvářela přirozenou optickou clonu, tak i v tom případě musíme najít dobře sluněné a chráněné místo. Ideální nadmořská výška, aby se révě dařilo, je tři sta metrů.
Jak máme sazenice sadit blízko k sobě a kolik jich máme dát?
To záleží na naší představě o velikosti úrody. Taky na velikosti půdy, kterou můžeme révě poskytnout, případně velikosti skleníku. Když chceme révu pěstovat formou takzvané palmety, to znamená u zdi, musíme dodržet vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi čtyři až pět metrů. Pokud budeme chtít aby nám réva pnula kolem pergoly musíme se rozmýšlet podle toho jestli ji povedeme více do šířky nebo do výšky.
Možná že máme místo pro révu na volném prostranství. V tom případě nesmíme zapomenout na vytvoření opory. Základem pro prvních pár let je vypěstování rovného kmínku. K tomu potřebujeme opěrný kůl, aby rostlinka měla možnost krásně vyrůst. Tuto oporu můžeme vyrobit z dřeva, kovu nebo plastu. Pro pozdější růst je taky důležité vytvořit pro rostliny podpůrné konstrukce. Po třetím roce se totiž budou po nich pnout.
Jakou odrůdu si vybrat?
To je složitější. Nejlepší je nechat si poradit odborníkem. Je mnoho odrůd, ale ne všem se bude dařit na naší zahrádce. Závisí na tom nadmořská výška a jí dané klimatické podmínky. Uvedu pár příkladů, které patří mezi nejvhodnější.
- Pro skleníky – Aron, Kardinal, Venuše.
- Do 300 m. n. m. – Diamant, Opál, Modrý Portugal.
- Do 500m. n. m. – Chrupka bílá, Jana, Chrupka červená.
Postup při výsadbě sazenic
Nejvhodnějším obdobím pro sázení révy je jaro. V dubnu a v květnu. Pokud to ale máme v plánu na podzim třeba v říjnu, taky to není nemožné. Když už máme vybrané místo a nejvhodnější prostředí pro naši rostlinu, tak si vytvoříme v hlíně vzdálenost jednotlivých sazenic a zatlučeme zde kolíky. Při sázení podél pergoly musí od nich být jáma alespoň 60 cm. Vyhloubíme je hluboké přibližně čtyřicet cm a široké na šířku rýče. Z hlíny odstraníme vše přebytečné. Tím rostlině pomůžeme.
Teď si připravíme sazenice. Musíme jim upravit kořeny. Seřízneme je na osm až deset centimetrů. A ten nejsilnější na jedno až dvě očka. Pak je namočíme do vody nebo do hliněné kaše a to velmi řídké.
Takto je necháme několik hodin. Po té co jsou dobře namočené a nachystané dáme sazenice do jam. Tak aby koneček s očky vyčníval pár centimetrů. Kořínky rozložíme opatrně v hlíně a zasypeme jemně zeminou. Tu pečlivě stlačíme. Poté zalijeme asi pěti litry vody. Dáme další vrstvu zeminy a opět stlačíme. Navrch dáme poslední vrstvu nakypřené zeminy. Bude z ní jakoby kopeček. Ten budeme postupně kypřit dokud neuvidíme výhonek. Pak zeminu opatrně odhrneme a postupně rostlinku budeme ořezávat a dostatečně zalévat.
Jak se o révu starat?
Jak nám pomalu roste musíme o ní pečovat. A to třemi způsoby.
- Ořezávání – řezy se neprovádějí určitě v zimě nebo na podzim. V chladném období réva odpočívá. Až jak je fyziologicky odpočatá a připravená rašit, tak tehdy můžeme začít s ořezáváním. Tímto druhem péče sice docílíme toho, že nám dá réva menší počet hroznů, ale o to větší a vyvinutější. Každý řez má vliv na plodnost révy. Tak ho musíme provádět svědomitě.
- Osečkování – jde o zkracování letorostů. Toto zkracování provádíme v období července asi tak dvakrát až třikrát. Tehdy letorosty neukončily svůj růst a mohou se ohýbat či převěsit. Musíme je nad horním drátem zalomit. Osečkováním dosáhneme kvalitního tvaru, kdy listová stěna není příliš hustá a listová plocha keře a hroznů je krásně osluněná. Provádíme to zahradnickými nůžkami nebo srpem.
- Vylamování – nesmíme zapomínat i na odstraňování neplodných letorostů na starém dřevě a na dodatečné vylamování zálistků. Ty se odstraňují v oblasti hroznů, aby révu příliš nezahušťovaly. Nejlepší je, když se vylamují ručně. Zálistky jsou choulostivé na napadení různými houbovými chorobami a tak je důležité o ně pečovat až do konce vegetace.
Jen na pergole se réva stříhá trochu jinak. Je lepší, když se nechá pěkně plazit, aby mohla růst na námi stanovených místech. A hlavně aby hrozny rostly na správných místech. Časem se musí samozřejmě vyřezávat a vystřihávat, ale tvar si udržujeme jiný, než když roste jen podél opory. Až nám dá bobule, budeme spokojení, když její skvělé plody budeme mít například nad sebou, nebo na dosah ruky.
Jaké jsou choroby révy vinné?
Réva je taková citlivá slečinka, která se neobejde bez péče a bez biologické nebo chemické ochrany. Mezi nejčastější nemoce patří padlí (oidium), plíseň révy a někdy taky šedá hniloba hroznů.
- Padlí – může se na keřích objevit už v květnu. Napadá vše zelené. Od lístků až po nezralé hrozny. Nemocné části porůstají šedým a bílým podhoubím. Proti padlím působí nejlépe zimní mrazy. Může se taky použít postřik.
- Plísně – ty můžeme pozorovat na listech. Vypadají jako světlezelené až žlutozelené skvrny. Můžou napadnout i hrozny, kdy stopkami prorůstají plísně až do bobulí. Proti plísním můžeme bojovat provzdušněním keře, řezem, nebo postřikem.
- Šedá hniloba hroznů – projevuje se při deštivém počasí. Napadá všechny části keře, které jsou nad zemí. Nejvíc ji můžeme vidět na bobulích. Poznáme ji podle šedých porostů podhoubí. Jakákoliv nemoc, která révu napadne má vliv na výsledný produkt a to na víno. Proto je důležité se o révu starat. Ze špatného hrozna se dobré víno prostě neudělá.
Je pravda, že o víno je třeba se starat a svědomitě o něj pečovat. Už od sazenic. Ale když vyroste a my mu dáme svůj čas, tak se nám odmění. Když už víme jak na to, zkusme být malými nebo velkými vinaři. Odměna není malá.