Portské víno – perla mezi víny nejen pro gurmány

Portské víno – perla mezi víny nejen pro gurmány

Milovníci vína, ať už červeného, nebo bílého jistě ctí tento grandiózní počin portugalských vinařů. Portské víno je skutečným darem slunných vinic, který polaská vaše smysly. Typicky rubínově červené víno je skvostem nejen sváteční tabule. Pojďme si přiblížit vznik tohoto lahodného moku a nahlédnout do historie a zjistit blíže co je portské vlastně zač. Jeho sláva dosáhla i na tu nejvyšší metu – v Anglii tímto mokem vzdávají hold a připíjí královně na zdraví při oficiálních příležitostech různého druhu. 

Historie a vinařská oblast 

Domovinou portského je Region Douro, situovaný nedaleko města Porto v Portugalsku. Odtud pochází jeho název. Tato vinařská oblast je mimo jiné zapsána i do seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se tedy o ryzí dědictví světového formátu. Hornaté svahy zachycující denně nejvíce slunečních paprsků je to pravé pro tuto oblast a pěstování skvělých a sladkých hroznů. Však se tu vinaři pyšní výrobou vína již po dva tisíce let. Území Douru bylo oficiálně vyhlášeno první vinařskou oblastí na světě. 

Portské víno, respektive hrozny vynikají svou jedinečností a skvělou chutí právě díky specifickým klimatickým podmínkám v této krajině. Údolí řeky Douro je ojedinělé, zásluhou vinohradů umístěných na takzvaných kamenných terasách, které ční do výšky až 700 metrů nad mořem se slunce hrdě opírá do šťavnatých hroznů celou sezonu. Léta jsou tu suchá a horká, ideální stav pro vinice. Vznik a původ se datuje až hluboko do 17. – 18. století našeho letopočtu. Již na začátku 18. století se začalo portské vyvážet do Velké Británie. Tehdy se pro export využívala námořní doprava.  

Pokud se chcete o historii dozvědět malinko více a ovládáte anglický jazyk, určitě si koukněte na video níže.

Rozdělení dle barvy a chuti 

Portugalská vína se dělí na několik druhů. Pojďme si je přehledně představit.

Portské můžeme klasifikovat do dvou kategorií: 

  • Do první spadají běžná vína, tedy klasické odrůdy. Červené víno – tawny; Bílé víno a Ruby. 
  • Do té druhé patří speciální odrůdy hroznů. 

Ruby

Jedná se o velice oblíbenou volbu a patří mezi ty levnější verze portugalského moku. Nejedná se o víno, které by časem dosáhlo lepší chuti, tak jako ostatní vína. Toto víno můžeme vychutnávat a obdivovat jeho nádhernou rubínovou barvu. 

Bílé portské víno

Z nejvybranějších bílých hroznů můžeme směle vychutnávat ve formě suché i sladké chuti. 

Tawny

Jak již sám název napovídá, je vyrobené právě z červených hroznů. Jedná se o sytě rubínově červené víno lahodné chuti s typickou ořechovou příchutí. 

Speciální odrůdy

Mezi tato vína spadá růžové, pozdně stáčené nebo ročníkové víno. 

Výjimečnost portského vína 

V čem vlastně tkví to kouzlo, jedinečnost a nezaměnitelné aroma? Portské víno je takové malé pohlazení pro každého znalce výtečných vín. Je velice oblíbené při nejrůznějších svátečních příležitostech. Jedná se o dezertní víno s jemnou ovocnou vůní a grandiózní rubínovou barvou. Můžete si vybrat z několika variant, ať už dáváte přednost suché verzi, nebo té sladší. 

Jak portské podávat?

Pokud si chcete vychutnat jeho pravou a nefalšovanou chuť, dejte si záležet i na tomto malém obřadu. Je pravda, že jíme i pijeme nejdříve “očima”, tudíž si nechte záležet na aktu podávaní tohoto skvělého vína. Sklenice na červené budou to pravé pro podávání ať vaší návštěvě, nebo jen tak pro vás samotné (o správném výběru sklenic na víno jsme psali již dříve) Už ten pocit, že si dopřáváte to nejlepší bude nezapomenutelný.

Ideální teplota portského při podávání se pohybuje mezi 8 až 14 stupni Celsia u bílého vína. Oproti tomu červené víno snese kolem 17 stupňů. Skvěle se hodí ke zrajícím sýrům, ořechům, dokonce i k sušenému ovoci, nebo čokoládě. Výběr požitku je jen na vás. 

Červené portské víno si můžete vychutnat po jídle, tedy jako digestiv. Oproti tomu bílé portské si můžete naservírovat před vynikající večeří jako aperitiv.  

Tip na servírování bílého portského vína – nechte se unést atmosférou Portugalských vinic a dopřejte si osvěžující drink. Portské víno si nařeďte tonikem, vhoďte pár kostek ledu a přidejte plátek citronu. Skvělé osvěžení je připraveno během okamžiku.  

Zrození portského vína

Výroba tohoto vína je velice specifická. Používají a zpracovávají se hrozny výhradně z oblasti Douro a Porto. Jedny z nejdůležitějších odrůd hroznů jsou Tinta Barocca, Tinta Roriz, Tourigal Nacional a mnohé další. Sklizeň vinné révy probíhá na přelomu srpna a září. Namleté hrozny se umístí do dřevěných sudů, nebo nerezových nádob, kde kvasí. Mošt postupně zvyšuje množství alkoholu, při zhruba 7 % se přilévá do šťávy lihovina. Ta zastaví další proces kvašení a ve víně zůstává takzvaný neprokvašený cukr. Postup destilace je totožný pro všechny druhy portského vína. 

Výsledným efektem je přírodní sladkost, chuť je bohatě ovocná a vůně dokonale omamná. Jedná se o delikátní záležitost. Proto s portským vínem opatrně. Nejen, že se jedná o tekutý poklad, ale podíl alkoholu oproti jiným vínům je skutečně vysoký. Rozhodně se nehodí pro popíjení v letním období pro svou těžší chuť. Zaručeně ale pozvednete jeho slávu při podávání jako aperitiv při jakékoliv příležitosti.

Dar přírody placený zlatem 

Jak jsme si již shrnuli, portské víno se řadí mezi vybrané specialitky v oboru vinařském. Tomu odpovídá i jeho cena. Za pravé a lahodné portské můžeme zaplatit v řádu pár stokorun. Jsou i vybrané “kousky” pro skutečné znalce, kteří jsou ochotní zaplatit i nemalou částku čítající mnohdy i několik tisíc korun za jednu lahev. Opravdoví gurmáni ale dokáží ocenit skutečnou ryzost tohoto moku.  

Máte hluboko do kapsy a nepatříte právě mezi opravdové znalce? Nevadí, i pro vás je tu možnost, jak si vychutnat unikátnost vysoce alkoholického vína. Co takhle vyzkoušet levnější variantu Old Porter? Jedná se o alternativu, která vznikla ve Španělském vinařství. Je to skutečná obdoba originálu. Vychutnáte si lahodnou chuť i ovocné aroma za nižší cenu. 

Darujte kvalitu 

Hledáte vhodný dárek pro vaše přátele a nejbližší? Darujte skutečný skvost v podobě lahve portského vína. Můžete si být jisti, že obdarovaný projeví skutečnou radost a nadšení. Takové dárkové balení zajistí úsměv na tváři každému, kdo jen okrajově o tomto zázraku slyšel. Zkuste vybrat z několika prověřených značek: 

  • Portské víno tawny port armilar 
  • Portské víno sandeman 
  • Portské víno grahams 
  • Portské víno armilar 

A bonus závěrem? Jakmile jednou portské ochutnáte, budete se k němu rádi vracet. Dokonale vás obohatí svou vůní a neopakovatelnou i nenahraditelnou chutí. Pokud máte nízký tlak, stoprocentně se vám mírně zvýší již po první sklence. Spánek nepřichází? Dopřejte si sklenku tohoto “léku” a sny na sebe nenechají dlouho čekat. Špatná nálada? I pro tento splín je portské to pravé.  Že víno může být lék přece již víme.

Tak neváhejte a vpusťte si do života jednoznačný životabudič. Portské víno nikdy nezklame ani vás, ani vaše nejbližší. Dejte vale špatné náladě a oslavte zázrak života.

Další články