Uchovávání a skladování vína vyžaduje specifické podmínky, které jsou dány nejen konkrétními charakteristikami prostředí (teplota, vlhkost, sluneční osvit), ale také směrem ukládání. V současné době lze pořídit řadu různých řešení pro ukládání lahví s vínem, které mohou dosahovat velikého úložného potenciálu (objemu), nebo se vyznačovat velmi skladným a kompaktním charakterem.
Regály a úschovné skříňky na víno je možné sehnat v různém designu, který může být funkční nebo stylový, určen pro domácí nebo komerční skladování. Standardně se hlavně kvůli specifickým pevnostním vlastnostem a únosnosti využívají pro jejich výrobu dva základní materiály – dřevo a povrchově zakonzervované kovy.
Typy regálů na víno
Typově se regály na víno liší především s ohledem na použitý materiál, technologii ukládání a způsob umístění v prostoru. Základní členění úložných systémů na víno je odvozeni především od kapacity a předpokládané rychlosti spotřeby. V tomto směru jsou rozeznávány dva základní typy úložných systémů, a to:
- stojany na víno
- regály na víno
Zatímco stojany se vyznačují nízkou kapacitou a aplikují se především za účelem krátkodobého skladování neotevřených láhví, regálové systémy se uplatňují především k jeho archivaci, tedy ukládání dlouhodobému.
Oba typy se vyznačují především jednoduchou konstrukcí, která může být funkční nebo designová, a vyžadují zajištění vhodných podmínek pro skladování vína, které jsou definovány prostorem rp umístění. Doplňují je vinotéky s vlastní regulací teploty, jež jsou ovšem mnohem těžší a složitější, a také nákladnější na provoz.
Stojany na víno
Stojany na víno bývají obvykle menší a určeny ke krátkodobému užívání. Jejich řešení je zpravidla více zaměřeno na design a kompaktnost, bývají určeny k umístění v domácnosti, mnohdy jsou zabudovány přímo v kuchyňské lince.
Kapacita stojanů na víno je v porovnání s regály podstatně nižší (často se umožňuje uložení pouze malého počtu láhví, které mají být zkonzumovány během následujících dnů/měsíců). Smysl stojanů na víno je především expoziční, vyznačují se zpravidla propracovaným designem, který umožňuje láhve uložit kompaktně do poměrně malého prostoru. Podle způsobu aplikace v dané místnosti bývají stojany na víno dále členěny na:
- stojící
- závěsné
- zabudované
- přenosné
V praxi to znamená, že mohou mít podobu skříňky nebo klasického policového regálu s vodorovným nebo speciálně navrženým nakloněným ukládáním podporujícím láhev po celé délce, případně pouze u dna a u krku, případně se může jednat o stojany s rozmanitým systémem ukládání, které plní funkci designového doplňku. V takovém případě je možné, že se víno ukládá do otvorů vyvedených po úhlem, které zprostředkují podporu pouze za hrdlo.
Klasické stojany mají podobu malé skříňky nebo police, kterou lze postavit kdekoliv v bytě, jejich kapacita bývá omezena 12-16 láhví a vyrobeny bývají z masivního nebo recyklovaného dřeva. Kovové stojany mívají zpravidla menší kapacitu (5-6 láhví) a jsou určeny především k vyložení na stůl nebo barový pult nebo jako stojící přenosné moduly.
Závěsné či nástěnné systémy obvykle kombinují dřevěné a kovové prvky, bývají velmi snadno umísťovány do interiéru a převážně se vyznačují velmi pěkným designem. Speciálním typem, co do formy i materiálu, jsou plastové modulární stojany, které lze využít v různých kombinacích jak v místnostech, tak v úložných prostorách nebo sklepech. Jejich design umožňuje zabudování do linky nebo skříňky, jsou vyjímatelné a velmi skladné.
Podmínky pro krátkodobé skladování vína ve stojanech
Při krátkodobém skladování je (stejně jako u toho dlouhodobého) potřeba vínu zajistit specifické podmínky, kterými jsou především stálá teplota, nakloněná poloha a minimální přímý sluneční osvit. Z tohoto důvodu je dobré vybírat stojany, které je možné umístit do chladnějších pokojů.
Pokud si vyberete typ, který se zabudovává do kuchyňské linky, orientujte jej ideálně dále od spotřebičů a volte nízkokapacitní provedení, aby se víno zbytečně nenahřívalo. Závěsné nebo nástěnné stojany lokalizujte na stinnou stranu pokoje – dále od přímého slunečního svitu. Stojany by měly mít možnost umístění láhve v horizontální nebo mírně nakloněné poloze, která je nejen skladná umožňující stohování většího počtu láhví na malém prostoru, ale zároveň prodlužuje jeho trvanlivost.
Vinotéky se zabudovaným chlazením
Pokud nechcete řešit umístění stojanu, je dobré si pořídit vinotéku. Ta se hodí především pro komerční účely – jedná se o menší lednici se speciálními regály pro ukládání většího počtu láhví a regulovanou teplotou.
Pořízení vinotéky je o něco nákladnější a vyžaduje dostatečnou únosnost podkladu, jelikož má rozhodně vyšší hmotnost. Vinotéka sice zajistí, že víno bude uchováváno při správné teplotě, je však nutné ji zapojit do elektřiny a její provoz je o to nákladnější. Výhodou vinotéky je uzamykatelnost, kterou oceníte především v gastronomických provozech.
Regály a policové systémy
Úložné prostory na víno s větší kapacitou jsou zpravidla určeny pro jeho dlouhodobé skladování – archivaci. Umísťují se převážně do sklepních prostor, kde jsou zajištěny optimální podmínky skladování – nižší teplota a zamezení přístupu slunečního záření. Pokud chcete víno skladovat ve velkém, je ideální si pořídit právě regálový systém. U tohoto již není tak vysoká variabilita řešení, jakou stojanů a obvykle se také jejich výrobci zaměřují spíše na funkčnost nežli na design.
Hlavním cílem uplatnění regálů na víno, je maximální využití prostoru. Kapacita těchto systémů dosahuje i několik stovek láhví, které jsou ukládány především naležato. Řešení regálových a policových systémů může mít modulární nebo kompaktní charakter, z materiálového hlediska je nejčastěji využíváno dřevo a kov, případně jejich kombinace.
Jelikož u regálových systémů je velmi důležité dodržet bezpečnou (normovanou) únosnost, převažují u velkokapacitních úložných konstrukcí nosné kovové rámy, které jsou doplněny kolejnicemi nebo úložnými prvky, jež láhve podporují převážně pod tělem (zaoblené příčné trubky, podílné rovné trubky, zarážky). U stojanů menších kapacit se aplikuje také kompletní konstrukční řešení z masivního dřeva.
Prostory pro uchovávání archivovaného vína
Typ úložného systému zejména s ohledem na materiálové řešení při archivování vinných láhví závisí také od parametrů prostoru, v němž bude instalován. Sklepní prostory se vedle omezených rozměrů vyznačují také velkou vlhkostí.
V případě nadměrné vlhkosti je potřeba volit materiály které k ní nejsou senzitivní – rozhodně se do takového prostředí nehodí neošetřené rostlé dřevo, jež velmi rychle degraduje. Vlhčí prostory vyžadují úložné prvky kovové s vhodnou povrchovou úpravou. Vetší regály je možné vytvářet z modulárních prvků, nebo si je nechat vyrobit na míru tak, aby kopírovaly možnosti prostoru.
Stojany na víno z recyklovaných materiálů
Chcete-li si v bytě nebo domě vytvořit vlastní menší vinotéku, ať už pro vína na krátkodobé nebo dlouhodobé skladování, je možné si ji vyrobit svépomocí. Při navrhování vhodného řešení je potřeba si rozmyslet především kapacitu a také vhodný materiál.
Pokud budete vyrábět stojan pro krátkodobé skladování, můžete využít běžnou dřevěnou bedýnku, u které upravíte vnitřní dělení a následně ji pod úhlem vložíte do skříňky nebo zavěsíte na zeď. Stojany s malou kapacitou lze vyrobit velmi jednoduše, je však potřeba zachovat základní požadavky, kterými jsou horizontální ukládání, možnost umístění v chladnějším prostoru a zamezení přístupu slunečního záření.