Rozhovor: Vinařství Martin Šebesta

Rozhovor: Vinařství Martin Šebesta

Do vinařství Martin Šebesta v Dolních Dunajovicích jsme se chystali vloni, u příležitosti „Open Day“ nového objektu vinařství a penzionu.

Bohužel jsme to nemohli realizovat a tak jsme se vinařem Martinem Šebestou a jeho ženou Eliškou sešli až nedávno.

Máte za sebou a nějaký čas zřejmě i před sebou velmi nestandardní období… jaký to má dopad na vinařství ?

Nynější podmínky se samozřejmě podepsaly na obratu – hlavně u penzionu, který mohl být otevřený jen část roku 2020. Co se týká prodeje vína, nejsme naštěstí závislí na dodávkách do gastro apod. Máme vytvořen velmi solidní „kmen“ stálých zákazníků, kterým velmi děkujeme za přízeň a připravujeme pro ně řadu novinek – nejenom ve sklepě ☺

Máme e-shop, který vykazuje stále vyšší podíl na obratu, ale už se velmi těšíme na osobní setkání u nás ve vinařství.

Ročník 2020 byl složitý i z hlediska počasí, bylo to dost stresující. Réva v červnu hůře odkvetla což se projevilo na množství hroznů a jejich celkové nestejnoměrné vyzrálosti.

To si samozřejmě vynutilo podstatně více práce i nákladů, ale teď už můžu říct že ročník 2020 nám i značce Šebesta bude dělat radost.

Už rok tedy běží provoz v novém objektu vinařství a penzionu – jaká je ale historie vašeho vinařství ?

Rodová historie je po několik generací spojena s Pálavou a hospodařením na vlastní půdě. Rodinné Vinařství Martin Šebesta jsem s ženou Eliškou z lásky k vínu založili v roce 2002.

Jsme rodinný podnik a tak velmi dbáme na osobní a pečlivý přístup k vinicím, vínu a zákazníkům.

Proto jsme také přesídlili z Březí do Dolních Dunajovic a pustili se do výstavby nového objektu, kde je „pod jednou střechou“ umístěna nejenom nová špičková technologie, ale i komfortní zázemí pro prodej a degustace – společně s ubytováním v nadstandardně vybavených apartmánech s krásným výhledem na Pálavu a Mikulov.

Můžete nám představit vaše vína a vinice ?

Naše vína se rodí v jedné z nejteplejších vinohradnických oblastí Čech a Moravy, na úbočí Dunajovických vrchů – v mikulovské oblasti.

Produkcí bílých a červených vín, rosé, klaretů a vín ledových dokazujeme, že i v našich podmínkách je možné vyrábět velmi lahodná, vysoce kvalitní přírodní vína.

  • Odrůdy: Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Sauvignon, Chardonnay, Pálava, Muškát moravský, Kerner, Cabernet Sauvignon, Dornfelder, Rulandské modré, Merlot
  • Produkce: 50.000 litrů
  • Zajímavost: ledová a slámová vína, výběry z bobulí, výběry z cibéb, mošty

Kromě výroby našich „vlajkových lodí“ – tzn. vlašáků a dalších klasických odrůd se každý rok snažíme vytvářet i novinky – převážně u tzv. letních vín. No a v budoucnu se chystám splnit si sen a vyrobit vlastní klasický sekt.
Naše vína pochází z vyhlášených viničních tratí, které jim dodávají svou jedinečnost. Vinice Liščí vrch a obzvláště Ořechová hora patří k nejlepším polohám v okolí Pálavy.

Ořechová hora (výměra 2,2 ha, naše velmi ceněná vinice se svažitostí 15%) .

Trať v nadmořské výšce 260 m n.m s vysokým podílem vápníku a zajímavým střídáním různých typů půd. Spodní část tvoří splavenina s relativně humóznější půdou, ta přechází v půdu jílovitější s příměsí kamení a na vrcholu se objevují menší kamínky a místy téměř čistý písek. Důkazem dobré polohy je i hojný výskyt cvrčka polního, který vyhledává záhřevné a slunné stráně. Jde o vynikající polohu, která poskytuje nádherná a velmi specifická vína.

  • Pěstované odrůdy: Ryzlink vlašský , Pálava, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Veltlínské zelené, Kerner, Merlot, Dornfelder a Rulandské modré.

Liščí vrch ( výměra 5,5 ha, mírně svažitá vinice s humózním profilem )

Znamenitá poloha v nadmořské výšce 220 m n.m. nám poskytuje možnost vyrobit výborná vína. Vinice jsou na mírném svahu s jižní expozicí se sklonem 12 %. Půda je velmi rozmanitá od černozemě až po jíly s vyšším obsahem vápníku, taktéž kolem 10%, a vína se pak vyznačují ve vůni kořenitostí, mandlovostí, ovocitostí a minerálností, v chuti pak hutností, specifickou těžkostí a kořenitou mandlovostí až se slanou dochutí.

  • Pěstované odrůdy : Ryzlink vlašský, Chardonnay, Rulandské šedé, Dornfelder a Zweigeltrebe.

Plotny

Vinice v katastru obce Dolní Dunajovice.

  • Pěstované odrůdy : Muškát moravský

Můžete nám přiblížit výrobu vína, Vaši filozofii?

Vyznávám filosofii, že víno se nedělá ve sklepě, ale na vinici.

Kvalita vína přímo souvisí s hroznem, místem, kde roste a samozřejmě průběhem počasí v daném roce. Hrozny si pěstujeme sami – tzn. pečujeme o ně již od pupene – to je podle mého názoru přístup, který se pak přenese do samotného vína. Nejlepší cesta k nejlepším vínům. Aby se tak stalo, musí se samozřejmě mnohé potkat. Není to jednoduché, ale ve vinici je ten základ všeho zřejmý.

Ideální při výrobě je šetrně hrozen posbírat, zpracovat a následně pak nechat mošty dobře rozkvasit. Nejsem zastánce zasahovat úplně ve všem do všeho, ale například bez ovlivňování teploty kvašením, tzv. řízené kvašení, bychom dnes stěží vyrobili vína s krásným ovocitým charakterem, která zákaznicí vyžadují.

Můžete uvést některá vaše oceněná vína ?

Nejsme „sběratelé medailí“ , dáváme přednost ocenění našimi zákazníky, ale ocenění z minulých let – např. Top77, Vinum Juvenale, Král vín, Valtické vinné trhy…. ukazují, že kvalitní vína umíme. Z mezinárodních ocenění naší práce bych stavěl nejvýše účast na jedné z nejznámějších soutěží USA (San Francisco), kde se naše vína – Ryzlink vlašský ročník 2009 a cuvée Pinot Grand 2009 (Chardonnay + Rulandské šedé) ucházela o medailová umístění. Z posledních tuzemských pak např. vítězství našeho Ryzlinku vlašského 2013 v rámci každoročního testování vín odrůdy Ryzlink vlašský.

Pokud byste ve vinařství měli funkci „provozní ředitel“ – byla by to jistě paní Eliška. Je tomu tak ?

Na funkce si nehrajeme ☺ – v rodinném vinařství dělají všichni co je potřeba. Od nejmladší dcery Jany, přes syny Martina a Miroslava až po prarodiče. Sestra Lea řeší administrativu a účetnictví a na mě je především zajištění provozu penzionu a organizace degustací.

Na penzion jsme velmi hrdí. Hosté jsou nadšeni vybavením i polohou na klidném okraji obce s nádherným výhledem na Pálavu a Mikulov. K dispozici je 6 třílůžkových, komfortně vybavených a jeden VIP apartmán s 2 ložnicemi – všechny s možností přistýlek. O tom, že je k dispozici víno i jiné občerstvení není třeba hovořit.

Stále probíhá vylepšování okolí a výstavba dalších zařízení – např. úschovna kol pro cyklisty.

Když k tomu připočtete, že v sezoně máme pro návštěvníky, kteří chtějí ochutnat nebo zakoupit víno otevřeno do 21 hod. – nemůžu si na nedostatek práce stěžovat ☺

Obec Dolní Dunajovice pak nabízí naším hostům řadu dalších služeb nebo možností ke stravování. Pálava, Mikulov, Aquapark Moravia, Therme Laa atd. – to je spousta cílů pro výlety a trávení volného času.

V letních měsících máme otevřeno denně, kdy se hosté, cyklisté a všichni příznivci vína mohou zastavit na pohárek, kávu a domácí dezerty. Samozřejmě nabízíme po celý rok možnost řízené degustace, využití degustační místnosti pro rodinné oslavy, školení.

Veškerou snahou a touhou zároveň je propojit naše poslání a životní styl, kterým je bez pochyb vinařství, se všemi kdo chtějí poznávat krásný svět vína a krásy kraje pod Pálavou.
Tak nás přijeďte navštívit.

Motto: „Dary země, slunce a lidské práce“

Vinařství Martin Šebesta
ul. Lípová 688 (vedle hřbitova)
691 85 Dolní Dunajovice
GPS: 48.852280, 16.598284
www.vinosebesta.cz

Další články