Rozhovor: Vinařství Zapletal

Rozhovor: Vinařství Zapletal

Těžko se dá nyní začínat jinak než otázkou, jak se Vinařství daří v této nelehké době a jak moc již chyběl kontakt s milovníky vína?

Pandemie covid-19 ovlivnila práci a život všech lidí napříč společností. Samozřejmě se dotkla i našeho oboru. Vlivem opatření byly vynulovány příjmy z turismu, ať už se týkají ubytování, zrušeny byly také vinařské akce, ochutnávky apod. Prakticky došlo ke zrušení prezentace a prodeje vína touto cestou. Museli jsme tedy investovat část prostředků do aktualizace našeho webu a e-shopu, zvýšit investice do reklamy a propagace vinařství na internetu a také samozřejmě pozastavit některé plánované investice. Touto cestou bychom chtěli poděkovat našim kmenových zákazníkům za jejich podporu formou realizovaných objednávek.

Jak již to tak u vinařství bývá, i to Vaše má hluboké rodinné kořeny. Můžete nám prosím popsat historii vinařství a její odraz do dnešního stavu?

Rodinná firma Vinařství Zapletal vznikla v roce 1994, její činnost navazuje na rodinnou tradici a datuje se až k počátkům 19 století. Vinařství založil Václav Zapletal, který navázal na zkušenost předků s výrobou vína a poctivou a tvrdou prací vybudoval moderní vinařství. Po jeho bok se připojil v roce 2005 syn Jan. Vína z našeho vinařství jsou vyráběna z vlastní produkce hroznů moderními výrobními postupy s ohledem na tradiční výrobní postupy vína (např. kvašení rmutu v kádích, ležením vína v dřevěných sudech).

Sídlíte ve Velkých Bílovicích. Ač je nepravděpodobné, že by milovníci vína neznali tuto tradiční vinařskou obec, můžete nám o ní něco povědět a to i s ohledem na charakteristiku vinic?

Velké Bílovice jsou tradiční vinařskou obcí patřící do Velkopavlovické oblasti. V současné době jsou se svou plochou více než 780 ha plochy registrovaných vinic vůbec největší vinařskou obcí v České republice. V celém katastru hospodaří více než 1000 pěstitelů. Zajímavostí je sklepní městečko, které se nachází severo-východně od města. Je tvořeno cca 650 vinnými sklepy a 40 sklepními uličkami. Dominantou Velkých Bílovice je kopec Hradištěk s kapličkou, který se nachází severně od města mezi vinicemi. Vinice se rozprostírají po viničních tratích – Přední a Zadní hora, Nová hora, Dlouhá hora, Široká hora, Vinohrádky, Obory a Pod Belegrady. Převládající půdy jsou s vyšším obsahem hořčíku, vápenité jíly, slín, pískovec, slepenec nebo písek. Mezi dominantní modré odrůdy patří zejména Frankovka, Zweigeltrebe, Rulandské modré a Modrý Portugal. Mezi typické bílé odrůdy patří Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Chardonnay nebo Tramín červený.

V čem je podle Vás největší kouzlo vašeho oboru a umíte si představit život bez vína?

Práce ve vinařství přináší neustále nové a nové výzvy, je to různorodá práce, kdy dva dny nejsou stejné. Jeden den jste ve vinohradě, další ve sklepě. Zároveň je pro nás posláním udržet krásu a rozmanitost krajiny s vinohrady pro naše budoucí generace.

Stejně tak jako jídlo, rodina tak i víno je pro nás nedílnou součástí našeho života. Připíjí-li si na „Na zdraví“ sklenicí našeho vína, není to jen prázdná fráze. Život bez vína by byl určitě chudší.

Na co kladete v rámci Vaší produkce největší důraz?

Již samotný výběr vhodného typu sazenice pro daný vinohrad vám může ovlivnit podobu vína. Také nelze určitě podcenit údržbu vinic, ořezávání, osečkování, vylamování, stejně tak tomu je i při samotném zpracování hroznů, školení vína až po lahvování. Všechny procesy jsou pro nás důležitě.

Na jaké odrůdy se specializujete? Dá se nějaká z odrůd označit za „vlajkovou loď“ Vašeho vinařství?

V současné době máme vysazeno 16 bílých odrůd a 9 modrých odrůd. Nemáme vyloženě vlajkovou loď. Mezi naše nejlépe bílé hodnocené odrůdy na mezinárodních i lokálních výstavách patří tradičně: Hibernal, Müller Thurgau, Rulandské bílé, Tramín červený, Pálava nebo Irsai Oliver. U modrých odrůd tomu je určitě Neronet, Dornfelder nebo Zweigeltrebe.

Kdo je pro Vás největším vzorem (pokud někdo takový je)?

Nemáme žádný vzor. Pro naše vinařství a naši práci je závazkem spokojenost zákazníků s našimi víny.

Jaký byl vůbec poslední ročník? A jak se na vinicích podepisují silnější deště, které provázeli poslední měsíc?

I přes deštivý podzim se nám podařilo sklidit kvalitní hrozny, u většiny odrůd v cukernatostech v pozdním sběru. Sklizeň byla cca o 2-3 týdny pozadu oproti ročníku 2019.

Vína ročníku 2020 jsou krásně svěží s nepatrně vyšší kyselinou v porovnání s posledními ročníky, kdy jsme měli přece jen více sluníčka a méně deště.

Počasí svědčilo hlavně aromatickým odrůdám jako Tramín červený, Pálava, Sauvignon, Solaris nebo Muller Thurgau.

Plánujete se účastnit nějakých akcí (pokud situace dovolí)? Kam byste čtenáře pozvali?

Rádi bychom Vás pozvali přímo do Velkých Bílovic na akce „Za vinařem do Velkých Bílovic“ nebo na „Slípka tour Velké Bílovice 2021“ jejichž je naše vinařství tradičně součástí.

Naše vinařství najdete pod číslem „22“. Více informací o akcích najdete na našem blogu.

Návštěvníkům nabízíte i ubytování a jistě spoustu dalších služeb. Můžete je trošku představit a zároveň sdělit, zda mají ještě naši čtenáři možnost se u Vás přes léto či na podzim ubytovat? Lidé totiž berou logicky česko útokem a řada ubytovacích zařízení se rychle plní.

Ubytování nabízíme s možností v apartmánu pro 10 osob přímo nad sklepem nebo v přilehlém penzionu s kapacitou 17 osob. Ubytování můžou využít nejenom návštěvníci degustačních večerů, ale také milovníci cykloturistiky apod. Samozřejmostí je možnost řízení degustace sortimentu vín s kapacitou 30 osob s možností teplé a studené večeře apod.

Děkujeme a pokud máte ještě nějaký vzkaz pro naše čtenáře, tak sem s ním 🙂

Děkujeme za rozhovor a ještě jednou bychom chtěli poděkovat našim zákazníkům za jejich důvěru a vaše čtenáře pozvat přímo k nám do vinařství nebo na náš e-shop. Krásné léto přejeme.

Další články