Růžové víno

Růžové víno

Historie

Již staří řekové měli v oblibě růžová vína. Nejstarší zmínky sahají ke slavnému lékaři Hippokratovi do roku 400 př.n.l. Víno se tehdy pilo většinou míchané s vodou, běžně k jídlu i během dne a dávalo se i malým dětem. Ti, kteří pili víno neředěné byli považováni za opilce. Řekové měli boha vína Dionýsa, který měl své svátky vína, konající se několikrát do roka.

Do povědomí se rosé dostalo nejvíce ve středověku v 17. století ve Francii. Pěstovaly se odrůdy Pinot Noir a Pinot Gris. Ve středověku vznikl název claret, označující vína světlejší barvy, než klasická červená, což již mělo blízko k růžovým vínům. V Bordeaux se vyrábělo víno tmavě růžové až světle červené barvy, které bylo uloženo se slupkami v moštu pouze v průběhu jedné noci. Z tohoto důvodu se označovala „vína jedné noci“ a byla velmi oblíbená.
V té době se také rosé vyrábělo v  českých zemích. Pěstovaly se odrůdy Pinot Noir, Frankovka a Modrý portugal. Růžová vína vznikala ze směsi bílých a červených hroznů. Drobní vinaři nevlastnili vlastní lis a proto museli vína lisovat u velkých podniků. V českých zemích se pěstovala převážně vína bílá a červená vína se vysazovala pouze v  malém množství, tak vinaři často přihazovali červená vína k bílým. Tím náhoda zapříčinila, že vznikla první růžová vína u nás. Pojem „růžová vína“ však donedávna neexistoval, pro vína růžové barvy se používala různá označení, jako „růžák“ nebo „ryšák“, případně „Moravín“ pro moravská vína.

Dnes je však růžové víno pro svou lehkost a svěžest stále více vyhledáváno spotřebiteli. Největší množství vyrobeného vína pochází z Francie a z USA.

Specifikace vína

Růžové víno se podává vychlazené na 8 až 12 stupňů. Nejčastěji se pije na jaře, kdy jsou ochutnávky předešlé sezóny. Je skvělé i ve vinném střiku v letních měsících. Mělo by se pít mladé, nejdéle dva roky po sklizni. Pro vyniknutí krásné růžové barvy se vína stáčejí do průhledných lahví. Pronikající sluneční světlo má však neblahý účinek na víno, měla by se proto skladovat v tmavých a chladných sklepích, abychom prodloužili životnost vína. Při skladování se po čase vytrácí svěží ovocný buket a nahrazuje jej spíše chuť sušeného ovoce, která není tak dobrá jako klasické svěží tóny mladého vína. Proto je růžové víno nevhodné k archivaci.

Rosé má charakteristický ovocný buket, ale i svěží tóny. V buketu rosé lze rozpoznat různé druhy  letního ovoce, jako jahody, meruňky, třešně, rybíz, višně, meloun, ale také tóny citrusové či květinové, například pivoňkové odstíny. Některá vína obsahují i tóny jogurtu či smetany. Hlavním benefitem je také výrazná kyselinka, která mu dodává lehkou svěžest a šťavnatou chuť.

Vyznačuje se širokou paletou barevných odstínů. Přechází od světle růžově čirou, až po lososovou, měděnou, meruňkovou, starorůžovou, malinovou, třešňovou, korálovou a načervenalou. Barva rosé by neměla obsahovat nahnědlé tóny, ty znamenají nízkou kvalitu vína.

Vyrábí se suché, polosuché, polosladké i sladké. Tyto kategorie se určují podle obsahu cukru ve víně. Rosé je v nabídce vinoték jak ve formě lahví tak sudové.

Zajímavosti

Růžové víno se také často nazývá rosé. Díky způsobu výroby se traduje, že začíná svůj životní cyklus jako červené víno a pokračuje jako bílé.

Popularita růžového vína v poslední době hodně stoupá, jelikož se hodí k létu a letním večírkům a párty. Proto je oblíbeno nejvíce u mladých lidí, podporuje tak trend mladosti a zábavy. Podle průzkumů jej nejčastěji pijí mladé ženy, ale i muži si toto svěží víno oblíbili. Rosé se stalo nenahraditelnou ingrediencí mnoha letních koktejlů a drinků.

Slaví se Svátek růžových vín, konající se v Praze na začátku května. Naši vinaři v letošním roce vyrobili nejvíce růžového vína v historii.

Rosé se vyrábí také jako růžový sekt.

Odrůdy

Nejoblíbenější odrůdy růžového vína u nás jsou:

  • Merlot –  s chutí a vůní malin a červeného grepu, barvy sytě růžové.
  • Cabernet Savignon – květinové ovocné, s ostružinami a černým bezem, barvy pomerančově do oranžova.
  • Zweigeltrebe – se smetanovou vůní tónů lesního ovoce malin a jahod, barvy lososově růžové.
  • Svatovavřinecké – ovocné s tóny lesních jahod a třešní, barvy sytě růžové s jahodovými odstíny.
  • Frankovka – ovocné s tóny višní a švestek a lehce skořicovou chutí, barvy světle růžové až meruňkové.
  • Modrý portugal – s lehkou kyselinkou ovocné chuti jahod a malin, syté růžové barvy s tóny do oranžova.
  • André – s chutí jahodové šťávy a nádechem smetanového jogurtu, barvy výrazně růžové.

Ve světě jsou nejznámější odrůdy Pinot Noir, které je plnější chuti s výraznými tóny ovoce. Když zůstaneme ve Francii, najdeme zde širokou škálu růžových vín jako ovocné Rosé d´Anjou, Cotes du Rhone s lehce kořeněnou chutí a lehce ovocné růžové Bordeaux.

Růžová vína ze zemí severní a jižní Ameriky se vyrábějí více ovocná, často se zajímavými exotickými tóny.

Neoddělitelnou součástí růžových vín jsou sekty. Vyrábějí je jak čeští, tak zahraniční vinaři. Z českých vinařství pocházejí sekty s tóny lehce ovocnými až po tóny lesních plodů. Od lososově růžových barev, až po malinové odstíny.

Nejen vinice francouzské champagne produkují růžové šampaňské víno, ale i v dalších oblastech Francie, kde se víno pěstuje se věnují také produkci růžového sektu. Všude ve světe se stává růžový sekt populární. Díky své lehkosti bílého vína a výrazných tónů červeného vína je obzvláště vhodné k jídlu a gurmánským zážitkům. Na oblibě získává také u vegetariánů a veganů, pro něž jsou růžová vína vhodnější k zeleninovým pokrmům, než příliš těžká červená vína, hodící se spíš k masu.

Někteří vinaři mají v nabídce také růžové ledové víno, které se vyrábí tak, že hrozny jsou sklizeny při teplotách nižších než 7 °C. Ty nesmí tuto teplotu přesáhnout ani při lisování a nalévání do lahví.

Ledová a slámová vína patří k velmi drahým a bývají dávána často formou dárků. Určitě však uděláte svým blízkým radost, když je obdarujete růžovým šampaňským. Někteří vinaři prodávají růžová vína a sekty v dárkových baleních či je přidávají ke gurmánským dárkovým košům.

K čemu se hodí

Rosé se pije převážně na jaře a v letních měsících, proto je nejčastěji podáváváno k pokrmům příznačných pro tato období. Skvěle se doplňuje s letními saláty, pokrmy z ryb, s těstovinami a jinými letními jídly. Výraznější odrůdy jsou vhodné ke grilovaným masům, zelenině, grilovaným rybám nebo k žampionům portobelo. Dokonalým pokrmem pro kombinaci s růžovým vínem je francouzské ratatouille.  Můžeme kombinovat s ovocem, či sladkými lehkými dezerty jako je dort Pavlova či Citronový koláč.

Rosé se podává většinou ve sklenici na bílé víno.

Koktejly

Růžové víno se pro svoji lehkost skvělé hodí také do letních koktejlů.

Polibek v oblacích:
Sklenici zaplníme do půlky ledem, přidáme maliny, přelijeme sektem, led doplníme do vrchu sklenice a poté dolijeme zázvorovou limonádu.

Letní probuzení:
Do mixéru vložíme ledovou tříšť, přidáme hruškový monin a rozmixujeme. Navrstvíme do martini sklenice a zalijeme růžovým sektem.

Čistý duch:
Do vychlazené sklenice nalijeme sprite a růžové víno. Dozdobíme plátkem růže nebo orchideje.

Léto na venkově:
Do sklenice nalijeme višňový džus, zaplníme ledem do půli, přidáme nakrájené jahody, doplníme ledem a dolijeme růžové víno a sekt.

Lesní ticho:
Do sklenice vložíme led, zalijeme do půlky borůvkovým džusem, dolijeme růžovým sektem a perlivou vodou, dozdobíme borůvkami.

Další články