Sklenice na víno – jaké máme možnosti

Sklenice na víno – jaké máme možnosti

Sklenice na víno má doma snad naprosto každý. Ovšem málo kdo ví, že každá sklenice je na jiné víno. Sklenice na víno červené je jiná než na víno bílé či šumivé. Tvar sklenice je také důležitý a má svůj podíl na vychutnání si dobrého vína. Sklenice na víno můžete pořídit za pár korun, ale také si za ně můžete připlatit velkou finanční částku. Péče o sklenici je důležitá stejně jako její výběr. Podívejme se tedy, jak různé sklenice na víno rozdělujeme, jak o ně pečovat a jaké mají vlastnosti.

Co by měla sklenice mít

Zobrazte výběr

Sklenice jak již bylo řečeno, dělíme je podle vína, které zrovna pijeme. Je ovšem pár parametrů, již by měly mít sklenice všechny.

Zabroušený okraj sklenice

Jako první se podíváme na okraj sklenice. Můžeme mít okraj zatavený, ale víno si tak nevychutnáte jako z okraje zabroušeného. Rty přichází do kontaktu s okrajem sklenice, proto je dobré zvolit zabroušený okraj pro lepší pocit.

Stabilní základna

Stabilní základna jak již z názvu vyplývá je další a velmi důležitý stavební základ. Nikomu se nebude dobře pít víno, které je ve sklenici, jež je nestabilní a viklá se. Nejlepší základna je tedy taková, která má stejný průměr jako nejširší část sklenice. Na stabilitě se podepisuje také celková hmotnost. Základny, které jsou příliš velké, vám mohou dělat problémy při zvedání sklenice. Mohou se zachytávat o různé předměty na stole jako je například talíř. Sklenice mající zase základnu příliš malou, se mohou snadno převrhnout a pocitově můžou při naplnění vínem přijít člověku v ruce velice těžké.  Stabilitu sklenice také ovlivňuje její váha. Sklenice mající těžkou váhu již bez vína se po naplnění vínem bude špatně pít a už od pocitu se vám budou špatně držet. Ani sklenice příliš lehké nejsou to nejlepší. Lehčí sklenice vám bude připadat nevyvážené, a čím více se budete o sklenici bát a dávat si pozor, tím je větší šance převrhnutí a rozlité sklenice.

Sklo sklenice

Pokud chcete sáhnout opravdu po kvalitě, existuje pouze jedna volba. Tou volbou je čisté křišťálové sklo bez různých příměsí. Barevné sklenice vám nedají takový pohled na víno jako sklenice čiré. A jelikož je barva vína to první, co každý člověk ať už profesionál, nebo amatér zkoumá, je lepší se barevným sklenic rovnou vyvarovat. Čiré křišťálové sklo vám tedy nebude barvu vína zkreslovat a tím pádem jste první krok od dobrého požitku.

Stopka sklenice

Stopka sklenice ovlivňuje více faktorů, než si vůbec dovedete představit. Každý, i ten co víno nikdy nepil po podívání se na barvu vína, začne sklenicí kroužit. A právě tento faktor správného a dobrého kroužení sklenicí ovlivňuje její stopka. Díky vysoké stopce se vám bude daleko snadněji barva prohlížet a také hlavně se sklenicí kroužit. Stopka by měla být dlouhá, aby se vám dobře držela v ruce a při jejím držení byste se rukou neměli vůbec dotýkat horní části sklenice. Ideální výška sklenice je kolem 21 – 23 cm a stopka by neměla být až příliš tenká. Při tenké stopce budete mít pocit, že vám sklenice kdykoliv může spadnout, nebo se rozlomit. Díky vysoké stopce, nebudete mít sklenici celou upatlanou od otisků prstů. Dají se pořídit i sklenice úplně bez stopky, ty však mají svoji nevýhodu v tom, že jsou moc široké a jejich držení je těžké. Pokud víno pijete pouze občas a nejste žádný expert, co si potrpí opravdu na velké kvalitě, je potřeba myslet i prakticky. V takové situaci je dobré pořídit si sklenice střední, tak aby se vám vlezli jak do poličky, tak do myčky.

Tenkostěnné provedení

Jak již bylo řečeno, kroužení vína dělá naprosto každý. Příliš silné sklo značí špatnou výrobu a vyznačují se jím levné sklenice na víno. Nejlepší je tedy zvolit provedení tenkostěnné, které vám zařídí lepší zkoumání viskozity vína (viskozita – značí pohyb vína po sklenici).

Objem sklenice

Velký objem je důležitý pro rozvíření vína při kroužení. Díky tomu dochází k vyniknutí aroma vína a dostatečnému rozvíření. Objem by měl být tak velký, aby pojmul dostatečné množství vína. Ovšem nesmí být kalich sklenice zaplněn více než ze třetiny. Díky tomu budete moci klidně a plynule kroužit vínem. Pokud sklenici vínem naplníte více než ze třetiny, je velice pravděpodobné, že dojde k vylití vína. Kalíšek by měl být naprosto čistý, bez jakýchkoliv nečistot. I sebemenší nečistota, může znamenat změnu chutě a špatné vychutnání si vína samotného.

Konstrukce kalíšku sklenice ovlivňují tři parametry:

  • Velikost – jenž určuje, kolik vzduchu bude v kontaktu s vínem
  • Ústní okraj – jak rychle poteče víno k vašim ústům, ovlivňuje právě ústní okraj sklenice
  • Tvar – ten určí proudění vína po kalíšku

Tvar kalíšku ovlivňuje chuť, ale hlavně vůni vína. Na trhu se můžete setkat s více jak 300 typy kalíšků. Ovšem vinaři dělí sklenice podle tvaru kalíšku na tři základní a to:

  • Tulipán

Často nazývaný jako univerzální tvar. Tělo kalíšku připomíná pootevřený tvar tulipánu, proto tento název. Tělo je baňaté a směrem k hrdlu více uzavřené. Využívá se především pro vína bohaté na aroma.

  • Balón

Pro balón je typický větší objem a otevřenější hrdlo.  Název sklenice nese podle připomínajícího seříznutého balónu. Nejčastěji používané pro vína červená.

  • Flétna

Vysoká sklenice na víno, kdy tvar kalíšku ovlivňuje uvolňování alkoholu z nápoje. Používá se na víno šumivé.

Výběr podle typu vína

Nyní se podíváme na to, že pořízení sklenice opravdu ovlivňuje barva vína a také i její odrůda. Menší sklenice se používají na víno bíle a větší sklenice zase na víno červené. Mějte na paměti ovšem kroužení vína a úplně malé sklenice nepořizujte. Pokud si zakládáte opravdu na něčem extra, můžete si pořídit sklenice přímo na danou odrůdu. Ovšem mnohdy ani vinaři samotní, tyto sklenice nepoužívají.

Víno růžové a bíle

Pro tyto barvy vín je ideální použití menší sklenice ve tvaru tulipánu. Sklenice mají užší tvar a baňaté tělo, čímž může docházet k správné aromatičnosti látek. Lehká vína se podávají ve skleničce s více protáhnutými kalichy, naopak vína těžký mají kratší za to širší kalich.

Červené víno

Je velice známé, že červená vína mají daleko větší aroma, než vína bílé. Proto se tyto vína nalévají do větších sklenic ve tvaru takzvaného balónu. Tím dochází k lepšímu provzdušnění vína. Nezapomínejte plnit víno pouze do třetiny sklenice, aby s ním bylo možné kroužit a aromatické složky se spojily a mohly se uvolnit a vyniknout. Sklenice na červené víno mívají kratší stopku a drží se skoro u vrchní části kalichu.

Šumivé víno

Tento typ vína se servíruje do tvaru sklenice, jenž se nazývá flétna. Má úzké a vysoké provedení, díky kterému skvěle vynikne perlení vína a také jeho pěna, která se tvoří při jeho nalévání.

Způsob výroby skla

Jsou pouze dva možné způsoby, jak lze sklenice na víno vyrobit.

  1. Strojově – vše dělá stroj
  2. Ústy – foukané sklenice vyráběné sklářskou píšťalou a následným tvarováním

Sklenice foukané ústy jsou finančně nákladnější, ovšem každá sklenice je naprostý originál.

Péče o sklenice

Nemusíte se vůbec bát a sklenice na víno mýt v myčce. Dokonce většina výrobců mytí sklenic v myčce přímo doporučuje a to z důvodu, že při mytí v ruce je daleko větší šance, že sklenice praskne. Při mytí v ruce dávejte pozor, abyste sklenici nepoškodili ať už houbičkou či mycím kartáčkem. Sebemenší poškození znamená, pořízení sklenice nové. Budete-li umývat sklenice v myčce, potom se přesvědčte, že jsou sklenice dostatečně zabezpečeny proti pádu a jejímu poškození.

Ceny sklenic

Sklenice se řadí do kategorií podle ceny, kdy levné sklenice seženete do 100 Kč. Střední cenovou kategorií seženete v rozmezí 100 až 300 Kč. Křišťálové sklenice bezolovnatého skla se řadí do vyšší kategorie o ceně 300 – 600 Kč. Pokud ovšem se řadíte mezi profesionály a vínu se věnujete neváhejte si zakoupit sklenice v kategorii luxusní, kdy ceny jsou od 600 Kč a vyšší.

Pokračujte dál

Další články