Stojany na víno potěší milovníky vína i běžné konzumenty

Stojany na víno potěší milovníky vína i běžné konzumenty

Patříte mezi milovníky kvalitního vína či se řadíte mezi běžné konzumenty, kteří si rádi čas od času vychutnají dobrou lahev kvalitního vína k večeři? Ať tak či onak, v každém případě vás rozhodně potěší krásné stojany na víno, které vytvoří příjemný interiérový prvek a zároveň budou plnit svou funkci.

Krásný interiérový prvek, který okouzlí vaše návštěvy

Stojany na vína vytváří mimořádně krásný interiérový prvek, který u vás doma bude obdivovat každá návštěva. Večerní dýchánek u vína se pro vás stane velmi příjemným rituálem, který si budete společně užívat s vaší rodinou a přáteli. Mít po ruce vždy jednu kvalitní láhev vína se přece hodí, není tomu tak? V případě, kdy si navíc budete vybírat vína, která si žádají jistou dobu „uležení“ či si pořídíte nějaký archivní druh vína, bude pro vás stojan na víno představovat naprosto výjimečný způsob, jak podobné víno stylově uchovávat.

Přemýšlíte o vinném sklípku či chladničce na víno?

Přemýšlíte o vinném sklípku či máte v plánu pořídit si chladničku na víno? V obou případech se bude jednat o poměrně velkou investici, a tak je dobré si nejdříve ujasnit, zda se vám podobná investice vůbec vyplatí. Stojany na víno totiž nejsou zdaleka tak drahé a zároveň jsou velmi praktické. Kovový, dřevěný či nástěnný stojan na víno umí udělat spoustu parády a zároveň je velmi funkční.

Jak vybrat vhodný stojan na víno?

Tuto otázku si jistě bude pokládat hned v prvopočátku. Velikost stojanu na víno je totiž poměrně velmi důležitá. Existuje totiž velmi rozmanitá škála stojanů na víno, a tak je třeba si dobře rozmyslet, který stojan pro vás bude ten pravý. Pokud pijete víno pouze příležitostně, oceníte dekorativní stojan, který pojme menší množství vín, ale zároveň dokonale vypadá. Jeho výhodou také je, že nezabere takové množství místa, a tak jej můžete umístit třeba na linku, na stůl či do svého obývacího pokoje. V případě, kdy ovšem chcete mít doma sběratelská či archivní vína, bude potřeba abyste se poohlédli po nějakých jiných alternativách. Nejlepší jsou stojany, které pojmou zhruba několik desítek až stovek lahví vín najednou. Hledat přitom musíte zvláště typy, u kterých jejich tvůrce přemýšlel nad tím, jak nejefektivněji je jejich nový majitel využije.

Jaké druhy stojanů na víno známe?

Stojany na vína lze v podstatě rozdělit do zhruba čtyř hlavních kategorií. Pro každý jednotlivý typ ovšem existuje spousta materiálů, stylů a také velikostí, ze kterých jsou jednotlivé stojany vyrobeny. Záleží také vždy na tom, kam chcete své lahve vína umístit a jakým způsobem chcete víno prezentovat.

Krásné nástěnné stojany na víno

Pokud byste rádi zkombinovali funkčnost a zároveň prezentační složku stojanu na víno, je pro vás tento typ zcela ideální volbou. S tímto stojanem totiž budete mít jistotu, že bude dokonalou součástí interiéru a zároveň bude vypadat jako skvostné umělecké dílo. Pro ty, kteří nemají v lásce umění a vyvěsit si obraz na zeď je pro ně doslova nemyslitelné, je podobný skvost v podobě nástěnného stojanu na víno naprosto dokonalou alternativou.
Na vizuální stránku je v případě nástěnných stojanů na víno kladen o poznání větší důraz než na skladování vína samotného a také pozici daného vína. Výhodou těchto stojanů ovšem je, že skladování vína nezabere žádnou podlahovou plochu. Z tohoto důvodu se jedná o naprosto skvělou volbu do domu či bytu, který nenabídne dostatek prostoru pro jiné stojany na víno.

V každém případě si ovšem dejte pozor na to, na jakou stěnu budete stojan umisťovat. Mohlo by se totiž stát, že tíhu vína váš nástěnný stojan neunese. Příčka rozhodně nebude ideální volbou. Mimo jiné na nástěnném stojanu rozhodně nešetřete a vsaďte na kvalitní materiál, který něco vydrží.

Pultové stojany na víno

Tyto stojany na víno jsou skutečně velmi skladné a naprosto ideálně se hodí například nad kuchyňskou linku nebo nad stůl. Nejčastěji se prodávají dřevěné či kovové pultové stojany na víno. Jejich kapacita je ovšem často menší. Najít se ovšem dají i pultové stojany, které mají větší kapacitu a pojmou zhruba 50 lahví vína. Jedná se přitom o cenově dostupnější variantu. I u těchto stojanů je výhodné, že nezabírají tolik místa, a tak se hodí zejména do menší domů a bytů. Umístit ho přitom můžete rovněž takřka kamkoliv. Před okenní parapet ho ovšem rozhodně neumisťujte.

Podlahové stojany

Tyto stojany jsou zasazeny do volného prostoru. Co se kapacity a také materiálu týče, jedná se o velmi podobné stojany, jako jsou ty pultové. Jediný rozdíl je v tom, že jsou koncipovány tak, aby mohly být jednoduše zasazeny kamkoliv do volného prostoru. Budou vám tedy zabírat podlahovou krytinu. Kapacitně ovšem pojmou daleko více lahví vína. Rovněž pokud patříte mezi milovníky vína a chcete ho mít vždy doma dostatek, je z pohledu praktičnosti i funkčnosti mnohem lepší podlahový stojan na víno než ten pultový. Na kuchyňskou linkou byste pouze stěží umístili 100 lahví vína.

Tyto stojany jsou určeny zejména vášnivým sběratelům vína, kteří nemají jinou možnost, jak víno skladovat. Navíc jsou určeny těm, kteří nechtějí lahodné lahve vína skladovat na speciálně určeném místě v bytě. Dají se ovšem sehnat i menší podlahové stojany, které lze jednoduše umístit i v menším bytě či domě.

Závěsné stojany

Závěsné stojany jsou zpravidla velmi podobné stojanům nástěnným. Často jsou montovány přímo na zeď, ale v jejich případě visí ze stropu či z jiného podobného prostoru, kdy se dají zavěsit zejména směrem dolů. Rovněž je v tomto případě potřeba dbát ohled na samotnou nosnost. Výhoda je v tomto případě v šetření místa a také v dekorativnosti prvku. Velmi často se na tyto stojany dají rovněž zavěsit nejen vína, ale také sklenice na víno.

Je možné si vyrobit stojan na víno svépomocí?

Ano, rozhodně to možné je. Pokud máte tvořivého ducha a nechcete za stojan na víno příliš utrácet, je možné si ho svépomocí vyrobit. Jeho realizace je víceméně velmi jednoduchá a může mít hned několik různých podob. V první řadě si můžete vyrobit malý nástěnný stojan na víno, jehož kapacita bude zhruba tři lahve vína. To pro vás znamená, že podobný stojan unese jakákoliv nosná zeď. K vytvoření vám postačí pouze dřevěné prkno v barvě a dekoru, který je vašemu srdci nejblíže, zhruba šest běžných háků na zeď a také šrouby, které stojan upevní. Za pár korun je možné tento materiál pořídit v každém hobby marketu. Výsledek vás doslova nadchne.

Vyrobte si stojan, který bude mít provazové uchycení

Pokud jste zruční a máte fantazii, můžete si vyrobit rovněž velmi krásný stojan na víno, který může mít podobu pultového či nástěnného stojanu. Postačí vám k jeho realizaci pouze vrtačka, prkna a také provaz. Provaz může být buď v celku a na konci mít zauzlování anebo může být každý úchyt zvlášť. Stačí si pouze správně naměřit jednotlivé otvory a také si pohrát s jejich velikostí.

Nástěnný stojan „home made“

Chtěli byste například svou partnerku oslovit příjemným dárkem v podobě moderního stojanu na víno, který si vyrobíte sami? V tom případě vám postačí jedno bytelné prkno, několik šroubů, šikmých příček a také lepidlo. Budete rovněž k ruce potřebovat nástroj, který bude sloužit pro vyvrtávání děr, do kterých budete následně zapouštět vína. Pracovat lze i s jedním prknem, který dobře naměříte, nařežete a také nalakujete barvou, kterou má vaše partnerka nejraději.

Další články