Stojany na víno

Stojany na víno

Nejen každý milovník vína, ale i běžný konzument, se jednou dostane do bodu, kdy bude chtít nejen kvalitní víno konzumovat, ale rád si ho i vystaví. Nejen, že je to praktické, ale zároveň se jedná o krásný interiérový prvek, který potěší vás, ale může ohromit i vaši návštěvu. Co si budeme povídat, když člověk dosáhne určitého věku, představit si večerní dýchánek bez vína je takřka nereálné. A proč nemít po ruce další lahev. Zároveň pokud se rozhodnete kupovat vína, která si vyžadují ještě určitou dobu „uležení“ nebo archivní vína, je skvělé mít hezký způsob, jak jej uchovat.

Nejjednodušší odpovědí pro uchovávání vína nemusí být logicky vinný sklípek nebo drahá chladnička na víno. Prvním, nad čím většina z nás začne uvažovat a nakonec po tom i sáhne je praktický stojan na víno. Ať už se jedná o dřevěný stojan, kovový stojan nebo třeba nástěnný.

Hned na začátku se však budete postaveni před otázku – jakou velikost stojanu vybrat? Samozřejmě existuje rozmanitá škála. Pokud vám jde o to, abyste měli víno po ruce právě při zmiňovaných akcích nebo příjemných večerech s partnerem, tak si určitě vystačíte s dekorativním stojanem, který má menší kapacitu lahví. Hlavní výhodou je to, že takový stojan nezabere tolik místa a můžete jej umístit jak na stůl, tak na linku nebo třeba do obývacího pokoje. Pokud však chcete razit cestu sběratelskou a archivní, určitě se budete muset poohlídnout po větších alternativách. Ideálně pro desítky až stovky lahví. Zde musíte hledat ty typy, u kterých jejich designéři přemýšleli nad efektivním využitím prostoru.

Druhy stojanů na vína

Stojany jsme rozdělili do 4 hlavních kategorií, pro každý typ existuje logicky spousta velikostí, stylů a materiálů, ze kterých jsou vyrobeny. Záleží vždy na tom, jak chcete víno prezentovat a kam jej chcete umístit.

Nástěnné stojany na víno

Tento typ je přesnou kombinací toho, když chcete kombinovat funkčnost stojanu s jeho prezentační složkou. Tedy mít stojan zároveň jako součást interiéru nebo dokonce jako určité umělecké dílo. A není lepší mít zeď pokrytou plnými lahvemi vína než si vyvěsit obrázek z Hornbachu?

Pravdou je, že u nástěnných stojanů se často setkáváme s tím, že na vizuální stránku je kladen větší důraz než na samotné skladování a pozici vína. Skvělou výhodou však je, že takový stojan nezabírá žádnou podlahovou plochu. Tudíž se jedná o skvělou volbu do bytů či domů, které nemají dostatečně velký prostor, ale mají spoustu volných zdí.

Nástěnná varianta stojanu je zároveň často menší a to z toho důvodu, že s sebou spolu s lahvemi nese velkou váhu, kterou následně musí zeď udržet. Proto si dejte pozor, na jakou stěnu ji umísťujete, příčka asi nebude ideální. A na samotném stojanu bychom taky nešetřili, není nic horšího, než když neudrží samotná vína…

Pultové stojany na víno

Jak již z názvu vyplývá, jedná se o skladné stojany, které jsou ideálním doplňkem například na kuchyňskou linku nebo stůl. Co se materiálu týče, tak nejčastěji najdeme dřevěné a kovové stojany na víno. Zároveň je jejich kapacita nejčastěji menší, na druhou stranu se dají najít i pultové stojany, které mají kapacitu i pro 50 lahví. Cenově se jedná určitě o nejdostupnější variantu. Pokud jsme u nástěnných stojanů mluvili o výhodě v rámci ušetření podlahové plochy, tak zde je tato výhoda také. Naopak vám však stojan ale zabere pracovní prostor. Dá se ale umístit takřka kamkoli, kde o něj lidé nebudou zakopávat a kde bude mít víno ideální podmínky (okenní parapet a s ním spojené přímé slunce bychom nedoporučovali).

Podlahové stojany na víno

Co se do materiálu, stylu a kapacity týče, tak se jedná o podobné stojany jako ty pultové. Hlavní rozdíl je v tom, že jsou koncipovány tak, aby mohly být zasazeny do volného prostoru. Zabírají tedy podlahovou plochu. Pravdou je, že kapacitně si tak můžete dovolit mnohem větší stojan. Umísťovat 100 lahví na kuchyňskou linku by asi nebylo vhodné ani z pohledu prostoru, ani z pohledu váhového.

Podlahové stojany vhodným typem pro vášnivé sběratele, kteří si nemají možnost víno skladovat ve vlastním vinném sklepě nebo vyhranit tomuto lahodnému moku jinou speciální místnost. Neznamená to však to, že by se nedaly nalézt i menší typy, které budou vhodné i do bytu a které působí jako krásný dekorativní prvek.

Závěsné stojany na víno

Závěsné stojany jsou podobně těm nástěnným, nejčastěji však nejsou namontovány na zeď ale visí ze stropu nebo jiného prostoru, kde se dá víno zavěsit směrem dolu. I tady však musíte dbát velký ohled na nosnost. Opět je jeho výhoda v šetření místa a v dekorativnosti daného prvku. Často je možné na tento typ stojanu zavěsit nejen víno, ale i sklenice.

Jak si vyrobit stojan na víno doma

Jelikož existuje tisíce druhů stojanů, nemůžeme obsáhnout určitě všechny, ale vybrali jsme pár zajímavých typů, které jsou extrémně jednoduché na realizaci.

Malý nástěnný stojan

Tento stojan je ideální spíše jako dekorace do vašeho bytu či domu. Kapacita jsou 3 lahve, tudíž jej unese každá nosná zeď. Stačí vám pouze dřevěné prkno v dekoru, který se vám líbí a sedne do zvolené místnosti, 6 háků na zeď a šroubky pro jejich upevnění. Vše naleznete ve vašem nejbližším hobby marketu a vyjde vás to na nižší stovky korun. Na výsledek se můžete podívat na obrázku. Další úpravy jsou již na vás, ale fantazii se meze nekladou.

Stojan s provazovým uchycením

Další jednoduchý stojan, který je možné zpracovat ve formě pultové či nástěnné. Stačí vám jedno prknu, vrtačka, provaz. Z obrázku je zřejmé, že můžete využít buď jeden provaz v celku se zauzlováním na koncích (z druhé strany prkna) nebo můžete každý úchyt udělat zvlášť (časově náročnější varianta). Stačí naměřit potřebné otvory a pohrát si s velikostí ok. Jednoduché, praktické, efektní.

Moderní nástěnný stojan na 4 lahve

Chcete ohromit svou partnerku nebo partnera moderním kusem nábytku? Jak prosté. Opět vám stačí prakticky jedno prkno a pár šroubů na upevnění šikmých příček, lepidlo a nástroj pro vyvrtání děr, do kterých bude možné zapustit láhev vína. Jak jsme již zmínili, pracovat můžete i s jedním prknem, stačí si jej naměřit, zařezat, nalakovat vybranou barvou (ať už jednotně nebo zvlášť).

 

Další články