Znojmo…. Klasické vinařské město, vyhlášené nejen svým vinobraním, které každý rok navštíví desítky tisíc lidí. Pokud vyrazíte do tohoto města nebo regionu, určitě navštivte i místa, která se vešla do našeho žebříčku TOP 10.
Malovaný sklep v Šatově
Jak již název napovídá, tohle bude výlet jako malovaný. Sklep je vyhlouben v pískovcovém svahu nad Šatovem. Je zdoben krásnými malbami lidového umělce. Jedná se vinný sklep a tak byste možná čekali, že v něm naleznete „výrobnu“ vína, opak je ale pravdou. Malovaný sklep byl od svého začátku koncipován jako vinárna. Tedy místo, které slouží k příjemnému posezení. Jedná se o prostor, který je hojně vyhledáván milovníky vína, ale i rodinami s dětmi. Obrazy vytvořil Maxmillian Appeltaeuer, rodák z Šatova. Práci na tomto sklepě zasvětil takřka celý svůj život. Najdete zde plastické obrazy trpaslíků, alpských kopců nebo mořských panen.
Moravský sklípek v Šatově
Chcete ochutnat místní pochutiny, víno a prohlédnout si stovky let starý sklep? Tak to jste na správném místě. Jsme opět v Šatově, místě vinařskými milovníky tak oblíbeném. Místo má však i svou stinnou stránku, je totiž proslulé tím, že se zde poprvé objevil révokaz. Od té doby ale již uplynula spousta vody. Moravský sklípek je jednou z povinných a oblíbených zastávek turistů při Vinařském turistickém programu Znovínu Znojmo. Každou poslední středu v měsíci je možné se zúčastnit pravidelných ochutnávek s výkladem. Pokud se vám termín nehodí, tak nezoufejte, naleznete zde stálou ochutnávku vybraných vzorků vín.
Areál Modrých sklepů v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích
Areál Blaue Keller neboli Modré sklepy je sklepní uličkou v Novém Šaldofru-Sedlešovicích. Naleznete zde přibližně 180 sklepů! Pokud si myslíte, že ulička dostala svůj název dle modrých stavení, tak jste na omylu. Vše je dáno zvláštním pískovcem, který je prostoupen šedo-modrými vrstvami jílu, které na denním světle vypadají jako obloha bez mráčků. Zajímavostí je, že dokonce i plíseň je ve sklepech zbarvená do modra. Pro milovníky architektury je dobré zmínit, že sklepy jsou samonosné a chodby mají gotický nádech. Určitě se ale vydejte hledat vyhlášený Modrý sklep, leží asi 20 m pod zemí, ale pozor, spletí chodeb tvoří labyrint v němž se můžete lehce ztratit. Odměnou však může být to, že jeho součástí je podzemní vinárna a restaurace s venkovním posezením pod pergolou. Ta je stylově obrostlá vinnou révou.
Loucký klášter ve Znojmě
Jedná se o historické centrum veškerého dění ve Znojmě. Klášter se nachází v městské části Louka a byl založen roku 1190 knížetem Konrádem Ottou a jeho matkou Marií. Během 18. století se z kláštera stala opravdová perla klášterní architektury, výsledek přestaveb měl být však mnohem rozsáhlejší. Nejsou známi důvody proč došlo k přerušení prací, ale výsledkem je fakt, že realizovány byly pouhé tři osminy z původního záměru. Velký vliv mohly mít náboženské reformy a zrušení XIV. jezuitského řádu a s ním i znojemské jezuitské koleje. Zajímavostí může být, že od té doby byl komplex využívat všemožnými způsoby. V jednu chvíli sloužil jako továrna na tabák, polní špitál nebo jako vídeňská vojenská Ženijní akademie. Mezi lety 1869 a 1990 sloužil klášter jako kasárna. Or doku 1990 se pro něj hledá nové využití.
Rajská vinice v Karolíniných sadech ve Znojmě
Jedná se o nové vinice, které zde vysázelo vinařství Lahofer. Najít je můžete na historických terasách pod chrámem sv. Mikuláše.
Vinice Šobes
Vinice, která jako by nebyla ani z čech. Při pohledu na ni se přenášíme někam do oblasti Portugalského údolí Douro. Až na to, že se nachází v hlubokém údolí meandrující řeky Dyje. Vinici nalezneme na úbočí skladního ostrohu a dle odborníků patří k nejstarším a nejlepším evropským vinicím. V letních měsících si můžete přímo na vinici ochutnat vzorky z dílny Znovín Znojmo. Jedinečnost vinice tkví v nižší nadmořské výšce, v prosluněném jižním svahu, který je zároveň chráněn ze severovýchodu i severozápadu před větrem. Nemalý vliv má již zmíněná řeka Dyje, která vinici obtéká. Mikroklima se často připodobňuje podmínkám v údolí francouzské Rhony.
Lampelberg
Mezi odborníky Lampelberg rezonuje. Jedná se o jednu z nejmalebnějších viničních tratí. Pěstují se zde především odrůdy Rulandské šedé a bílé, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené nebo Muller Thurgau. To ale není vše, co vám tato oblast nabídne. Uprostřed vinic naleznete hrádek Lampelberg, jež je cílem mnoha turistů a cykloturistů. Hrádek byl původně vybudován jako vyhlídkový altán zámeckým pánem Vilémem hrabě Hompeschem. Od poloviny dubna do začátku června o víkendech a poté do poloviny září denně zde naleznete ochutnávkový stánek od vinařství Lahofer.
Křížový sklep v Příměticích
Jedná se o vinařskou raritu, kterou objevíte v obci Přímětice (dnes již čtvrť Znojma). Nikoho asi nepřekvapí, že půdorys sklepa má tvar kříže, odtud tedy pochází název. Patří k největším sklepům svého druhu na světě. Teplota je po celý rok konstantních 10-12 stupňů, pouze v době kvašení se zvyšuje na 15. Dokonalou regulaci vlhkosti poté poskytuje ušlechtilá plíseň Rhacodium cellarae. Zajímavostí je takzvaný „jezuitský telefon“, jedná se o stav, kdy potichu mluvíte do zdi a váš hlas se po klenbě donese až na opačnou stranu chodby, která je 110 m dlouhá. Pokud sklep chcete navštívit, tak vězte, že od září do ledna je sklep kvůli výrobě vína uzavřen. Otevřený je naopak od ledna do srpna.
Naučná vinice starých odrůd v Šatově
Naučná vinice byla vybudována jako první svého druhu u nás. Seznámit se můžete s révou v podobě, v jaké se pěstovala dříve. Naleznete zde devatenáct starých odrůd vinné révy, kterou zde vysadili vinaři ze Znovínu. Vše je doplněno o informační tabule. Najdete zde velice zajímavé staré odrůdy jako například Prachtraube, Veltlínské červenobílé, Kamenorůžák, Muškát žlutý nebo Veltlínské modré.
Od začátku dubna do konce září můžete ve Staré vinici zavítat do ochutnávkového stánku Znovínu Znojmo. Stará vinice se nachází v Havraníkách. Areál vinných sklepů leží na jižním okraji obce. Kromě ochutnávkového stánku se v obci nachází dvě zajímavá místa. První je místo, kde se roku 1680 stal zázrak. Obyvatelé Popis byly zasaženi morovou nákazou, která se nevyhnul více než polovině z nich. Ve chvíli, kdy se vydali k božím mukám nad vsí, nákaza náhle zmizela. Stejně rychle jako přišla. Od té doby je dané místo považované za posvátné. V místě dnes stojí kaple Panny Marie Bolestné. Druhým zajímavým místem je Havranické vřesoviště, které leží již na území Národního parku Podyjí.