Velkopavlovicko je jednou ze čtyř vinných oblastí s tradicí téměř 750 let. Typická jsou pro oblast Velkých Pavlovic jak červená, tak i bílá vína. Ta červená dominují jihu a jihozápadu. Jmenujme například odrůdy jako Modrý Portugal, Frankovka, André či Svatovavřinecké.
Na severu se daří zejména odrůdám bílého vína; Tramínu, Rulandskému šedému, proslulé Pálavě či Veltlínskému zelenému.
Velké Pavlovice se také mohou pyšnit celkem 700 hektary viničních tratí, což každého milovníka vína jistě potěší. Jmenujme například tratě jako Stará hora, Novosády, Bedříška, Lizniperky, Išperky, Vysoká, Savlejky, Poštory, Kamence, Krefty, Hantály, Čechanzle, Hluboký, Vintrlík, Francle, Za dvorem, Ostrovce nebo Radlice. Tyto tratě navíc patří do I. kategorie, tedy se řadí mezi ty nejlepší.
Jako příklad jistě poslouží stezička Stará Hora, sklepní ulička přímo ve Velkých Pavlovicích. Ulička je to vskutku zajímavá, neboť ji tvoří patnáct netradičních domků, které vypadají, jakoby tančily. Protančit se uličkou můžete až do centra města, kde na Vás čeká stezka s názvem Zastavení v kraji vína a meruněk.
Odrůdy vyšlechtěné ve Velkých Pavlovicích
Velkým Pavlovicím se také velice daří ve šlechtění nových odrůd, ta nejmladší, Agni, je z roku 2001, na konto si tak mohou Pavlovice připsat hned čtyři odrůdy:
- Pálava (1977)
- André (1980)
- Aurelius (1983)
- Agni (2001)
Pálava
Na odrůdu Pálava jsou místní obzvláště pyšní, neboť vznikala ve šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích, založené v roce 1901. V této stanici ostatně vznikaly další zmíněné odrůdy. Co se týče Pálavy, samotné šlechtění bylo započato již v roce 1953. Asi nejznámější a také nejstarší Pálava je křížencem Tramínu a Müller Thurgau. Jedná se o aromatickou odrůdu bílého vína. Ve vůni můžeme nalézt tóny růží, muškátu či vanilky. Vyznačuje se plnou ale přesto jemnou chutí.
Pálava se výborně hodí ke kořeněným jídlům, chipsům, olivám nebo k paštikám.
André
Hrozny André vznikly křížením Frankovky a Svatovavřineckého. Do knihy povolených odrůd byly hrozny zapsány až po dvaceti letech poctivé práce na vinicích. Jméno hrozny dostaly po Christianu Carlu André, francouzském přírodovědci a vydavateli. Ten se významně přičinil v Moravskoslezské společnosti pro zvelebení orby. Mimo jiné to byl právě on, kdo dal podnět pro vědecké zušlechťování vinné révy.
Jedná se o kvalitní červené víno tmavě granátové barvy s vůní i chutí ostružin či borůvek. Dopřejte si nejlepší zážitek vína v kombinaci s grilovanými masy (vynikne především u mas vyuzených a tmavých) či při konzumaci tvrdých či tučných sýrů.
Aurelius
Křížením odrůd Neuburského a Ryzlinku Rýnského vznikla odrůda Aurelius. Křížení bylo započato stejně jako u Pálavy v roce 1953. Do knihy povolených odrůd byla odrůda zapsána v roce 1983. Aurelius dobře přezimuje, proto se také velice rozšířil po celém kraji. Název nese po římském císaři Marcu Aureliu Probu, který se pro pěstování révy ve zdejších krajích přičinil zakázáním pěstování vinné révy za Alpami. Římané tak pravděpodobně vyseli révu právě pod Pálavou. Víno má výraznější kyselinky, chuť je plná, jemně kořenitá. Vůní může připomínat hrušky, meruňku či broskev.
Toto bílé víno se skvěle hodí k drůbeži anebo ke studeným předkrmům. Sladší typy chutnají u dezertů. Pozdní sběr oceníte u rybích pokrmů.
Agni
Hrozny Agni jsou nejmladším velkopavlickým přírůstkem, mezi povolené odrůdy byly zaneseny teprve v roce 2001. Velkopavlický benjamínek je křížencem odrůd Irsay Oliver a André. Jedná se o červené víno s muškátovým aroma a s květinovými tóny. Chuť je plná, s velice jemnou tříslovinou.
Víno si užijete v kombinaci s plísňovými sýry, k dezertům nebo i samostatně.
Jak si užít Velké Pavlovice naplno?
Velké Pavlovice, to není jen město vína! Kromě zmíněných vinných tratí má město Velké Pavlovice hodně co nabídnout.
Kromě rozličných poklon a soch, si mohou milovníci historie přijít na své při prohlídce barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie či tereziánské kontribuční sýpky z konce 18. století.
Zavítat se vyplatí i do vinných sklepů Františka Lotrinského, kde se kromě vynikajícího vína nachází i podzemní labyrint. Dominantou labyrintu je unikátní řezbářské dílo zachycující ženu coby bohyni vína od italského umělce Roberta Merrota. Často se zde konají kulturní akce – výstavy nebo degustace a košty vín. Prostory je možné si pronajmout pro širokou škálu soukromých akcí.
Barokní zámeček má za sebou bohatou historii. Dřívější tvrz v držení žďárských cisterciáků prošla v 18. století pod správu Habsburků, kteří tvrz přestavěli do barokního stylu. Dnes zámeček plní důležitou funkci – je centrem environmentálního vzdělávacího centra Trkmanka. Soustředí se na oblast ekologické osvěty, vzdělání a environmentální poradenství pro rodiny s dětmi, studenty a žáky, zemědělce a vinaře. A to vše s co největším využitím místního přírodního bohatství a nejnovějších technologií.
K environmentálnímu centru patří i zámecký rybník se rybářskou baštou. Rybník je rozdělen na dvě části: šikovným způsobem se zde protíná rybolov s přírodní rezervací fauny a flóry. Díky ochranným aktivitám můžete obdivovat nádherné druhy rostlin a živočichů, od ryb po vodní ptactvo.
Prohlédnout si krajinu můžete z rozhledny Slunečná, nacházející se na trati Nad Zahradami. Na západ, po vaší levé ruce, máte Pavlovice jako na dlani i s monumentálním Mušovským jezerem. Na jihu můžete spatřit i naše hranice s Rakouskem a město Podivín.
Nedaleko od rozhledny narazíte na kapličku sv. Urbana, patrona všech vinařů a bednářů. Byl také vzýván při bouřkách nebo na ochranu vinohradů. Svatý Urban na Moravě prostě chybět nemůže. Navíc má výhled z kapličky přímo meditativní účinky, rozsáhlé vinice Vám rozlijí klid na duši.
Návštěvníci hledající klid trochu stranou vinných stezek jistě nepohrdnou odpočinkem v lesoparku u říčky Trkmanky. Moderní lesopark je určen jak pro malé tak velké, pro děti jsou k dispozici velké písčité plochy s rozličnými prolejzačkami a houpačkami, mohou se také vydovádět ve skateparku na in-linech. V lesoparku si můžete užít jedinečných scenérií – například posezení u krásného jezírka s dřevěným molem, obklopeni listnáči a jehličnany, vybízí k rodinnému pikniku, po kterém můžete vzít kolo a jet prozkoumat novou cyklostezku. Pro pěší výlety máte na výběr z mnoha dobře značených turistických tras.
Další environmentální projekt se nachází za městem, směrem na Němčičky. Jedná se o patnáctihektarové Biocentrum Zahájka. Biocentrum, které vznikalo v letech 2011-2013 je atraktivním mokřadem pro nejrůznější živočichy a rostliny. Bonusem je i ekologická stabilita širšího okolí, zlepšilo se totiž hospodaření s vodou, která nyní neodtéká tak rychle. V biocentru můžete nerušeně pozorovat přírodu okolo sebe, a tak se od přírody mnoho naučit. Břehy postupně obydlují nejrůznější druhy obojživelníků a na mokřady se pravidelně navrací velké množství vodního ptactva a profitují tu zástupci savců.
Jak je vidno, vinná oblast Velkopavlovicko si hrdě zachovává nejen svou vinnou kulturu a tradice, ale myslí též ekologicky, a z toho těží jak krásná a bohatá příroda, tak i široká veřejnost. Velkopavlovicko je rájem pro každého bez rozdílu. Posuďte sami a vydejte se prozkoumat všechno, co oblast nabízí.