Jste milovníky skvělého vína, krásné přírody a folklóru? Vinařská podoblast Slovácko, která se nachází na jihovýchodě České republiky, nabízí vše výše uvedené, pojďme se tedy společně podívat na další zajímavé informace o víně, akcích nebo okolitých památkách.
Slovácko
Slovácká vinařská podoblast se nachází ve vinařské oblasti Morava, tedy v jihovýchodní části České republiky, kde sousedí s Rakouskem a Slovenskem. Název je odvozen od nedalekého Slovenska a jeho podobných zvyků či přízvuku. Oblast tvoří okresy Hodonín, Uherské Hradiště, Břeclav, Zlín a Kromeříž. Zahrnuje celkem 118 malebných vinařských obcí a rozkládá se na 4 469 hektarech. Je největším a nejrozmanitějším ze čtyř moravských subregionů. Je nejrozmanitější právě kvůli výrazně odlišným podmínkám k pěstování vinné révy. Většina obcí na jihu se nachází v údolí řeky Moravy, přičemž nejpříhodnější polohy vinic jsou na svazích potoka Kyjovka.
Slovácko není jen vinařský region, ale také místo plné folkloru, festivalů, tradičních řemesel, tanců, písní, krojů a krásné okolní přírody. Místní obyvatelé jsou velmi dobrosrdeční a rádi vás přivítají ve svých malebných sklípcích, větších i menších vinařstvích.
Výrazné odrůdy
Typickým znakem vína ze Slovácka je jeho výrazný odrůdový charakter. Daří se zde zejména Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému a Rulandskému šedému, Frankovce, Zweitgeltrebe a nové odrůdě vyšlechtěné v Moravské Nové Vsi – Cabernetu Moravia.
Uherské Hradiště
Královské město Uherské Hradiště neboli srdce Slovácka nabízí jedinečné zážitky v duchu vinařských tradic. Každoročně se zde koná folklorní festival, na který do města přijíždí více než šedesát obcí z celého Slovácka. Kromě vystoupení folklorních souborů a pestrého doprovodného programu tady můžete také nakoupit řemeslné výrobky, navštívit atrakce pro děti a hlavně ochutnat řadu skvělých vín. Tyto slavnosti doprovází také dny otevřených dveří do různých památek města. Atmosféra je skutečně nezapomenutelná.
Bzenec
Bzenec je město s dlouhou tradicí výroby a pěstování vína. V průběhu let sloužilo vinařství k obživě obyvatel a stalo se také zdrojem financí pro výstavbu hradu. Sklepům ve Bzenci se říkalo plže. Interiér byl obvykle vyzdoben malbami hradu, vinařským desaterem nebo výroky o víně. Nejstarší sklep pochází pravděpodobně z roku 1124. Ve Bzenci se pěstuje Ryzlink rýnský, kterému se pro jeho vůni, přirovnávanou ke květům tisícileté lípy v zámeckém parku, říká Bzenecká lípa. Mezi další odrůdy, kterým se zde daří, patří například Rulandské bílé, Veltlínské červené rané, Frankovka nebo Svatovavřinecké. Víno můžete ochutnat například ve vinařství Bunža nebo v Zámeckém vinařství.
Kyjov
Víno je v obci běžným nápojem od nepaměti. Používalo se k liturgickým účelům a dokonce i jako lék. Sloužilo občanům k obživě (v domech se čepovalo víno), bylo součástí společenského života a je užitečné dodnes. Ve sklepě U Petra se pravidelně konají ochutnávky vín a víno si zde můžete také zakoupit. Od roku 2006 je zde zřízena vinařská expozice, která nabízí autentický zážitek z historie vinařství na Kyjovsku a taky charakteristiku pěstovaných odrůd. V oblasti můžete navštívit také slavnosti spojené s vínem: jarní otevírání sklepů, Josefské slavnosti vína, letní slavnosti, Slovácký rok a Martinské hody.
Moravská Nová Ves
Rozlohou vinic a počtem registrovaných vinařů je druhou největší obcí na Podluží. Již jsme se zmínili, že zde byla vyšlechtěna odrůda Cabernet Moravia. V obci se dodnes nachází sklep nejslavnějšího vinaře a otce této odrůdy – Lubomíra Glose. Své vinařské znalosti uzavřel slovy: „Vinařství je především pokora, pozorování přírody a předávání zkušeností z generace na generaci.“ V současné době je stále možné ochutnat víno ve vinařství Glosovi, ale také ve vinařství Jan Rajsý.
Blatnice pod Svatým Antoníkem
Osada byla založena v polovině 11. století. Již o dvě století později, byla významným vinařským centrem a víno se vyváželo až do Prahy. Po krutých letech, která přišla, chvíli trvalo, než se se vrátili k tradici. V současné době je místní vinařský průmysl v plném rozkvětu, a to jak kvůli velkým firmám, tak ze strany malých výrobců. Různé množstevní odrůdy ustoupily do pozadí a došlo ke zlepšení kvality sortimentu. V současné době jsou základními odrůdami Müller- Thurgau, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský a Svatovavřinecké. Kromě těchto odrůd, stojí místní vinice a sklepy za zrodem elitní značky bílého značkového vína jménem Blatnický Roháč. Blatnice na první pohled zaujme mimořádné krásnými lidovými stavbami, jich barevností a ornamentálnosti. Víno můžete ochutnat ve Vinařství Vyskočil nebo v Rodinném vinařství Cíchovy.
Představili jsme vám několik významných vinařských center ze Slovácka. Pokud se tam vydáte, ať už za vínem nebo kulturními zážitky, neměli byste vynechat méně prozkoumané obce Mutěnice, Mařatice, Strážnici, Čejč, Dubňany, Archlebov, Žarošice nebo krásné okolní památky.
Areál vinohradnické staveb Strážnice
Vzhledem k tomu, že vinařství je důležitým prvkem kultury jihovýchodní Moravy, byla do prostor Muzea vesnice jihovýchodní Moravy zařazena samostatná část, která zobrazuje vinohradnické stavby. V jednotlivých objektech jsou představeny různé typy lisoven a sklepů z obcí Veletina, Vrbice, Prušánky a Blatnice. Kromě toho, že ukazují vývoj pěstování vinné révy, se snaží návštěvníkům přiblížit autentickou atmosféru vinic a vinařských oblastí. Pokud již jste v tomto muzeu, nezapomeňte si prohlédnout i další objekty zaměřené na moravské Kopanice, Luhačovický zálesí, vodohospodářské stavby, luční hospodářství a stavby z Horňácka.
Prušánky a vinné sklepy v Nechorách
Asi 15 kilometrů západně od Hodonína leží mezi kopci Nechory a Jochy obec Prušánky. Pěstují se zde především bílé aromatické odrůdy hroznů, které se následně zpracovávají ve vinných sklepech v Nechorách, jež nesou jméno podle známé pověsti. Vesnice měla strážného ducha jménem Ochechula, a když lidé procházeli kolem, kladli mu otázky: „Jsi nemocný?“ a on odpověděl: „Nejsem nemocný (Ne chorý), jsem jen opilý“. Aby se v minulosti zabránilo „pohanským bohoslužbám ve sklepích“, postavili přímo v Prušánkách kostel. V oblasti se nachází více než 450 sklepů, z nichž některé mají malebně vymalované vchody. Byly postaveny již koncem 18. století. Uvnitř se nacházely lisovny, které byly postupem času také přeměněny na „izébky“, sloužící především ke společenským akcím a odpočinku. Obcí vede také cyklostezka, která je pro návštěvníky velmi dobře dostupná. Během roku se zde konají různé akce – otevřené sklepy, výstavy vín v krojích, svatojánská noc, májové zpívání a mnoho dalších.
V tomto malovaném kraji, jak se mu říká, se nachází také mnoho archeologických, náboženských, kulturních nebo technických památek. Místa jsou zajímavá jak pro cyklisty, tak pro pěší turisty. Co můžete ještě v oblasti navštívit?
- Lednicko-valtický areál, zapsaný na seznamu UNESCO
- Státní zámek Milovice
- Národní kulturní památka Mikulčice
- Archeologická lokalita Pohansko u Břeclavi
- Baťův kanál, přístaviště v Hodoníně
- Cyklostezky v lužních lesích, podél řeky Moravy
- Lužní les na soutoku Moravy a Dyje
- Chráněná krajinná oblast Pálava
- Vodní nádrž Nové Mlýny
- Zoologická zahrada Hodonín
- Písečná jezera v Moravské Nové Vsi