Vinařské akce plánované na léto 2021

Vinařské akce plánované na léto 2021

Pandemie koronaviru značně omezila kulturu. Dotkla se i akcí spojených s vínem. Přesto se zdá být letošní léto nadějné pro všechny milovníky tohoto nápoje. Které akce už jsou potvrzené a měly by proběhnout?

Vinum et cetera

Tradiční broumovská akce by měla proběhnout už 5. června 2021. Pravidelně se koná první sobotu v červnu a ani letošní rok by neměl být výjimkou.

Jedná se o veřejnou ochutnávku, nabízená vína pocházejí z kolekce Salonu vín ČR. Vybírány jsou jednotlivé vzorky hlavním sommelierem Salonu vín ČR Markem Babiszem. Vzorků je celkem 50 a celá akce je koncipovaná zároveň i tak, aby se návštěvníci mohli o víně i něco dozvědět.

Ochutnávka moravských a českých vín je zároveň zahájením turistické sezóny na Broumovsku. Doprovázena je rovněž bohatým kulturním programem, mimo jiné i živou hudbou.

Dějištěm Vinum et cetera je nádvoří kláštera v Broumově. Zájemci proto mohou zavítat i na prohlídku kláštera, případně využít útulné posezení v místním Café Dientzenhofer. Nudit se tak nebudou ani děti, protože s nimi můžete vyrazit na zákusek nebo si dát k pití i něco jiného než víno.

K Šidlenám za vinařem!

Areál vinných sklepů Šidleny se nachází pod kopcem Náklo ve vzdálenosti asi 1,5 km od vesnice Milotice. V současnosti čítá už 250 sklepů.

Pro krásnou atmosféru vinařské kolonie se sem pravidelně sjíždějí návštěvníci z celé republiky. Akce K Šidlenám za vinařem! je tak naplánována i na letošní rok. Proběhnout by měla od 5. června. 2021. Konec je stanoven na 18. října. 2021. Zakončení proběhne formou tradičního Burčákového pochodu.

Během sezóny tak vždy bude otevřen nejméně jeden sklep patřící vybranému malovinaři. Právě tam budou moci návštěvníci vždy v době od pátku do neděle zavítat. Čeká na vás tak prohlídka sklípku a samozřejmě i možnost posezení a degustace. Víno, které vám zachutná, si na místě budete moci rovněž zakoupit.

Po předchozí domluvě lze navíc zorganizovat návštěvu sklepů i mimo stanovené termíny. V sobotu po svátku sv. Martina se pak ještě navíc koná i akce s názvem Martinské Šidleny, což je ochutnávka prvních vín z úrody daného roku.

Degustace a otevírání kvevri

Akce s poněkud exoticky znějícím názvem Degustace a otevírání kvevri dokazuje, že nejen Morava je kraj vínu zaslíbený. Konat se totiž bude 5. a 6. června v Kutné Hoře.

Zdejší vinné sklepy v klášteře sv. Voršily by se měly opět otevřít široké veřejnosti. A co je ono tajemné „kvevri“ vzpomenuté v názvu celé události? Jedná se o hliněné nádoby velkých rozměrů, které se používaly na výrobu vína tzv. kachetinskou metodou.

Jde o nádobu, která původně pochází z Gruzie, kde má velmi dlouhou historii. Používat se začala už v 6. tisíciletí před naším letopočtem. Její objem může činit až úctyhodných 8 tisíc litrů. Kutnohorské kvevri jsou vůbec první v ČR.

Návštěvníci tak mají v Kutné Hoře jedinečnou příležitost se zúčastnit otvírání v Česku zcela unikátních kvevri a zhlédnout i lisování rmutu. Uplynulé ročníky nabídly taktéž odbornou přednášku o vínech.

Hradecký pohár vína

Důkazem, že víno je oblíbeným nápojem skutečně napříč celou republikou, je také Hradecký pohár vína. Letošní termín tradiční akce byl navržen na 10. a 11. června 2021, kdy se bude konat už 15. ročník této události.
Jedná se o soutěž, při které zkušení degustátoři hodnotí kvalitu předložených vín. Akce je nicméně přístupná široké veřejnosti a zatím by se tak měla konat i během letošního roku. Profesionální komise bude svá hodnocení udílet v hotelu Černigov.

Ve městě navíc proběhne pochůzková degustace, která vyznavačům vína dá možnost vyzkoušet soutěžní vzorky. Na akci navíc budou přítomní nejen vinaři a degustátoři, ale i sommelieři. Laická veřejnost proto dostává možnost se o své mínění podělit s odborníky.

Již dnes je stanoveno, že proběhne v prostorách Velkého náměstí. Bohatý program doplní taktéž možnosti občerstvení a živá hudební vystoupení.

Na víno do Šardic

Místem, kam se sjíždějí davy vinařů, jsou i Šardice. Vinařská obec se nachází v okrese Hodonín. Tradice vinařství zde sahá už do 13. století, kdy je písemně doložena existence viničních tratí. Dnes obcí prochází Mutěnická vinařská stezka.

Událost nazvaná Na víno do Šardic by měla proběhnout i v letošním roce, a to konkrétně v termínu od 11. června do 12. září. 2021.

Letos by se mělo účastnit osm vinařů. Jde o otevírání sklepů, které probíhá právě v průběhu hlavní sezóny, kdy je mezi návštěvníky nejvýraznější zájem. Jednotliví vinaři otevírají svoje sklepy v příslušném stanoveném termínu. Ty zatím upřesněny nebyly.

Ochutnávka je dále možná za příslušný paušální poplatek 100 Kč. V něm je započítána degustace 5 vzorků. Za poplatek 20 Kč je možné dále ochutnat každý další vzorek. Na místě jsou rovněž vína k zakoupení.

Otevřené sklepy Věstonice jaro 2021

Sezónu oficiálně zahájí také v obci Věstonice. Jde tedy přesněji o obě moravské obce, Dolní Věstonice i Horní Věstonice.

Letošní otvírání sklepů je v plánu na 15. a 16. června. Otevírat k degustaci se bude celkem 15 sklepů. Jednotlivá vinařství se zaměřují na vína z Pálavy. Pro hosty jde o ochutnávku vín, pro samotné vinaře pak o možnost srovnat produkci napříč ročníkem.

Každý vinař nabídne nejméně 5 vzorků vín, nabídka je tak skutečně velmi pestrá. Minulé ročníky přinesly především nabídku rodinných vinařství s dlouholetou místní tradicí. Sklepy se otvírají v sobotu a ještě v neděli bude možné si vybraná vína zakoupit také s sebou.

Akce by se skutečně v plánovaném termínu měla uskutečnit. Její součástí bude doprovodný program, v této chvíli však zatím není jistá jeho přesná podoba.

Slunovrat na Fuzgruntech

Slavnosti slunovratu na Fuzgruntech jsou další z vinařských akcí jižní Moravy. Konat se budou podle aktuálního plánu 21. června 2021.

Akce se koná na vinařském dvoře Fuzgrunty. Základem vinařské filosofie tohoto vinařství je produkce vín v menších šaržích. Díky malosériové výrobě je možné každému vínu věnovat individuální péči.
Typický je pro místní produkty převážně ovocný charakter. Při zpracování je kladen důraz na moderní a současně šetrné metody.

Vinařství kromě vlastní produkce vín dává návštěvníkům možnost rovněž ochutnat místní vyhlášené sýry, škvarkovou pomazánku a další tradiční lahůdky. Příjemný dojem podkresluje také rodinná atmosféra. Možné je též si domluvit řízenou degustaci.

Součástí plánované akce bude kromě ochutnávky vín taktéž opékání špekáčků a večer zároveň doprovodný program v podobě cimbálové hudby.

Tour de vinohrad

Tour de vinohrad v Mikulčicích je akcí, která osloví nejen milovníky vína, ale také ty, kteří jsou rádi v pohybu.

Jde totiž o poznávací cyklistický výlet. Ten vás provede vinicemi a sklepními uličkami Mikulčic, které jsou celkem čtyři – U Cihelny, U Myslivecké chaty, Na Dědině a Těšické búdy. Současně je spojen s řízenou degustací vín, sirupů, moštů a specialit z vína či hroznů v rodinné firmě Bartoník.

Akce se odehraje 8. července 2021. Dozvíte se díky ní víc o historii vína na Podluží a současně budete mít možnost prozkoumat dosud neznámé viniční tratě. Návštěvníky bude provádět certifikovaný průvodce.

Vinařská obec Mikulčice se nachází na Hodonínsku a jde o obec se silnou vinařskou tradicí. Ostatně samotná obec za sebou má už dlouhou historii, která sahá až do 2. až 3. století našeho letopočtu. Jedná se taktéž o jedno z nejvýznamnějších sídel Velké Moravy.

Další články