Bílá vína jsou velmi oblíbená konzumenty, hodí se k lehkým pokrmům, jako těstoviny, saláty, ale i ke grilovaným masům nebo sladkým dezertům. Víno Hibernal je odrůdou vína, která vás zaujme lehce kořenitou chutí s ovocnými tóny. Odrůdy, ze kterých bylo vyšlechtěno, mají bohatou historii. Snoubí se v nich charakter vína typicky francouzského a kvalita vín pocházejících z údolí Rýna.
Historie vína Hibernal
Vinná odrůda Hibernal je jednou z moderních odrůd vína. Byla vytvořena křížením odrůdy Seibel 7053 (Chancellor) a Ryzlinku rýnského. Víno vyšlechtil doktor Helmut Becker v roce 1944 v německém šlechtitelském ústavu v oblasti Rheinigau, která je proslulá svými vinicemi a vinařskými slavnostmi.
Francouzská odrůda Seibel 7053 (Chancellor) byla vyšlechtěna v polovině 19. století Albertem Seibelem, který stojí za vyšlechtění několika dalších známých odrůd. V rodné Francii však zákony zakazovaly šlechtitelům vysazovat tyto odrůdy v komerčním množství, proto se časem uchytila spíše ve Spojených státech. Dnes se pěstuje převážně v Michiganu, Ilinois a Nebrasce. K této odrůdě se jako pokrmy hodí nejvíce jídla tradiční provensálské kuchyně. Odrůda je velmi odolná proti mrazu a padlí, avšak často ji napadají choroby jako je plíseň šedá nebo plíseň révová.
Ryzlink rýnský je tradiční odrůda německého vína, která byla pěstována na německých vinicích už v dobách středověku. Pochází z vinic kolem řeky Rýn. V dnešní době je to celosvětově velmi ceněná odrůda vína a často se používá ke křížení nových odrůd. Ryzlink rýnský je vhodný ke skladování také jako archivní víno nebo jako vína přívlastková. U nás se hojně pěstuje a používá ke šlechtění vín na Jižní Moravě v oblastech v oblastech Znojemska a Bzenecka.
Jak je zjevné víno Hibernal má ušlechtilý a kvalitní původ. Bylo zapsáno do Státní odrůdové knihy České republiky v roce 2004. V dnešní době je na vzestupu a pěstuje se na čím dál větších oblastech, převážně na Mělnicku.
Pěstování
Hrozny vína Seibel 7053 (Chancellor) jsou sytě červené barvy a Ryzlink rýnský je víno bílé. Hrozny odrůdy Hibernal proto mají narůžovělé i žlutozelené plody. Hrozen je menší velikosti a hustý nebo středně hustý. Díky dědictví po Ryzlinku rýnském je odrůda odolná proti mrazům. Je schopná přežít i tuhé zimy, avšak mohou ji zahubit nečekané jarní mrazíky, kdy už nastává rašení a mladé lístky vinné révy mohou být ohroženy chladem.
Sklízí se na začátku října a pro její pěstování je vhodnější svažitá půda s plným sluncem po celý rok. Nesnáší přílišné sucho, proto je dobré ji umisťovat na půdách, které mají dostatek vlhkosti. Půda by měla být lehká s příměsí písku. Réva je odolná proti padlí, naproti tomu však může být napadena plísněmi. Proto je potřeba ji pravidelně ošetřovat protiplísňovými postřiky.
Charakteristika
Barva vína Hibernal je zelenožlutá až zlatavá, chuť je plná, intenzivní s nádechem ovocných tónu a koření. Mladší ročníky mají vyšší obsah kyselin, ve starších odleželých vínech se chutě harmonizují.
Ve vůni vína najdete tóny ananasu, angreštu, broskve, bezinek, grapefruitu, černého rybízu, pomeranče, kiwi, jablka, hrušky, citrusů i koření. V některých vínech je možné ucítit i tóny květin jako jsou lipové květy nebo i med.
Víno Hibernal je vhodné k archivaci. Vyrábějí se také přívlastková vína. Je vhodné i pro metodu výroby vína sur lie. Ta probíhá tak, že se víno hned nestáčí poté, co ustane kvasný proces, ale nechává se ležet na kalech.
Zbytkové kvasinky dodávají vínu zajímavé chutě, které ve stáčeném a čištěném víně nenajdete.
Víno se hodí skvěle k rybám, mořským plodům nebo předkrmům a chuťovkám. Doplňuje také různé druhy sýrů a zeleninové saláty. Sladší výběry si skvěle rozumí s dezerty. Můžete si sestavit skvělé tříchodové menu. Začnete středomořskou bruschettou, poté následuje losos po provensálsku a nakonec jako sladká tečka makronka.
Bruschetta s rajčaty
Ingredience:
- 2 větší rajčata nebo vaničku cherry rajčátek
- 4 lístky bazalky
- sůl
- pepř
- 1 stroužek česneku
- olivový olej
- tymián nebo oregano podle chuti
- parmezán
- bageta
Postup:
- Rajčata nakrájejte na malé kostičky, přidejte koření, na drobno nakrájený česnek a sůl, promíchejte s trochou parmazánu a nechte v lednici hodinku odležet.
- Bagetu nakrájejte na plátky a zlehka je opečte na grilu, pánvi nebo v toustovači.
- Rajčatovou směs naneste na opečené teplé bagety, zakápněte olivovým olejem a na vrch položte lístek bazalky.
Losos po provensálsku s rozmarýnovými bramborami
Ingredience:
- 2 plátky lososa
- provensálské koření
- olivový olej
- mořská sůl
- citron
- cherry rajčata
- chřest
- brambory
- rozmarýn
Postup:
- Nejprve si připravte brambory, jejichž upečení trvá déle než upečení ryby. Nakrájejte je na měsíčky a dejte na plech nebo do pekáče. Posolte a posypejte snítkami rozmarýnu, může být sušený i čerstvý. Brambory upečte v troubě na 250 °C.
- Plátky lososa posypte mořskou solí a provensálským kořením, pokapejte citronem a olivovým olejem. Poté je umístěte do zapékací mísy a obsypejte očištěným chřestem a cherry rajčátky.
- Lososa můžete přidat do trouby k bramborám, pokud se vám vejdou dvě zapékací mísy vedle sebe. Ryba je velmi rychle upečena.
- Makronku si můžete také upéct nebo ji zakoupit v cukrárně. Vyrábějí se v mnoha barvách s různými příchutěmi.
Produkce
Víno Hibernal získává čím dál víc na oblibě. Jeho název vznikl ze slova hibernovat, což je spojeno s jeho velkou odolností proti mrazu. Stejně jako některá zvířata v zimě utlumí své živočišné funkce a odolají tak mrazu, i víno Hibernal chlad nepřekvapí. Pouze v jarních měsících mohou být chladem ohroženy mladé rostlinky, kterým raší nové lístky.
V Čechách i na Jižní Moravě se stále zvětšují akry půdy, na kterých je víno pěstováno. Díky své odolnosti nejen vůči mrazu, ale také proti houbovým chorobám se řadí do odrůd vín, které se nazývají PIWI.
Víno Hibernal se díky své odolnosti vůči chorobám a mrazu hodí také na výrobu biovína. Ta nesmí být ošetřována různými chemickými postřiky, proto jsou více vyhledávána na výrobu biovín odrůdy, na které se chemické postřiky nemusí aplikovat vůbec. Víno Hibernal mezi těmito odrůdami jednoznačně vede a proto je vysazováno na čím dál větších plochách.
Svaz vinařů České republiky pořádá pravidelně od roku 2014 Hibernal fórum ve městě Šardice. Zde jsou představovány a degustovány nové odrůdy vín.
Víno Hibernal se také hodí jako mateřská rostlina pro křížení nových odrůd. Vznikly z něj odrůdy Breidecker, Cabernet Cantor, Villard Nouir a Chambourcin. Ke křížení se používá v Česku, Německu i ve Francii.
Jeho světová produkce je největší převážně ve Spojených státech, kde se pěstuje na velkých plochách ve státě New York, Severní Karolíně a Nové Anglii. Používá se zde také k výrobě růžových vín. Ve Francii, která je zčásti jeho domovinou, je pěstován taktéž, zároveň i v Německu, Kanadě a Švýcarsku.
Jak si vychutnat víno Hibernal
Víno Hibernal se podává ve sklenici na víno tulipánového tvaru. Tak se nejlépe rozvinou aromatické látky a vy si je můžete vychutnat naplno. Víno má vyšší cukernatost, proto by mělo být vychlazeno na teplotu 8-12 °C. Konzumovat byste jej měli nejdéle 15 minut po otevření lahve. U červených vín je lepší počkat, než se plně rozvine jejich aroma, avšak Hibernal je sladší a ovocnější víno, proto stačí krátká doba.
Nalijte víno do sklenice do jedné třetiny a kroužením rozviňte aromatické látky. Nejprve si přičichněte a nosem nasávejte vůně ovoce a poté zlehka upijte. Víno převalujte na jazyku a vychutnávejte si plně jeho chuť. Můžete přikusovat sýry nebo si připravit skvělé menu.