Vinobraní v Praze 2020

Vinobraní v Praze 2020

Vinobraní bývá každoročně důležitou událostí skoro v každém kraji v České republice, především je zaměřeno na jižní Moravu, kde je vinic podstatně nejvíce v České republice. Zde se také konají veliká vinobraní, neboť vinařství je zde skoro na každém rohu, není tedy ani překvapením, že jednotlivé vzorky vín jsou dováženy i na ostatní vinobraní v ČR. Tyto akci přináší nejen skvělé jídlo a muziku, ale také veliký zájem o ubytování a navštívení místního okolí. V Praze je celé vinobraní rozděleno na mnoho lokalit a tedy i termínů, kdy se jednotlivé akce konají. Akcí je mnoho, proto není divu, že se některé akce bohužel navzájem překrývají, jako návštěvník si tedy musíte stanovit priority toho, co vlastně chcete navštívit.

Jaké akce čekají Prahu během roku 2020

Svatováclavské vinobraní

Jednou z často navštěvovaných akcí v Praze bývá právě vinobraní ve Svatováclavské vinic a Ville Richter. Termín konání akce se pohybuje okolo svátku svatého Václava, letos však nevychází přesně, neboť by se akce musela konat v pondělí, akce se tedy můžete zúčastnit 26. září. Akce má již několikaletou tradici, koná se zde již 13. ročník, přičemž se jedná o jediné vinobraní, které je konáno pouze jediný den, zatímco ostatní akce jsou na celý víkend. Celá akce bude doprovázena nejen výbornými druhy vín a burčáku, bez kterého by to nešlo, ale také muzikou a jídlem. Úvod celého vinobraní začíná bohoslužbou, která se koná ve Frantikánském klášteře, posléze se všichni přesunou na slavnostní odemykání „hory“. Akce je taktéž doprovázena historickými kostýmy.

Vinobraní svaté Kláry

Jestliže si chcete užít vinobraní v příjemném prostředí a v blízkosti přátel, určitě si nenechte ujít vinobraní na vinici svaté Kláry, která se nachází v Botanické zahradě v Troji. Strávit zde můžete dva krásné dny plné zábavy a to v době od 19. – 20. září, v pořadí se jedná již o 16. ročník této akce. Nezbytnou součástí také musí být i občerstvení, bez kterého by se akce nemohla konat, stejně tak i možnost ochutnávky bílé nebo červené varianty burčáku. Aby tato akce přilákala mnoho návštěvníků, můžete na vlastní oči prozkoumat, jak se vlastně víno vyrábí, jaké jsou běžné postupy a jednotlivé kroky dané vinice. Příležitost je zpoplatněna, proto je zajímavá pouze pro některé návštěvníky. Vychutnat si také můžete výhled na jednotlivá místa Prahy, neboť vinice se nachází na vyvýšeném prostranství. Jestliže budete potřebovat zabavit i své děti, můžete je vzít do zoologické zahrady, která je hned vedle místa konání akce.

Vinobraní na Pražském hradě

Další víkendová akce vás čeká na samotném Pražském hradě, kde si akci mohou užít nejen dospělé osoby, které mají možnost ochutnat veliké množství vín z různých koutů republiky, ale radost zde naleznou i celé rodiny, které si mohou vychutnat akční soutěže nebo se podívat na ukázku historického šermu. Návštěvníci jistě ocení, že samotný vstup na vinobraní je zdarma, což láká veliké množství návštěvníků, poplatek budete platit pouze při vstupu na degustaci. Tato akce se koná od 12. – 13. září a jedná se již o 15. ročník.

Karlštejnské vinobraní

Mezi nejnavštěvovanější vinobraní v celé Praze patří akce na Karlštejně, i když se nejedná přesně o část Prahy, nikoho by nenapadlo vinobraní vypustit z celkových akcí. Nenechte si tedy ujít akci konající se od 26. – 27. září. Na vinobraní se rozhodně nebudete nudit, program je totiž zajištěn po celou dobu konání akce, k vidění budou různé známé osobnosti z historie jako například český král Karel IV., ale také jeho choť císařovna Eliška a jejich dvůr.

Dozvíte se mnoho nejen mnoho z historie, můžete také navštívit lekci historických tanců nebo šermu, zároveň si také nenechte ujít ochutnávku různých chuťovek a vystoupením rytířů a kouzelníků. Vrcholem programu každoročně bývá průvod krále s císařovnou a královskou družinou. Bývá také tradicí, že se návštěvníci na vinobraní mohou dostat vlakem, který bude tažen parní lokomotivou, což má zajistí další nezapomenutelný zážitek, nemusíte tak řešit dopravu a plnohodnotně si vychutnáte celé královské vinobraní. Letos bude pořádán již 24. ročník akce, což je mnoho zkušeností pro kvalitní zábavu. Během soboty se můžete zdržet až do 21:00 hodin, v neděli je potom program o trošku kratší tedy do 18:00 hodin. Ke vstupu si připravte 200 Kč na oba dny / osobu, jestliže chcete přijet pouze v neděli, máte vstup poloviční, děti do 15 let jsou zdarma. I rodiče mohou akci navštívit zcela zdarma, pokud nechají možnost pro fantazii a vinobraní se zúčastní v nějakém kostýmu.

Vinohradské vinobraní

Vinohrady bývají pro některé jedince lokalitou, kam moc nevyráží, důvod je prostý, jedná se o dražší cenovou lokalitu, to však neznamená, že si zde nemůžete dopřát příjemné chvíle od 11. – 12. září, kdy se zde bude konat již 24. ročník Vinohradského vinobraní. Čeká vás ochutnávka vín z mnoha vinařství, které se nachází v Čechách i na Moravě, jedná se převážně o menší vinařství, porovnat však můžete kvalitní práci českých a zahraničních vinařů. Pro děti budou k dostání různé druhy moštů nebo jiných nealkoholických nápojů. Občerstvení je zajištěno jak sytou stravou, tak i různými druhy sýrů případně jiných chuťovek. Vstup na celou akci je zdarma.

Vinobraní Grébovka

Všichni nadšenci, kteří pravidelně navštěvovali vinobraní právě na Grébovce, si letos budou muset najít jinou lokalitu, neboť v současné době stále není vypsán žádný termín, který by potvrdil, že se akce bude konat. Toto vinobraní bylo v minulosti vždy oblíbené, protože svým návštěvníkům nabízelo přes 80 druhů různých vín, ať už se jednalo o samotnou chuť nebo barvu vína.

Co je vinobraní a jaké má kořeny

Pojem vinobraní bývá velice uznávané a oblíbené, jistě se každý už nějaké akce zúčastnil, ať už úmyslně nebo jen náhodou. Jedná se o pravidelné akce, které se konají v období podzimu v menších i větších městech, převážně však na jižní Moravě. Samotné vinobraní je vždy považováno za ukončení vinařské sezóny. Jestliže jste tedy milovníci vína, jistě si nic neplánujte na září, kdy jsou akce pořádány. Akce jsou také konány kvůli prodejnosti jednotlivých vín, vinaři se zde snaží prezentovat svoji nejlepší práci, která jim během léta zabrala mnoho času. Užít si také můžete ochutnávky burčáků, kterým je Česká republika doslova proslavená, zatímco ve světě není burčák vůbec proslavený. Akce jsou velice přátelské, můžete zde potkat nejen mnoho svých známých, ale také poznat mnoho nových lidí, souběžně si také můžete užít různá folklórová vystoupení skupin, tanec, ale také se můžete seznámit s kroji jednotlivých oblastí.

Víno je proslavené v různých kulturách po celém světě, zároveň je také symbolem náboženství. S vinobraním se váže také mnoho pojmů, které jsou pro laiky zcela cizí. Pokud jste někdy slyšeli pojem „zarážení hory“, což je období, kdy se hora zamkne před sklizní, aby na vinici nikdo cizí nemohl vstoupit a hrozny ukrást. Aby bylo vše dodrženo, vznikají tzv. hotaři, kteří jsou považováni za hlídače vinohradu. S procesem také úzce souvisí „odemykání hory“, kdy je čas sklízet úrodu, čímž právě začíná vinobraní.

Jestliže se chystáte navštívit nějaké vinobraní, kromě Prahy si také nenechte ujít vinobraní v Mikulově, Znojmě nebo třeba i v Mělníku. Všechna vinobraní se neobejdou od zakoupení některého z vín, proto si doma nezapomeňte finance.

Další články