Vrbovecké sklípky o víkendech

Vrbovecké sklípky o víkendech

Vrbovecké sklípky o víkendech jsou další vinařskou akcí určenou pro všechny milovníky tohoto nápoje Co vás během ní čeká a kam se vlastně vypravit?

Co je akce  Vrbovecké sklípky o víkendech

Jedná se o další vinařskou akci, která je určena všem milovníkům vína. Ti se budou moci za svými oblíbenými vinaři podívat rovnou do sklípku.

Symbolem celé akce se pak stalo žluté kolo. Vzešlo z dávného zvyku. Původně jste totiž docela spolehlivě při návštěvě Moravy mohli poznat, že vinař je doma, a tedy vstup do sklípku je možný, podle kola opřeného u dveří.
Kolo tak symbolicky dostalo obecní barvy a stalo se přímým symbolem sklepa otevřeného pro veřejnost. Mottem celé akce se navíc stalo heslo: „Hledej žluté kolo, najdeš otevřený sklep.“

Kdy se konají Vrbovecké sklípky o víkendech

Otevřeno budou sklípky mít vždy o víkendu od května do září. Otevírací doba je naplánována v pátek mezi 16:00 a 21:00 hodin, v sobotu již od 11:00 do 21:00 hodin a v neděli vždy v rozmezí 11:00 až 18:00 hodin.

Podrobný harmonogram pro rok 2022 v této chvíli zatím znám není. Cech vinařů Vrbovec, který ji pořádá, pravidelně zveřejňuje informace na svých webových stránkách. Novinky proto hledejte jednoznačně tam.

Kde se pořádají Vrbovecké sklípky o víkendech

Akce se bude konat v obci Vrbovec, která se nachází v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji.

Další vinařské akce ve Vrbovci

Vrbovec samozřejmě nepořádá pouze jedinou událost Vrbovecké sklípky o víkendech, ale i celou řadu jiných akcí. Částečně sice vinařskou tradici ovlivnila a utlumila v letech minulých pandemie koronaviru, nicméně zatím se zdá, že ročníku 2022 opatření nebrání a jednotlivé události se tak budou moci v původním rozsahu vrátit.

Vrbovecké vinobraní

Na podzim se sem tak jednoznačně můžete zajet podívat na Vrbovecké vinobraní. Jde o obnovenou tradici, která se sem vrátila teprve před šesti lety. Její součástí je kvalitní burčák, ochutnávka mladých i starších vín, občerstvení, hudba a zábava.

Otevřené sklepy Vrbovec

K oblíbeným s vínem spojeným událostem pro návštěvníky ze širokého okolí patří i Otevřené sklepy Vrbovec. Kromě ochutnávky vín si tradičně můžete vychutnat i hudební doprovod a dozvědět se něco o historii sklepní uličky.

O obci Vrbovec

Historie obce Vrbovec sahá dle dostupných pramenů až do 12. století. Založena byla mezi vrbami, proto název Vrbovec nosí dodnes.

Tato obec náleží do Znojemské vinařské podoblasti a jedná se o největší vinařskou obec této podoblasti a devátou největší vinařskou obec České republiky.

Právě vinné sklípky patří k jejím nejvýraznějším pokladům. Nejznámější sklepní lokalitu, která zároveň utváří svérázný kolorit vinařské krajiny, tvoří řada 260 sklepů kolem silnice. Areál se rozkládá západně od obce pod viniční tratí Nad sklepy.

Vesnici obklopuje plných 330 ha vinic. Ty byly založeny už před více než 300 lety. Pěstují se zde především bílé odrůdy révy vinné, nejrozšířenější jsou Rulandské bílé, Veltlínské zelené a Müller-Thurgau.

Co dělat ve Vrbovci mimo vinařských akcí

Pokud se ve Vrbovci zrovna ve vámi vybraném termínu žádná akce nekoná, rozhodně nevěšte hlavu. Co podniknout je tady totiž i mimo rámec vinařství.

Naučná stezka Hroznové kozy

Naučná stezka má na délku celkem 5 km. Na trase je rozmístěno celkem 6 informačních tabulí. Postupně dorazíte k malému vinohradnickému altánu sloužícímu také jako rozhledna, ke starému kládovému lisu, k Poctě sv. Urbanu. U každé z jednotlivých zastávek zároveň bylo vybudováno malé posezení.

Cykloturistika

Celá oblast jižní Moravy je doslova jako stvořená k „oprášení“ kola a turisté se zájem o cyklistiku sem tak míří ve velkém. A ani Vrbovec společně se svým nejbližším okolím není v tomto směru výjimkou. V okolí můžete využít desítky kilometrů tras a užít si tak překrásnou moravskou krajinu.

Kostel Stětí svatého Jana Křtitele

Obec samozřejmě nepostrádá ani kulturní památky. Pokud vás baví historie, určitě se můžete jít podívat právě na kostel Stětí svatého Jana Křtitele. Původně zde stával kostel románský, avšak datum jeho výstavby známo není. Po vyhoření získal barokní podobu, kterou datujeme až do 18. století.

Proč Hroznová koza?

S motivem Hroznové kozy nebo kozla se zde setkáte na více místech. Ač by se mohlo zdát, že atypické pojmenování vcelku běžného českého domácího zvířete vzešlo z bujné fantazie vinaře, který to poněkud přehnal s ochutnáváním svých produktů, je celý příběh zajímavější.

Souvisí totiž s nářečným označením Weinbagoass a Weinbabock, které pochází z němčiny. Právě německé obyvatelstvo se v této lokalitě věnovalo vinařské tradici. Protože ale muselo Moravu po druhé světové válce opustit, rozhodli se místní pro založení Spolku přátel Hroznové kozy a oživování dávných tradic.

Motiv kozy pak souvisí s řeckým bohem vína Dionýsem, který na sebe brával právě tuto podobu. Hroznová koza je tak i symbolicky jakýmsi bůžkem a patronem ochraňujícím víno a vinohrady, ale i samotné vinaře.

Legenda o Hroznové koze

Zároveň se však jedná o rozvernou postavu, která s oblibou moravské chasníky a děvčata všelijak pokoušela.

A od těch dob se traduje i historka, kterak koza potrápila jistého mladíka. Ten se již brzy měl oženit s dívkou z Vrbovce. Hroznová koza se však proměnila v mladé a pěkné děvče. Mládenec si ho nemohl nevšimnout.

Smích a žertování s cizí dívkou však neušel mladíkově snoubence. Říká se, že dívka se rozhodla se svou sokyní vypořádat rázně a vláčela ji prý po vinici za vlasy. Hroznová koza má od těch časů na čele prý lysinu a mládenec, který si svou milou nakonec přece vzal, snad ponaučení, že s děvčaty si není radno zahrávat.

Ač se místní obávali toho, že se Hroznová koza mladému páru za eskapádu pomstí, prý se tak nestalo. Snad tedy skutečně jen chtěla mladého muže podrobit jisté zkoušce jeho věrnosti.

Další články