Znojemská podoblast – místo jako stvořené pro pěstování vína

Znojemská podoblast – místo jako stvořené pro pěstování vína

Znojemská vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské Moravy spolu s mikulovskou, slováckou a velkopavlovickou. Leží v dešťovém stínu Českomoravské vrchoviny a poskytuje ideální klimatické podmínky pro pěstování vinné révy. V blízkosti Znojma se táhnou viniční polohy se štěrkovým podložím překrytým místně spraší, případně i jílem. Pro Znojemsko je typická produkce bílých aromatických vín jako jsou Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Sauvignon, Ryzlink rýnský, Pálava, Rulandské bílé, šedé a modré. Vinařskou tradici Znojma potvrzují i dlouhé chodby vinných sklípků.

Historie pěstování vinné révy na Znojemsku

Ve 4. století přinesly vinnou révu na Moravu římské legie, ale pěstování se uchytilo až v období Velkomoravské říše. Rozvoji vinařství tehdy pomáhaly klášterní komunity, na Znojemsku to byli premonstráti sídlící v Louckém klášteře. Koncem 13. století byl ve Znojmě založen vinařský cech. Až do 16. století se znojemskému vínu dařilo a dodávalo se na královský dvůr. Po třicetileté válce na dlouho upadlo, avšak v 19. století došlo k rozvoji a vysokou úroveň si zachovalo dodnes.

Znojmo a VOC

Označení vín VOC (vína originální certifikace) existuje souběžně s tzv. germánským systémem dělení vín na jakostní, jakostní s přívlastkem atd. Zatímco germánský systém hodnotí kvalitu především z cukernatosti hroznů, apelační (románský) systém hodnotí půdní složení regiónů vinic, které dodává odrůdám jedinečnost. Vína označená VOC jsou z typických odrůd daného regionu, hrozny pochází z pečlivě vybraných poloh (viničních tratí) a hodnocení provádí sami vinaři, členové příslušného sdružení VOC. První VOC v České republice vzniklo v roce 2009 právě na Znojemsku. Zakladateli VOC Znojmo byli Jiří Hort a Jaroslav Chaloupecký.  Do systému VOC jsou zařazeny pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Členové VOC jsou Dobrá Vinice vinařství s.r.o., Vinařství Ing. Josef Dobrovolný, Vinařství Piálek & Jäger s.r.o., THAYA vinařství, spol. s r.o., VÍNO VANĚK s.r.o., Vinařství LAHOFER, a.s., Vinařství Líbal, s.r.o., Vinařství ŠPALEK, Vinařství WALDBERG s.r.o., Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o., VINO HORT s.r.o, Zemědělské družstvo Hodonice – Tasovické vinařství, ZNOVÍN ZNOJMO, a.s., Vinařství Sádek, s.r.o., Vinice-Hnanice, s.r.o., Vinařství HANZEL, s.r.o., Arte Vini spol. s.r.o., Vinařství Josef Kořínek, AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, s.r.o., Vinařství SIMENON, Vinařství Modrý sklep (k roku 2021).

Vinařská stezka

Vinařská stezka se skládá až z pětapadesáti vinařských obcí. Severní část stezky začíná v Moravském Krumlově, nejvýznamnější vinařskou obcí severní stezky jsou Olbramovice. V Prosiměřicích se trasa stezky rozdvojuje, východní větev směřuje přes Práče, Lechovice, Božice a Hrušovany do Hrabětic a napojuje se na Moravskou vinnou stezku. Jihozápadní větev vede do Znojma. Jižně od Znojma pokračuje přes nejvýznamnější vinařské kolonie – Kraví horu, Sedlešovice, Konice, Popice, Hnanice a Šatov. Na několik zastávek této stezky se nyní podíváme detailněji.

Kraví hora

Nachází se mezi Znojmem, Sedlešovicemi a Konicemi. Na svazích Kraví hory najdeme jedny z nejkvalitnějších a nejstarších vinohradů ve znojemské podoblasti. Pěstují se zde odrůdy Sauvignonu, Ryzlinku rýnského, Tramína, Veltlínského zeleného, Muškátu moravského, Rulandského modrého a Frankovky.

Sedlešovice – Nový Šaldorf

Pod touto obcí vedou dvě sklepní uličky, ta větší Modré sklepy je v Novém Šaldorfu, ta druhá přímo v Sedlešovicích. Areál Modrých sklepů zabírá plochu devíti hektarů a „modré“ se sklepy nazývají kvůli podloží, které je tvořeno pískovcem a skrz něj prostupuje vrstva modrošedého jílu.

Konice

Konice leží na pomezí Národního parku. Spolek přátel Hroznové kozy pořádá v Konicích „Zavírání hory s Hroznovou kozou“. Vinaři se sejdou u kostela, kde proběhne modlitba a svěcení kytic z třezalky, pelyňku a pupavy. Loňské kytice jsou spáleny a na hotařské tyče jsou navázány nové, ty mají chránit dozrávající hrozny před bouřemi a krupobitím. Hotaři složí hotařskou přísahu a pronesou modlitbu vinařů ke sv. Urbanovi. Vztyčením kytic je zakázán vstup do vinic, aby mohla „Hroznová koza“ dokončit svou práci bez rušení. Mladé kozičky v tomto období ze svých vemen plní bobule hroznů sladkým hroznovým mlékem. Kozel s malými kozlíky se stará zase o zjemnění slupek bobulí. Nad tím vším dohlíží Hroznová koza.

Hnanice

Vinařství bylo založeno v roce 2001 a v současnosti se v Hnanicích hospodaří na více než 150 hektarech na vinařské trase Knížecí vrch, Fládnická, U Chlupa a U Kapličky. Kromě vinařství s nynější produkcí 400 tisíc lahví ročně zde má sídlo i pivovar s vlastním pivem Wolfgang.

Šatov

Kousek od rakouských hranic v obci Šatov naleznete Moravský sklípek, kde si po domluvě můžete prohlédnout vína uložená v privátních boxech. Za Moravským sklípkem se na naučné vinici seznámíte s odrůdami, které kdysi rostly v českých a moravských vinicích. Za návštěvu rozhodně stojí i Malovaný sklep, jehož stěny jsou vyzdobeny plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera.

Šobes

Vinice ležící v srdci Národního parku Podyjí, v meandru řeky Dyje je odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. Vinice v nižší nadmořské výšce na prosluněném jižním svahu, chráněném ze severozápadu i severovýchodu proti větrům, má ideální polohu pro pěstování vinné révy. Daří se zde Rulandskému bílému, Ryzlinku rýnskému, ale i Pálavě či Sauvignonu. Šobes má i historický význam, archeologové tady objevili základy osídlení již z doby bronzové, tedy staré přes 5 000 let.

Další turistické zajímavosti

V Příměticích se nachází jeden z nejstarších sklepů v republice – Křížový sklep, vybudovaný jezuity v 18. století.V Lechovicích můžete navštívit Zámecký sklep, jeden z největších v regionu s vyřezávanými sudy. Lechovice jsou proslulé odrůdami Sauvignonu, Pálavy a Tramínu.Vrbovec láká na sklepní uličku s nízkými domky se sedlovými střechami, lemovanými pálenými cihlami. Touto největší vinařskou obcí znojemské podoblasti vede naučná stezka Hroznové kozy, na jejímž konci dorazíte ke starému kládovému lisu, k Poctě sv. Urbanu.

Znojemské vinařské akce

Znojemské historické vinobraní

Největší oslavou vína je každoroční Znojemské vinobraní, které poprvé proběhlo v roce 1966. Jeho zakladatelem je František Koukal, který skloubil historii královského města Znojma s vinařskou tradicí.Ústřední postavou vinobraní se stal Jan Lucemburský, jenž město navštívil roku 1327 po státnickém jednání ve Vratislavi.

Festival vína VOC ZnojmoPrvní ročník se uskutečnil v roce 2009 a dnes se jedná o další zavedenou akci navazující na tradici znojemského spojování kultury s vínem. V rámci festivalu se představují VOC vína a ochutnávka je doprovázena kulturním programem.

Burčákfest

V areálu Louckého kláštera se koná burčákový festival Burčákfest. Během kulturního programu můžete ochutnávat burčák i vína z nabídky Znovínu Znojmo. Součástí je také tradiční šlapání hroznů bosýma nohama.

Vinobus

Pokud chcete poznat znojemské vinice trochu netradičně, vyzkoušejte okružní jízdu Vinobusem. S průvodcem navštívíte 14 zastávek, na osmi stanovištích ochutnáte VOC vína a můžete se projít sklepními uličkami.

Na Znojemsku se opravdu nudit nebudete, kromě ochutnávání různých odrůd se dozvíte spoustu zajímavostí z historie pěstování vinné révy, projdete se po sklepních uličkách a třeba svůj výlet zakončíte na nějakém festivalu na počest tohoto lahodného nápoje, vína.

Další články