Znojemské vinobraní 2022

Znojemské vinobraní 2022

Znojemské historické vinobraní je tradiční moravskou akcí. Ročník 2021 byl bohužel poznamenán, podobně jako mnoho jiných akcí, pandemií koronaviru. Uskutečnit by se tak měl až roční letošní. Co nás čeká?

Kdy a kde se bude Znojemské historické vinobraní konat

Znojemské historické vinobraní je tradiční podzimní akcí, která do historického centra města i blízkého okolí láká návštěvníky z celé republiky.

Nadcházející ročník vinobraní to skutečně neměl lehké. Akce se nejprve z původního termínu 11. – 13. 9. 2020, přesouvala na pozdější datum 10. – 12. 9. 2021. Ani v roce 2021 však pandemická opatření konání nepřála. Nový oficiální termín konání akce proto byl ustanoven na 9. – 11. 9. 2022.

Zájemci, kteří si tak již zakoupili vstupenky na původně plánované datum, si je nemusejí měnit, všechny zůstávají v platnosti.
Pokud si naopak přejete již zakoupenou vstupenku vrátit, můžete tak učinit prostřednictvím sítě Tickestream. Vrácení je možné buď elektronicky, případně na pobočce, kde jste si permanentku zakoupili, a to do 30. září 2021.

Čím je vinobraní specifické

Od roku 2015 je celá akce třídenní. Znojemské vinobraní je momentálně největší akcí svého druhu v České republice. Slavnost má historický ráz a již dlouholetou tradici.

Kořeny této události sahají až do roku 1966. Jeho autorem a zakladatelem byl František Koukal. Právě tento muž byl tím, kdo zvládl propojit historickou tradici, romantické kulisy královského města Znojmo a zároveň vinařskou tradici.

Upomínat má celá akce na návštěvu českého krále Jana Lucemburského. Ten do Znojma se svou družinou zavítal v roce 1327. Tehdejšímu králi se zdařilo státnické jednání ve Vratislavi a vydal se jej proto do Znojma náležitě oslavit.

A občané Znojma vítali krále se vší pompou. Nachystali mu bohatý program a právě ten se stal odkazem, jenž se na Moravě udržuje dodnes včetně například tradičního předávání práv do rukou konšelů. Hlavní atrakcí novodobého vinobraní je stále průvod krále Jana Lucemburského s chotí a dvořany.

Jak vypadalo vinobraní v uplynulých ročnících

Za historicky nejúspěšnější ročník můžeme označit ten, který se odehrál hned v roce 1967. Vinobraní v tomto roce přilákalo na 110 000 návštěvníků.

V roce 1974 se však kvůli komunistickému režimu muselo Znojmo s oblíbenou tradicí rozloučit. Znovu obnovit se pak vinobraní podařilo až v 90. letech.

Vzhledem k tomu, že ani v novodobé historii zájem neopadl a každým rokem zaznamenávají organizátoři hojnou návštěvnost 80 000 až 90 000 lidí, bylo nasnadě, že pandemická opatření uplynulých měsíců konání tradiční akce v původním rozsahu nepovolí a Znojmo tak o svou tradici dočasně přišlo podruhé.

Jako náhradu tak alespoň uspořádalo akci nazvanou Vinařské t(r)ipy, což byl víkend plný vinařských akcí a otevřených sklepů. Konal se v září a šlo o omezenou alternativu původně plánované akce, která vzhledem k rozsahu a výraznějšímu rozptýlení návštěvníků tehdy platným protikoronavirovým opatřením vyhovět mohla.

Naposledy se tak Znojmo stalo dějištěm tohoto jedinečného svátku nejen vína v plnohodnotné podobě v roce 2019. Většina návštěvníků se v posledním uskutečněném ročníku sešla především před rotundou sv. Kateřiny, kde se odehrával hlavní kulturní program. Z interpretů populární hudby v jeho rámci vystoupily kapely Olympic, Jelen a Mirai. Došlo i dechovou hudbu Mistříňáků nebo cimbálovou muziku Antonína Stehlíka či Fast Food Orchestra.

Pandemie nepřeje příliš ani milovníkům gastronomie, opatření omezují konzumaci alkoholických nápojů na veřejnosti i běžnou konzumaci potravin. A to je jednoznačně škoda, protože návštěva Středověké krčmy patří rovněž k tradičním pilířům programu.

Co se chystá v roce 2022

Organizátoři mají s nadcházejícím ročníkem velkolepé plány, jimiž pochopitelně všem, kteří se na vinobraní těšili už v uplynulých dvou letech, chtějí vynahradit absenci.

Historický program

Chybět nemůže v první řadě již vzpomentu průvod městem. Odehraje se v pátek večer za doprovodu pochodní a zakončení bude skutečně velkolepé, na hlavní scéně se můžete těšit na ohňovou show. Během sobotního odpoledne čeká na diváky dobový ceremoniál.

Jako královský pár, který je tradičním středobodem programu, se představí Miroslav Hrabě a Šárka Charvátová.

Spatřit budete moci rytířské turnaje na koních za účasti divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci, dále dobová tržiště, pouliční divadla, šermířské souboje. Středověké ležení, řemeslné dílny, zbraně a zbroj divákům představí historický spolek Kirri a Komedianti na káře.

Představí se i kejklíř Jonáš a žonglérská dílna, chybět nemůže žonglérské vystoupení nebo střelba z luků a dobývání hradeb malými pážaty.

Zajímavou historickou rekonstrukcí je tzv. ulička chudiny, která vám ukáže, jak to ve středověku vypadalo na okraji společnosti. V centru města se pak bude pohybovat bubenická družina, konšelé a bůh vína Bakchus. Jde o členy souboru Tambora Bohemica.

Víno a gastronomie

Dění ve Znojmě je v neposlední řadě samozřejmě spojeno především s vínem. Těšit se proto mohou všichni ti, kdo se vypraví do Znojma na slavnostní otvírání mázhauzů a šenků. A samozřejmě se budou vína ve velké míře ochutnávat, a to včetně tradičního burčáku. Připraveny jsou také prohlídky jednotlivých sklepů.

Připravena je ochutnávka vín vinařství Lahofer, Hanzel, Waldberg a mnoha dalších. Pokud byste potřebovali tip, co konkrétně vyzkoušet, tak na Znojemsku se k typickým odrůdám řadí Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský. Nejvíce vinařů tradičně bývá pohromadě především na Vinném trhu, lákají organizátoři dále.

Sortiment doplní také občerstvení a rožnění selete. Zájemci budou moci ochutnat především vybrané místní speciality.

Kulturní program

Nebude chybět ani bohatý kulturní program, který se odehraje na hned 13 scénách v historickém jádru města.

Například v rámci vinobraní v Louckém klášteře zahraje živá hudba v podobě kapely Jerry Band. V kostele sv. Mikuláše na Mikulášském náměstí se mohou zájemci rovněž těšit na vystoupení Znojemského komorního orchestru a vokální skupiny MINIMA. Chybět nebude ani mnoho dalších interpretů.

Co se týče zastoupení žánru populární hudby, v roce 2021 byl plánován příjezd kapely Chinaski. Do Znojma měl dorazit také Janek Ledecký, Lucie Bílá, Mikolas Josef i Richard Müller nebo James Harries. V programu právě konaného ročníku 2022 tato jména zatím nejsou. Organizační změny nelze vzhledem k současné situaci stále vyloučit.

Kromě dospělých návštěvníků se organizátoři důkladně připravili také na nejmenší hosty. Program zaměřený na děti proběhne v hradebním příkopu.

Kudy na vinobraní

Kyvadlovou dopravu zajišťují pouze některé vinařské obce, jak informují organizátoři, a to vždy ze Znojma a zpět. Posílení linek do všech vinařských obcí zajistilo IDS JMK tak, aby byla zajištěna skutečně pohodlná doprava všech návštěvníků.

  • Vrbovec – každou hodinu zdarma Retro BarBus, posílená autobusová linka 819
  • Chvalovice – posílená autobusová linka 819
  • Nový Šaldorf, Konice, Popice – posílená autobusová linka 818
  • Havraníky, Hnanice, Šatov – posílená autobusová linka 818
  • Dobšice – autobusová linka 803
  • Vinařství LAHOFER – autobusová linka 801, poté pěšky
  • Božice – autobusová linka 822 nebo vlak S8
  • Jaroslavice – autobusová linka 820
  • Horní Dunajovice – autobusová linka 811

A samozřejmě je možné se na místě rovnou ubytovat, téměř každá vinařská obec nabízí tuto možnost, a to převážně v penzionech.Booking.comBooking.com

Další články