Znojemsko – Víno a turistika

Znojemsko – Víno a turistika

Znojemská podoblast

Rádi chodíte na výlety a milujete víno? Moravská podoblast Znojemsko vám jistě umožní obojí propojit a uspokojit vaše tužby. Znojemsko se nachází ve stínu Českomoravské vrchoviny, která je tvořena hornatými výběžky, na kterých vznikly kamenité půdy, které jsou vhodnou půdou pro Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Na Jihu, v Dolních Kounicích, je rozšířené pěstování modrých odrůd vína, a to především Frankovky.Konkrétně město Znojmo je a vždy bylo vinařským centrem. Spletité dlouhé chodby zachovaných vinných sklípků pod samotným městem tomu dozajista dodávají ještě hlubší atmosféru.

 Vinařská stezka

pětapadesát vinařských obcí tvoří znojemskou vinařskou stezku pro turisty. Z velké části této oblasti dominují aromatická bílá vína, na které si na své přijde skutečně každý. Pohodlné cesty mezi poli a vinicemi v severní část stezky začínají v Pavlově. Romantici ocení klikaté části v blízkosti meandrů řeky Dyje a milovníci náročnějších terénů si jistě vychutnají Národní Park Podyjí a lesní partie této stezky severně do Znojma. Milovníkům vína a tajuplných sklepních labyrintů doporučuji zavítat do obcí jižně od Znojma. Vinařské kolonie Kraví hora, Sedlešovice, Konice, Popice, Hnanice a Šatov si z většiny zachovaly nejautentičtější podobu prvotních hospodářských staveb. Vína zde rozhodně patří k těm nejlepším, které vinorodá jižní Morava může nabídnout. My se nyní podíváme na některé z nich.

Kraví hora

Kraví horu, která se nachází mezi Znojmem, Sedlešovicemi a Konicemi, považuje většina vinařských odborníků za vůbec nejlepší vinařství v této oblasti. Sklepní ulička se skrývá na severovýchodu obce. Další nalezneme směrem k Popicím a jiné jsou též k vidění v areálu obytných domů. Od Kraví hory, směrem na Jih, vedou podzemní vinné sklepy přes Konice, Popice a Hnanice. K těmto místům vede trasa vhodná pro turisty, pěší či cyklisty.Na Kraví hoře je písčito-hlinitá až jílovitá půda. Hrozny, které se zde pěstují poskytují vína, která jsou extraktivní a dozrávají do lahvové zralosti dva až tři roky. Protože vesnice sousedí s Národním Parkem Podyjí, jsou veškeré práce ohleduplné k životnímu prostředí. Kraví hora je domovem kvalitních odrůd Sauvignonu, Ryzlinku rýnského, Tramínu, Veltlínského zeleného, Muškátu moravského, Rulandského modrého a Frankovky.

Sedlešovice – Nový Šaldorf

Sedlešovice, jedna z nejvýznamnějších vinařských obcí na Znojemsku i na celé Moravě. Dvě sklepní uličky vedou pod touto obcí, ta větší Modré sklepy je v Novém Šaldorfu, a menší přímo v Sedlešovicích. Areál Modrých sklepů je jedním z nejrozlehlejších v této oblasti. Více než 180 staveb zabírá plochu devíti hektarů a tvoří tak sklepní náměstí disponující délkou 800 metrů. Proč “Modré“ sklepy? Materiál podloží, v němž jsou prostory vyhloubeny, je tvořen pískovcem, skrze který prostupuje vrstva modrošedého jílu, který poskytuje namodralé zdobení interiéru. V Novém Šaldorfu se rovněž rozléhají lisovny. Velmi významný je starobylý kládový lis z 18. století, který je též propojen se sklepními prostory. Ale zpět k vínu a vinařské kultuře. Kvalitní odrůdy vína zde vyrábí z hroznů, které dozrály ve vinicích na Kraví hoře, která, jak již bylo zmíněno, je tím nejvhodnějším a nejcennějším místem na Moravě právě pro zrání vína.Místní sklípky můžete rezervovat pro různé akce a ochutnávky. Z nabídky vám jistě budou nabídnuta pouze ta nejkvalitnější typická vína jako Sauvignon, Ryzlink rýnský, Tramín, Veltlínské zelené, Muškát moravský, Rulandské modré a Frankovka.

Konice

Konice jsou považovány za nejmalebnější místo ve Znojemské oblasti a zároveň je to jedno z nejvyhlášenějších míst. Leží na pomezí Národního parku Podyjí, tudíž jsou i klíčovým vstupním místem do tohoto parku. Čeká zde na vás zastávka u Vinařské stodoly Konice, kde se nejen dobře najíte a dočerpáte síly, ale také rozplynete nad sklenkou výtečného voňavého vína. Znamenitý je zde Sauvignon, Ryzlink rýnský a nezapomeňme ani na Veltlínské zelené. A nakonec jedna zajímavost, tradice dávného strážce vinohradu, kterou do dnes mnozí uctívají a dodržují. Spolek přátel Hroznové kozy pořádá v Konicích „Zavírání hory s Hroznovou kozou“. Tradice probíhá tak, že se u kostela sejdou vinaři a proběhne modlitba a svěcení kytic z třezalky, pelyňku a pupavy. Loňské kytice jsou spálené a na hotařské tyče navázány kytice nové, ty mají chránit dozrávající hrozny před bouřemi a krupobitím. Hotaři složí hotařskou přísahu a pronesou modlitbu vinařů ke sv. Urbanovi. Vztyčením hotařských kytic je zakázán vstup do vinic, aby mohla „Hroznová koza“ dokončit svou práci, aniž by byla rušena. Mladé kozičky pak v tomto období budou ze svých vemen plnit bobule hroznů sladkým hroznovým mlékem. Na druhé straně kozel s malými kozlíky masítuje slupky bobulí tak, až zjemní a budou tenké a křehké. Nad tím vším dohlíží „Hroznová koza“ a podle toho bude udělovat dobrým vinařům chválu, těm špatným naopak pak hambu.

Popice

Vydáte-li se dále na Jih, zastavíte se ve Znojemské části zvané Popice, které mají svou viniční trať Pod lesem. Sklepní ulička se nachází v jižní části a většina jejích staveb, jako jsou přízemní lisovny a mohutné vinařské stodoly, pochází z druhé poloviny 19. století a dodnes si zachovaly svou původní tvář. V místní hospůdce “U Kloudů“ si můžete udělat příjemnou zastávku. Hostinský vás vřele přivítá a usadí, poté vám donese to nejlepší z vína a piva. Kromě čepovaného piva Hostan a Drak, co je pro nás nyní podstatnější, máte na výběr z bílého suchého a růžového sladkého vína. Nejvíce zastoupenou odrůdou je Müller-Thurgau a Rulandské bílé následované Veltlínským zeleným.

Hnanice

Vinařství zde bylo založeno roku 2001. O dva roky později bylo vybudováno 103 hektarů nových vinic a v současnosti zde hospodaří již na 150 hektarech ve vinařské trase Knížecí vrch, Fládnická, U Chlupa a U kapličky. Naleznete zde pouze proslulé odrůdy vína jako Sauvignon, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Tramín červený, Pálava, Rulandské modré a Zweigeltrebe.

Když přijíždíte do Hnanic, držte se po hlavní silnici až k tamnímu pivovaru, u něj zahnete vpravo a o kousek dál se tyčí Vinařství Trávníček & Kořínek, srdce vinařství v Hnanicích, kde se vám nabízí skvělý zážitek z degustace Veltínského zeleného, Chardonnay Apri, Tramínu červeného a dalších vybraných vín.

Šatov

O kousek dál, v sousedící obci Šatov, další vinařské oblasti, se nachází Moravský sklípek, který se skládá z několika částí. Návštěvníky nejvyhledávanější vinárna má kapacitu 60 míst, s venkovní terasou nabízející dalších 70 míst. Naproti se tyčí původní vinařská stodola, která je přístupná v letním období s kapacitou kolem 100 míst. Je to skvělé místo na posezení s přáteli a vychutnání si výtečného vína, společně s jeho historií. Labyrint sklepů v podzemí disponuje dalšími prostory, kde můžete vnímat atmosféru vinařské kultury.

Dalším skvělým místem pro posezení nad skleničkou výtečného vína je například Vinařství Laurent anebo Malovaný sklep, který vás jistě zaujme veselými malbami po stěnách vinného sklípku. Nabídka vín je dodávána firmou Znovín Znojmo a.s., takže si zde můžete vychutnat jakoukoliv odrůdu vína, která vás jen napadne, od typického Veltínského zeleného, Sauvignonu, Tramínu, až po řadu dalších mnoha vín.

 

Šobes je jedna z nejstarších a nejznámějších viničních tratí v České republice. Nachází se v lokalitě Devět mlýnů uprostřed Národního parku Podyjí, v katastru vinařské obce Podmolí ve znojemské vinařské podoblasti.

Další články