Krajem vína – Hudba na kole. Namažte řetězy a vydejte se druhou červnovou sobotu na Pálavu.

Krajem vína – Hudba na kole. Namažte řetězy a vydejte se druhou červnovou sobotu na Pálavu.

Máte rádi cykloturistiku, hudbu, dobré jídlo a pití? Pokud jste si čtyřikrát odpověděli ano, nesmí vás minout projekt Hudba na kole, který je součástí mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae. V rámci českého programu si ale přijdou na své nejen milovníci klasické hudby, ale také bigbítu, lidové hudby či jazzu.

Akce oficiálně trvá od desíti do sedmnácti hodin, přičemž celá trasa má 13 plánovaných zastávek, nicméně každý si může délku upravit podle svých možností. Vstup je zdarma a akce je vhodná pro všechny věkové kategorie. Záleží také jen na vás, na kterém místě svou sobotní cestu za hudbou započnete, na všech stanovištích je totiž připraven hudební program po celý den. Oficiálně ale trasa vede z Valtic, a tak i toto povídání o projektu začneme právě tam. Ještě předtím si ale pojďme stručně představit, kdo za projektem Hudba na kole stojí.

Concentus Moraviae

Projekt Hudba na kole je na Moravě již sedmým rokem uskutečňován v rámci mezinárodního festivalu Concentus Moraviae. Ten se pořádá na územ České republiky už od roku 1996 a jelikož se na pořádání koncertů a hudebních programů podílí čeští tvůrci s rakouskými kolegy, jedná se o festival mezinárodní. Právě Concentus Moraviae má na kontě nesčetné množství koncertů, které se na Moravě a v Dolním Rakousku pořádají. Ačkoliv uskupení vzniklo pro podporu klasické hudby, prostor dostávají interpreti prezentující různé hudební žánry. Oficiální patronkou festivalu Concentus Moraviae je pěvkyně Magdalena Kožená.

Začínáme ve Valticích

V deset hodin dopoledne zde oficiálně na náměstí celá akce začíná. Ke slavnostnímu zahájení, a po dobu celého dne, zde bude hrát Sebranka jazz orchestra. Z náměstí se pak můžete přesunout do vinařské stodoly, kde si k dobrému občerstvení můžete poslechnout další jazzový soubor Four in Blue. Poslední Valtickou zastávkou je pak známý lovecký zámeček, kde na vás bude čekat soubor lesních rohů Za rohem.

Pokud ale budete na místě dřív, můžete navštívit například valtický zámek, projít se po kolonádě, nebo navštívit muzeum železné opony.

Hudební přehlídka v Lednici

V této malebné obci nás čeká nejvíce zastávek. Pokud jedete z Valtic, jako první se zastavíte nejspíš u sloupořadí Tři Grácie, kde už bude čekat polka-punkový Šoulet a folková písničkářka Šárka Niklíčková, což je po jazzových Valticích určitě zajímavé změna. Dále vede trasa k lichtenštejnskému statku Nový dvůr, kde bude možné občerstvit se specialitami. K odpočinku budou hrát bubeníci Wild Sticks. Další Lednickou zastávkou je pak kolonáda, kde se v místním amfiteátru představí bigbítová kapela Sanitka. Další část trasy je vskutku romantická, přes anglický park totiž dojedete k Janovu hradu, kde bude se středověkými rytmy udávat atmosféru Weytora. Pak už nám v Lednici zbývá poslední zastávka, no a kde jinde by měla být, než ve vinařství Annovino. To je zkrátka Perfect time (k poslechu zahraje stejnojmenná swingová kapela) na to, okoštovat jedno deci.

Ani v Lednici se ale nemusíte bát na chvíli opustit trasu a užít si všechny její krásy. Návštěvníkům zůstává otevřen lednický zámek se všemi svými okruhy, zavítat můžete také k minaretu, případně si můžete prohlédnou výcvik dravých ptáků u zámku.

Pohostí vás i Hlohovec

Z Lednice se můžete vydat po trase až do Hlohovce, kde už na vás budou u farmy Nesyt čekat Dudáci Tryhuci s jejich lidovým vystoupením. Pokud počasí vyjde, a my věříme, že se tak stane, u farmy je možné zvlažit kotníky v místním rybníku. Ačkoliv je Hlohovec malá obec, přesto má co nabídnout. Projít se můžete třeba po Hraničním zámku, ten je specifický tím, že jedna půlka zámku patří Hlohovci a druhá Lednici.

Vzhůru do Sedlece

Podél rybníka pokračuje trasa Hudba na kole dál na devátou plánovanou zastávku. V Sedleci je jen jedna zastávka, počítejte ale, že se zde zdržíte dlouho. V areálu vinařství Sedlecká vína bude totiž ke koštu hrát cimbálová muzika Klaret, no a to se člověk hned rozsedí. Na tomto místě si ale můžete pořádný odpočinek dopřát, neboť vás čeká cesta na poslední tři zastávky celé trasy.

Finiš v Mikulově

O krásách Mikulova se mluví i v sousedním Rakousku, toto městečko má prostě něco do sebe. A jak se říká, to nejlepší vždy na konec. V Mikulově jsou naplánovány tři stanoviště. To první je letohrádek Portz Insel, kde sídlí vinařství Cibulka. Pan Cibulka s rodinou pro všechny návštěvníky jistě připraví co nejlepší občerstvení po ujeté trase na kolech. Zaposlouchat se zde můžete do Partisax, jejichž hlavní hudební nástroj vyplývá z názvu kapely. Z letohrádku pak vede trasa ke Galerii Konvent. Jedná se o kavárnu, která je ale svým umístěním velice specifická. Sídlí v samém srdci historické části města a vznikla v prostorách kapucínského kláštera. Je tak velice unikátní pro svůj design. Domníváme se, že právě v těchto prostorách se bude skvěle vyjímat šansonový zpěv kapely Sváteční Heda. Poslední zastávkou je pak jedna z nejvýznamnějších pamětihodností města, a to Horní synagoga. Zde se Vám představí žáci místní základní školy umění.

V Mikulově rozhodně doporučujeme uložit na malou chvíli kolo někam do ústraní a projít si město jen tak, zvláště pak jeho historické centrum. Zavítat můžete například do místního zámku či do Dietrichsteinské hrobky. Za zvláštní pozornost pak stojí celá židovská čtvrť.

Pokud Vám po absolvování cyklotrasy zbylo ještě trochu sil, vyražte na Svatý kopeček. Můžete si prohlédnout kapličku na kopci, ještě více vás ale uchvátí výhled nejen na Mikulov, ale na celou Pálavu.

Další články