Tour de vinohrad 2022 (Mikulčice)

Tour de vinohrad 2022 (Mikulčice)

Pokud patříte k milovníkům dobrého vína, vinných sklepů a jejich atmosféry, historie vinohradnictví a vinařství či jízdy na kole, rozhodně byste měli v létě navštívit obec Mikulčice. Akce Tour de vinohrad 2022 totiž vše uvedené spojuje do jednoho zážitku. První termín na vás čeká na konci června 2022, ale je jich více v průběhu celého léta. Dostane se tak na všechny zájemce.

Pro koho je akce určena?

Akce je určena široké veřejnosti, zúčastnit se tedy může kdokoli. Rozhodně nemusíte být zdatným cyklistou, jde o poznávací cyklistický výlet v poklidném tempu. Účast je tudíž vhodná pro každého, kdo si chce prohlédnout vinice a sklepní uličky Mikulčic a dozvědět se tak víc o místním vinohradnictví a vinařství. Díky návštěvě místního vinařsko-vinohradnického muzea se také budete moci dozvědět více o historii vinařství na Podluží.
Na své si přijdou i milovníci dobrého vína – akce bude zakončena degustací špičkových vín v rodinné firmě Bartoník.

Kde se akce koná?

Obec Mikulčice leží v Jihomoravském kraji, v regionu Podluží téměř na hranicích se Slovenskem. Dobře se sem dostanete z Hodonína, který najdete pouze o 8 km dále.
Program začíná v mikulčickém Turistickém informačním centru. Najdete ho na adrese Mikulčice 236 přímo naproti kostelu Nanebevzetí Panny Marie.

Kdy?

První termín konání akce je čtvrtek 30. června 2022. Poté jsou další termíny vždy každý čtvrtek až do 1. září. Sraz v Turistickém informačním centru je vždy v 18:00 hod.

Termíny:

  • 30.6.
  • 7.7.
  • 14.7.
  • 21.7.
  • 28.7.
  • 4.8.
  • 11.8.
  • 18.8.
  • 25.8.
  • 1.9.

Program akce

18:00 hod. – sraz v TIC Mikulčice.
Výklad o vinohradnických oblastech ČR a jejich roli s ohledem na světové vinohradnictví.
Návštěva lidového muzea – výstava místních krojů, dobového vybavení typického obydlí na Podluží.
Prohlídka moderního vinařství spojená s degustací špičkových vín. Výklad o vinařství a sklepním hospodářství.
Degustace nejrůznějších specialit (vinné želé a kyselka, sirupy, hroznové mošty, vinné pralinky, …)
Sklepní ulička Těšické búdy. Představení bohaté lidové architektury regionu Slovácko – ukázka architektonických přístupů při výstavbě sklepů.
Prohlídka vinic – seznámení s údržbou a ošetřováním vinic.
Sklepní čtvrť U chaty – prohlídka práce místních vinařů.
Program je ukončen prohlídkou jedinečného Vinařského muzea v Mikulčicích.
21:00 hod. – konec akce

Cena

Cena za účast na akci je pro 1 osobu 350 Kč.

Jak kontaktovat a kde rezervovat?

Účast na akci je nutné si zarezervovat předem. Využít můžete telefonní čísla 731 159 010 či 604 310 990 nebo e-mailové adresy bartonik@bartonik.cz, případně info@infomikulcice.cz.

Zajímavosti v okolí – co navštívit?

Mikulčice, to není jenom víno a vinařství. Asi 3 km od obce se nachází archeologické naleziště s obrovskou historickou hodnotou – staré slovanské hradiště Mikulčice-Valy. Nedaleko se pak nachází další unikát – Lednicko-valtický areál. O něco dále najdete také chráněnou krajinnou oblast Pálava. Za návštěvu určitě stojí také jedna hodonínská atrakce – ZOO Hodonín.

Hradiště Mikulčice-Valy

Pokud nemáte čas na nic jiného, rozhodně nesmíte z oblasti odjet bez návštěvy tohoto archeologického naleziště.

Zde, na pravém břehu řeky Moravy, se v 8. a 9. století psala naše nejranější historie. Mikulčice patřily k hlavním centrům Velké Moravy a působili zde také slavní bratři ze Soluně – věrozvěstové Cyril a Metoděj.

V tehdejším hradišti sídlila státní a vojenská moc Velké Moravy. Bylo také rušným centrem obchodu a řemesel. Přijďte se sem podívat – historie na vás přímo dýchne.

Objeveny zde byly pozůstatky 12 kostelů, knížecího paláce a domků prostého lidu. Dnes v místě bývalého hradiště stojí památník Velké Moravy, postavený v roce 1963. Během dne je areál volně přístupný, procházet se zde po vyznačených trasách můžete úplně sami. Nechte pracovat svou fantazii a představujte si, jak asi toto centrum kdysi vypadalo a jak se po jeho ulicích procházeli Cyril a Metoděj. Pokud vám to nestačí, navštivte místní muzeum.

Předvedeny vám budou trojrozměrné makety všech kostelů i knížecího paláce v takové podobě, jak vypadaly kdysi před staletími.
A to pořád není všechno. Mikulčice-Valy jsou místem, kde se historie prolíná s nádhernou přírodou. Z hradiště se můžete vydat na krásnou procházku po místních lužních lesech a nivních loukách.

Lednicko-valtický areál

Tento evropský unikát, jenž je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO, najdete 25 kilometrů od Mikulčic.

Všechny objekty nechal postupně vybudovat slavný rod Lichtenštejnů. Kromě hlavních zámků ve Valticích a Lednici zde najdete Lovecký, Rybniční či Hraniční zámeček, Minaret, Apollonův chrám, Janův hrad, chrám Tří Grácii nebo Kolonádu na Reistně. Všechny tyto stavby se nachází v prostředí nádherně upravených parků a zahrad.

Lednicko-valtický areál svou přezdívku Zahrada Evropy dostal zcela právem.

CHKO Pálava

Tuto oblast sice najdete již trošku opodál, za návštěvu ale určitě stojí také. Na své si zde přijdou zejména milovníci starých zřícenin.

V oblasti se jich nachází několik, přičemž nejznámější jsou určitě Sirotčí hrádek a Dívčí hrady (Děvičky).

Děvičky vás okouzlí výhledem. Ten ale něco stojí – náročný výstup. Zřícenina stojí na skále, která je ze tří stran nepřístupná.

ZOO Hodonín

Tento tip na výlet určitě ocení vaše děti. V hodonínské zoologické zahradě můžete vidět například jaguára, klokana, lva či tygra. Kromě savců jsou zde k vidění také ptáci nejrůznějších druhů a několik druhů plazů.

Další články