Vinařství Velké Bílovice

Vinařství Velké Bílovice

Vinařská oblast

Pokud se bavíme o Velkopavlovické vinařské podoblasti, leckdo by si mohl myslet, že hlavním centrem budou právě Velké Pavlovice, ale není tomu tak. Vůbec tou největší a do značné míry i nejznámější vinařskou obcí jsou Velké Bílovice. Tato obec je zároveň vůbec tou největší vinařskou obcí v České republice a to ať už se bavíme o rozloze nebo o počtu pěstitelů vinné révy. V celém katastru hospodaří přes 1000 vinařů.

Pokud se chceme podívat do historie vinařské tradice ve Velkých Bílovicích, tak o začátcích mluvíme již v polovině 16. století, kdy se zde usadili tzv. habáni. Jednalo se nejen o zručné řemeslníky, ale především o vinaře. Právě ti zde začali budovat podzemní sklepy pro zrání vína a zavedli nové technologické postupy. Kromě uskladňování vína však sklepy fungovali i jako skrýše pro samotné habány, kteří byli pronásledováni. Některé z těchto historických sklepů je možné navštívit i dnes.

Sklepní městečko se dělí na několik sklepních tratí – Púrynky, Pod Předníma a Belegrady. Vinice se rozprostírají po viničních tratích – Pod Belegrady, Přední a Zadní hora, Nová hora, Široká hora, Dlouhá hora, Vinohrádky a Obory.

Velkobílovická oblast je známá především pro své výborné modré odrůdy vinné révy. Jmenovat můžeme především Zweigeltrebe či Frankovku. Zapomenout ale určitě nesmíme ani na vína bílá, jako například Veltlínské zelené nebo Tramín červený.

10 vyhlášených vinařů

O množství vinařů jsme již mluvili, níže se něco málo dozvíte alespoň o 10 z nich.

Vinařství Mádl

Tradiční vinařství rodiny Stanislava Mádla se pěstování vinné révy zabývá již po několik generací. Tudíž mají s výrobou lahodného vína bohaté zkušenosti, které je v roce 1993 vedly k založení vlastní firmy. Rodina hospodaří na vlastních vinicích o rozloze 25 ha. Nejčastěji zde můžete hledat vína s přívlastkem, bílá například Veltlínské zelené, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský nebo Rulandské šedé a z červených například André, Frankovka nebo Cabernet Moravia. Kromě klasických bílých a červených vín se vinařství může pyšnit i velice oblíbeným rosé. Vinařství využívá nejmodernějších technologií, avšak klade důraz i na mnohaletou tradici.

Vinařství Zapletal

Rodinná firma založená již v roce 1994 navazuje na rodinnou tradici, která sahá až k počátkům 19. století. Důkazem může být například historický lis z roku 1818, který se stal dominantou vinného sklepa. Ač s důrazem na tradici, vybudoval Václav Zapletal z rodinné firmy moderní vinařství. Vína spolu se svým synem vyrábí z vlastních zdrojů, tedy z vlastní produkce hroznů a podporují ekologickou výrobu. Vinice se rozléhají na 16 ha a všechny leží v katastru města Velké Bílovice. Bavíme se zde o viničních tratích Zadní Hora, Nová Hora, Široká Hora, Od Čejkovska. Pochutnat si můžete na vínech z odrůd jako například bílé Veltlínské zelené, Muller Thurgau, Ryzlink Vlašský, Rulandské šedé i bílé, Chardonnay, Irsai Oliver, Sauvignon, Ryzlink rýnský, Hibernal nebo modré Dornfelder, Modrý Portugal, Cabernet Moravia, Frankovka, Cabernet Sauvignon, Rulandské modré, Neronet či Zweigeltrebe.

Vinařství Skoupil

Rodinné vinařství Skoupil naleznete ve sklepní trati Belegrady. Čeká zde na vás multifunkční komplex, kde naleznete jak samotné vinařství, tak i restauraci, ve které je možné obsloužit 110 osob. A co ubytování? Nocleh zde najde až 45 osob. Aby ochutnávky vín byly co nejkomfortnější, vznikla zde i moderní vinotéka. Rodina hospodaří na 35 ha vlastních vinic. Produkce vinařství je 150 tisíc litrů vína. Toto vinařství si zamilují zejména ti, kteří mají rádi kvalitní jemná vína a osobní přístup rodiny. Vína jsou ověnčena řadou cen a Tramín červený se dokonce dle soutěže Vinalies Paris dostal do žebříčku 1000 nejlepších vín světa.

Vinařství Spěvák

Vinařská tradice rodiny Spěvákovy sahá až do 30. let minulého století. Přes malovinařství a následně výrobu pouze sudových vín, se vinařství do současné podoby transformovalo po roce 2000 a od roku 2008 se z koníčka stala profese. Nyní se vinařství nachází v moderních prostorách, kde se můžete zúčastnit řízených degustací. Prostory jsou vhodné pro desítky návštěvníků. Rodinné vinařství Spěvák hospodaří na 4 ha vinohradů a zaměřuje se na klasické odrůdy typu Chardonnay, Rulandské šedé, Sauvignon, Veritas, Ryzlink vlašský, Tramín červený, Frankovka, Modrý portugal, Dornfelder nebo Zweigeltrebe.

Vinařství Osička

Pan Jan Osička založil vinařství již v roce 1790 a byl jedním z prvních vinařů ve Velkých Bílovicích. Aktuálně rodina hospodaří již na 40 ha vinic a 10 ha polností. V aktuální podobě vinařství reflektujeme od roku 1999. Raritou může být kladkový lis, který pochází z roku 1797 a je dodnes plně funkční. Pro návštěvníky je určitě zajímavostí, že si mohou prohlédnout jeden z největších původních archivních sklepů v České republice. Vinařství Osička však nezůstává pozadu a věnuje se modernizaci výroby a zaměřuje se především na tvorbu kvalitních přívlastkových vín.

Vinařství Bílkovi

Odrůdová skladba rodinného vinařství Bílkovi je složena z 10 bílých a 10 červených odrůd. Všechny vína vyrábí výhradně z vlastní produkce, čímž je zaručena absolutní kontrola nad kvalitou výsledného produktu. Kromě vinic a degustačních prostor disponuje toto vinařství i vlastními ubytovacími prostory, které pojmou až 23 osob.

Vinařství Kubík

Jak je tomu u vinařských rodin běžné, i u rodinného vinařství Kubík se výrobě vín věnují po generace. Výsledkem jsou poctivá moravská přívlastková a jakostní vína, která ve vás zanechají příjemný pocit a navodí poctivou atmosféru. V rámci vinařství se zajišťují i zážitkové akce, posezení či exkurze.

Vinařství Sedlák

V rámci hospodářství nemůže být více typické jméno než Sedlák. I proto naleznete v logu sedláka s koněm, kteří vždy ve vinohradech pomáhaly. Rodina Sedláků hospodaří na vlastních vinicích již po 4 generace a zaměřují se na tradiční odrůdy této vinařské oblasti. Vinařství naleznete na okraji obce Velké Bílovice a vinný sklep ve sklepní části Půrynky.

Vinařství Fabikovič

Dlouholetá tradice se v založení firmy proměnila v roce 2011. Technologické postupy se však předávají z generace na generaci. Toto vinařství nehospodaří na vlastních vinicích, ale všechny hrozny vykupuje od drobných pěstitelů z Velkých Bílovic. Hlavní odběr tvoří privátní klientela, což je dáno i menší produkcí jednotlivých vín (cca 15 tisíc litrů vína celkem).

Vinařství Tetur

Vinařství Vladimír Tetur je jedním z nejstarších vinařských rodů, jelikož zmínky o vinařské tradici sahají až do roku 1620. Pokud jde o dnešní podobu, začala se vinařství rodina plně věnovat v roce 1992. Od malého sklepa se postupně dostali až k dnešnímu modernímu vinařství. Celkově nyní hospodaří na 22 ha vinic a zpracovávají 11 červených a 12 bílých odrůd vinné révy. Jelikož pro produkci nestačí vlastní zdroje, část hroznů nakupují od stálých dodavatelů z Velkých Bílovic a menší množství ze sousedních Velkých Pavlovic.

Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2020

Tradiční otevřené sklepy ve Velkých Bílovicích, které nesou název Ze sklepa do sklepa, se v roce 2020 budou konat 4. dubna a bude se jednat o jubilejní 15. ročník. Jedná se o jedenu z největších akcí v rámci otevřených sklepů, tradičně jej navštěvují tisíce lidí. Své sklepy otevře přes 50 vinařů, kteří předvedou to nejlepší ze své úrody. Ochutnat tedy budete moct stovky výborných červených, bílých a růžových vín. Samozřejmostí je neopakovatelná atmosféra, kterou tato akce každoročně má.

Termín

  • 4. 4. 2020; 11:00 – 19:00 + afterparty s cimbálovkou

Cyklostezky

Mezi vinohrady ve Velkých Bílovicích vede vyhlášená naučně-poznávací stezka a cyklostezka. Na 15 km dlouhé stezce projedete všechny 3 sklepní tratě a téměř všechny viniční tratě. Odpočinout si můžete na 10 odpočinkových místech, která jsou doplněna o informační tabule. Z těch se můžete dozvědět více o víně, jeho výrobě, odrůdách či o zajímavostech z dané trasy a tradici.

 

Další články