Čejkovická vinná stezka

Čejkovická vinná stezka

Na jaře, když se příroda probouzí je ten pravý čas vyrazit do Čejkovic na vinnou stezku a užít si ochutnávky mladých vín na místních vinařstvích.

Co vás čeká

Ve vinicích Čejkovic vás čeká 28 vinařství, které nabízejí ochutnávky kvalitního vína. Vše se odehrává mezi vinicemi, které se táhnou viniční tratí. Jste obklopeni přírodou a chodíte po pěšinkách mezi řádkami s vysazeným vínem. Trasa je dlouhá 6 km a je vhodná jak pro pěší, tak také pro ty, kteří chtějí jet na kole. Terén není příliš kopcovitý, takže vás čeká příjemná rovinka, kde se projdete nádhernou krajinou.

Akce se koná 7. května 2022 a doba konání je od 10:00 do 19:00.

Předprodej vstupenek

 • 5. 2022 se koná na malém nádvoří Hotelu Chateau Zámek Čejkovice od 17:00 do 21:00.
 • 7. 5. 2022 na malém nádvoří Hotelu Chateau Zámek Čejkovice od 9:00 do 16:00
 • Vstupné je 1200 Kč.
 • V ceně vstupného je neomezená konzumace vína, poukaz na nákup vín do hodnoty 600 Kč, taška se skleničkou na víno, katalog s mapou a propiska.

Program

 • V 10:00 se koná sraz před zámkem. Vinaři nasednou do traktorů a vydají se obsluhovat své stánky s vínem.
 • Od 10:00 do 19:00 můžete všichni začít chodit mezi vinicemi a ochutnávat vína.
 • Ve 20:00 začne zábava na zámku Čejkovice, kde zahraje cimbálová muzika Stupava. Taneční zábava bude trvat až do nočních hodin.
 • V neděli si můžete nakoupit vína od 9:00 do 12:00 v jednotlivých vinařstvích.
 • Mezi stánky s vínem je také občerstvení, kde se můžete najíst a také jsou pro hosty slavností připraveny restaurace v obci se svou nabídkou.

Doprava

 • V době konání akce bude zajištěna autobusová doprava z okolních obcí, které navazují na veřejnou dopravní síť.
 • Autobusy se dostanete do vinařských oblastí:
 • Podivín – odjezd v 8:45 z vlakového nádraží.
 • Velké Bílovice – odjezd v 9:00 z parkoviště u obecního úřadu, 9:05 z parkoviště, které se nachází mezi sklepy u silnice, která vede do Čejkovic a nazývá se Vinařství Velké Bílovice, jestliže bude velký zájem, bude možná i
 • kyvadlová doprava, záleží na situaci
 • Čejč – autobus odjíždí v 9:00 z autobusové zastávky u obchodního domu
 • Mutěnice – odjezd 9:15 od hlavní autobusové zastávky, která se nachází v centru obce
 • Ve 20:00 vás odvezou autobusy do Velkých Bílovic a Mutěnice od Čejkovického zámku.
 • V případě, že zůstanete přes noc, můžete se ubytovat na mnoha místech v obci Čejkovice a okolí.

Vinařství účastnící se akce

Víno Hradil, Vinařství Michna, Víno Fojtík, Vinařství Lukáš Hlinecký, Vinařství Novotný – Bílek, Vinařství Mezi sklepy, Víno Domanský, Vinařství Bíza Čejkovice, Vinařství Vlastimil Konečný a syn, J. ŠAMŠULA vinařství, Zemědělská a.s. Čejkovice, Templářské sklepy Čejkovice, Sklep na Bařině, Víno Červenka s.r.o., Libor Veverka – rodinné vinařství, Víno Sýkora s.r.o., Vinařství Konečný, Vinařství Vydařelý & Holomáč, Vinařství Veverka, Víno Škrobák, Vinařství Hřiba, Vinařství Petr Kočařík, Vinařství Pastorek, Víno Herzán s.r.o., Vinařství Radocha, Víno U Libora, Víno Hřiba a Robek, Hajduch vinařství z Čejkovic.
Projít si můžete mnoho zajímavých míst v Čejkovicích a jejich okolí.

Čejkovický zámek

Čejkovice jsou malebný kraj plný vína a vévodí jim vesnička se zámkem. Čejkovický zámek vznikl v 13. století a postavili jej templáři. Původně sloužil jako středověká tvrz a v 16. století byl přestavěn na zámek. V roce 1773 se stal součástí hodonínského panství. Je postaven v gotickém slohu a v současné době je používán jako hotel nebo kongresové centrum. Na Zámku Čejkovice se v průběhu slavností, můžete ubytovat. Zámek se využívá také k pořádání svateb, na odpočinek a firemní akce, je významným turistickým cílem.

V objektu je také restaurace a Zámecká galerie vín. Jsou zde vína k degustaci a také si můžete víno koupit. Velká nabídka vín obsahuje mnoho značek a druhů. Kabinetní, pozdní sběr, výběr z hroznů, slámové, ledové, výběr z cibéb, výběr z bobulí a šumivá vína.

Templářské sklepy

Odkaz templářů v Čejkovicích udržují Templářské sklepy. Současně se zámkem byly vybudovány rozsáhlé sklepy, kde je dodnes skladováno víno z místních vinic. Víno je uloženo ve zdobných starodávných dubových sudech, kde zraje.

Ve sklepích jsou rozsáhlé chodby, kde je uloženo víno v sudech. Dýchá zde tajemná atmosféra a pořádají se prohlídky i s ochutnávkou. Je to zajímavý zážitek, jako z doby středověku.

Čejkovice a okolí

Kolem Čejkovic je několik zajímavostí, které stojí za zmínku. Domek Tomáše Garigue Masaryka, kde je muzeum s expozicí věnované prvnímu prezidentovi Československé republiky, který tady v dětství žil a studoval v zámecké knihovně.

Vinné sklepy Vrbice připomínají trochu scenérii z Pána prstenů vesnici hobitů. Jsou to hezké pískovcové stavby s gotickými lomenými oblouky. Uvnitř je několik pater, kde je uskladněno víno. Pocházejí z roku 1920 a podle legendy jsou propojeny s Čejkovických zámkem.

V Čejkovicích je také Muzeum obce, kde je vystavena expozice s dějinami vinařství. Najdete zde dobové předměty, oděvy a také nádobí či ukázku školní třídy nebo sklípku.

V obci Kobylí uprostřed rovinaté krajiny je mírné návrší, které se klene nad vinicemi a je zde umístěna zajímavá rozhledna. Má spirálový tvar a je z ní vidět na Pálavské vrchy i na Rakouské Alpy.

Ve Velkých Bílovicích se nachází kaplička Hradištěk. Je to románská rotunda a stojí na návrší nad pálavskými kopci. Původně zde ležel strážní oddíl a v roce 1945 byla postavena kaplička. Když budete pořádat pěší túry Pálavskými vrchy, určitě se zde zastavte.

Ve Velkém Bílovci je rybník, kde je rybářský revír. Žije zde také mnoho druhů vodního ptactva a hnízdí na okrajích vodní plochy v rákosí.

Další články