Májový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí

Májový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí

Pro milovníky dobrého vína a hudby Valtické Podzemí opět pořádá tradiční Májové večery s cimbálkou ve Valtickém Podzemí. Stačí si zarezervovat místo a termín, a můžete se zúčastnit příjemných víkendových večerů spojených s degustací dobrých vín a jídla, kde vám do tance či k poslechu bude hrát libozvučná cimbálová muzika. Navíc zde můžete zažít jedinečnou atmosféru tajuplného labyrintu historických vinných sklepů. Akce se tak výborně hodí pro romanticky strávený večer s vaší polovičkou.

Místo konání

Akci pořádá Valtické Podzemí a místem konání je Vinařská ulice č. 47 ve Valticích. Hned vedle se nachází překrásný zámek Valtice, součást Lednicko-valtického areálu, jenž je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Termíny

Terminů je více, pokud některý nestihnete, nemusíte tedy zoufat. Májové večery s cimbálkou probíhají po celý květen každý pátek a sobotu od 18:00 do 22:00. Datumy tedy jsou:

  •  6. 5. 2022
  •  7. 5. 2022
  • 13. 5. 2022
  • 14. 5. 2022
  • 20. 5. 2022
  • 21. 5. 2022
  • 27. 5. 2022
  • 28. 5. 2022

Každý z těchto termínů má ale omezený počet účastníků, své místo si tedy musíte zarezervovat předem. Rezervaci provedete jednoduše na webu pořadatele přes kalendář akcí, jednotlivé termíny jsou uzavírány vždy ve čtvrtek před konkrétním termínem akce. Využít však můžete také telefonní číslo 723 600 423 nebo e-mailovou adresu info@valtickepodzemi.cz.

Co na vás čeká?

Očekávat můžete vinařskou slavnost se vším všudy. Příjemné posezení v romantickém prostředí historických vinných sklepů, degustace dobrých vín a gurmánských specialit z Valtického Podzemí ve spojení s živou cimbálovou muzikou.

Sklepy Valtického Podzemí jsou degustačními sklepy rodinného vinařství ANNOVINO Lednice. Výstavním kouskem tohoto vinařství je odrůda Rulandské šedé. Mezi další oblíbená vína od ANNOVINO patří Ryzlink vlašský, Pálava, Tramín, Veltlínské zelené či Rulandské modré, ale také mnoho dalších. Z těchto vín můžete na akci vybírat a ochutnávat.

V neposlední řadě na vás čeká také zážitková turistika po podzemním labyrintu vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů, pocházejících z roku 1289. Navštívíte tedy opravdové starobylé podzemní město vína.

Valtické Podzemí

Jde o naprosto unikátní komplex podzemních chodeb a historických vinných sklepů, které jsou vzájemně propojeny úzkými chodbičkami a dohromady tvoří labyrint v délce přes 900 metrů. Celkem je zde 13 sklepů v hloubce 6-12 metrů pod zemí. Do prostor se může vejít až 220 hostů.

Labyrint pochází již z 13. století, kdy ve Valticích sídlil řád mnichů Minoritů. Později zde bydleli také františkáni, kteří se zasloužili o rozvoj místního vinařství. V pozdější době byl komplex pod správou slavného rodu Lichtenštejnů.

Akce jako jsou právě Májové večery s cimbálkou jsou zde pořádány celoročně.

Zámek Valtice

Pokud Májový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí navštívíte, rozhodně nemůžete minout velkolepý zámek Valtice, nacházející se jen o pár metrů dále.

Tento barokní zámek byl sídlem rodu Lichtenštejnů a je součástí Lednicko-valtického areálu, komplexu s evropským významem, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Součástí zámku ve Valticích je také kaple a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Zámek se určitě vyplatí navštívit, zpřístupněných je celkem 21 místností, které můžete obdivovat. Jsou zde vystavovány expozice o šlechtickém rodu, podívat se můžete také na zámecké divadlo.

Součástí zámku je také zámecký sklep, jenž je nejstarším sklepem ve Valticích. Tyto prostory si můžete prohlédnout a při tom se také dozvíte něco o historii vinařství v této oblasti.

Prohlédnout si lze také dva knížecí sály, lovecký sál a knihovnu. V loveckém sále jsou umístěny nejen trofeje a zbraně, ale také kabinet kuriozit. Zámecká knihovna obsahuje přes 1100 svazků knih.

Vedle zámku je možné spatřit také klasicistní Kolonádu na Reistně, zdobenou výjevy z antické mytologie. Je to památník císaře Františka Josefa I. Dnes Kolonáda funguje jako vyhlídka, která skýtá velkolepý výhled na všechny světové strany.

Vidět určitě musíte také unikátní Bylinkovou zahradu, jež je součástí areálu zámku Valtice. K vidění je zde až 300 druhů různých bylin.

Lednicko-valtický areál

Tento unikátní prostor, o kterém už výše byla zmínka, se rozprostírá mezi Valticemi a Lednicí.

Zámek Valtice již byl představen. Další překrásný zámek, jenž je součástí komplexu, se nachází v Lednici. Prohlédnout si můžete reprezentační sály, kde se setkávala evropská šlechta, knížecí apartmány či například dětské pokoje princů. Kolem zámku se rozprostírá nádherná francouzská zahrada a krajinářský park.

Kolem zámku v Lednici se nacházejí spousty dalších staveb, které se vyplatí vidět.

Janův hrad je zřícenina loveckého zámečku nedaleko hlavního zámku. Objekt sloužil k hodům po honech. Další zajímavostí v areálu je Minaret, vyzdobený orientálními prvky a citáty z koránu. Díky svému slohu a rozměrům je zcela výjimečnou stavbou svého druhu v Evropě. Dnes funguje jako rozhledna vysoká 60 metrů a nabízí překrásný výhled shora na Lednicko-valtický areál.

U Mlýnského rybníku nedaleko Lednice můžete najít další skvost. Stojí zde Apollonův chrám s vyhlídkou. Pochází z 19. století a jeho hlavním motivem je nádherný reliéf boha Apollóna na slunečním voze. Dnes funguje jako středová vyhlídková terasa na spojnici mezi Lednicí a Valticemi, kde si můžete zapůjčit dalekohled zdarma a prohlédnout si tak téměř celý Lednicko-valtický areál.

Jmenované památky jsou jenom těmi hlavními taháky, v areálu toho na vás čeká mnohem víc. Proto neváhejte navštívit Májové večery s cimbálkou ve Valtickém Podzemí, odkud můžete o víkendech vyrážet na překrásné výlety po našem národním skvostu, kterým Lednicko-valtický areál bez pochyby je.

Další články