Podzimní vinné slavnosti

Podzimní vinné slavnosti

Podzim je obdobím zasvěceným vínu. Toto roční období se nese ve znamení sklizně a výroby. Teprve po vinobraní může vinař zhodnotit, jak zdařilý byl letošní ročník. Spojené jsou tak podzimní dny na vinicích i s četnými slavnostmi. Kam se vypravit za vínem právě teď?

Vinobraní na Grébovce 2022

Důkazem, že se slavnosti vína neudržují aktivně pouze na Moravě, je i tradiční vinobraní na Grébovce probíhající v pražských Havlíčkových sadech. To se odehraje 24. září jako vyvrcholení programu, který začne už o den dřív na náměstí Míru.

Letošní ročník se ponese ve znamení hned 37 vinařských stánků s burčákem a tichými víny. Kromě ochutnávky místních vín mohou návštěvníci využít posezení ve Viničním altánu. Vychutnat si tak budete moci i krásný výhled na Prahu.

Vinobraní v jedinečném prostředí oblíbeného pražského parku doplňuje rovněž kulturní program, letos konkrétně v podobě vystoupení oblíbené kapely Děda Mládek Illegal Band Official.

Chybět ale nebudou ani zástupci mladé hudebnické generace, na pódiu se tak představí třeba i THE VALENTIES, kteří se účastnili mimo jiné i českého kola soutěže Eurovize. Návštěvníky potěší i tradiční cimbálová muzika, a to během obou festivalových dní.

Krajem vína 2022 – Putování za burčákem po Modrých Horách

Další slavnostní akcí spojenou v tomto období s vínem je Putování za burčákem po Modrých Horách. To je naplánováno na datum 3. září, a to se zahájením na nádvoří Ekocentra Trkmanka.

Takzvané Modré Hory představuje svazek obcí, jehož centrem jsou Velké Pavlovice. Jedná se o proslulý vinařský kraj, Tradiční putování mezi vinohrady a sklepy se letos bude konat již v 15. ročníku. Svázána bude celá událost s burčákem.

Návštěvníky čeká trasa naplánovaná přes Němčičky, Bořetice, Kobylí a Vrbice. Akce je spojena se sbíráním razítek, přičemž razítkovací místa budou otevřena vždy mezi 9:00 až 16:00. Razítka vám budou na každém z vytyčených míst zanesena do mapky. Zároveň na každém stanovišti dostanete k ochutnání 0,5 cl burčáku.

Návštěvníci mohou zvolit absolvování trasy pěšky i na kole. Kdo úspěšně projde většinou razítkovacích míst, a to nejlépe do již zmíněných 16:00, může získat pamětní list na absolvování celé akce.

Svátek vína na soutoku 2022

Královéhradecký svátek vína je dalším českým zástupcem v tomto výčtu. Konat se bude přímo v parku Jiráskovy sady, který se nachází při soutoku řek Labe a Orlice. Jde o nejstarší a zároveň asi nejpopulárnější park v Hradci.

Jiráskovy sady ožijí konkrétně 2. září. A to v již 8. ročníku této akce. Během letošního ročníku se na ní představí více než 30 českých, moravských, ale i zahraničních vinařů.

Ochutnávku jedinečných vín doplní i ukázky kvalitní gastronomie. Mezi vybrané delikatesy, které bude možnost ochutnat, budou patřit například husí játra, exkluzivní bramborové placky či gruzinské chačapury.

A chybět samozřejmě nemůže ani doprovodný program. Tentokrát se divákům a posluchačům představí na pódiu Martin Chodúr. Oblíbený interpret předstoupí před publikum s programem „Pocta velkým hlasům“. Vystoupení pak doplní kapely Old čoud a Pavouk Čichal Salám, které na řadu přijdou v podvečerních hodinách.

Vinobraní Horní Bojanovice

Horní Bojanovice jsou zemědělskou a zároveň vinařskou obcí ležící v malebné krajině jižní Moravy. Není tak divu, že se zde pravidelně pořádají i vinařské slavnosti. Vinobraní Horní Bojanovice proběhne již 3. září.

Podávat se bude víno a burčák, ale zkrátka tentokrát nepřijdou ani pivaři. A nebude zdaleka jen o víně. Na jídelním lístku se objeví celá řada pochutin. Organizátoři namátkou lákají na grilované prase, klobásy, cigára nebo místní specialitu, která se nazývá přesňák.

Už od odpoledních 14:00 je navíc připraven lákavý doprovodný program. Vystoupí, jako je tomu na vinařských akcích v podstatě již tradicí, folklorní soubory i cimbálová muzika. Posluchače rovněž potěší dechová hudba. Připraven je i program pro děti. A že spát se rozhodně nepůjde příliš brzy stvrzuje i večerní kapela a plánovaná zábava. Program již nyní avizuje, že zábava v Horních Bojanovicích potrvá až do ranních hodin.

Hudba na vinicích 2022

Akce Hudba na vinicích 2022 dokazuje, že lahodné víno a kvalitní poslech k sobě neodmyslitelně patří.

Důkazem úspěchu tohoto spojení budiž zejména to, že letos je v plánu již 3. ročník této slavnosti. Ročník loňský přilákal plných 35 tisíc lidí, uváděí organizátoři. Pokud jste nebyli u toho, nevadí, šanci máte letos. Zájemci si tak mohou již v kalendáři zaškrtnout datum 3. září.

Do této akce se zapojí hned několik vinařství. Konkrétně půjde o Vinařství SONBERK u Popic, Zámecké vinařství Bzenec, Château VALTICE, Vinařství LAHOFER u Dobšic, Vinařství VICAN u Mikulov.
Ty se stanou nejen dějištěm konzumace, ale netradičně poskytnout své malebné kulisy i pro hudební vystoupení. Představí se řada předních interpretu. Mezi nimi například David Koller, Škwor, Mňága a Žďorp, Horkýže Slíže, QUEENIE, Jiří Krhut & Štěpán Kozub, Pokáč, Anna K., Pokáč, MIG 21, Jelen, Barbora Poláková, Poletíme? nebo Wohnout.

Znojemské historické vinobraní

Znojemské historické vinobraní se tentokrát představuje v termínu mezi 9. a 11. zářím. A to po dvou letech. V roce 2022 půjde o 38. ročník.

Vůbec první vinobraní se pořádalo ve Znojmě již v roce 1966. Zakladatelem se stal František Koukal. Jeho hlavní myšlenkou bylo skloubení slavné historické minulosti města na Dyji a vinařské tradice. Proto se stěžejní postavou vinobraní stal král Jan Lucemburský, který sem v v roce 1327, jak praví legendy, přijel zapít zdařilé státnické jednání.

Tuto jedinečnou událost na krátký čas přerušila koronavirová pandemie. Nyní se však vinobraní vrací v plné síle a v podobě, kterou účastníci předcházejících ročníků dobře znají. Objeví se tak oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny a samozřejmě kvalitní víno.

Pro letošní ročník pořadatelé lákají na hned třináct multižánrových scén, velkolepý průvod krále Jana Lucemburského, vinařské mázhauzy, stovky programových bodů, do kterých budou patřit třeba řemeslná tržiště, gastronomické a odpočinkové zóny, divadelní představení, koncerty.

Další články